lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hamile kalma günleri ,düşükten sonra tüp bebek ,gebelikte kanama , endimetrium kalınlaşması, kistler ve Pco , rahim filmi Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -70-

Hamile kalma günleri ,düşükten sonra tüp bebek ,gebelikte kanama , endimetrium kalınlaşması, kistler ve Pco , rahim filmi Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -70-

Soru: Bende pco var.Rahim filmi çektirdim kanallarım açık.Doktorum 3 ay bekleyelim dedi regli olduktan sonra değerlendirme hamile kalma günlerimiz nedir?Bazı arkadaşlarımız 9. veya 14.güne kadar her gün değerlendirmişler bu doğru mudur?
Cevap: Adetler düzenli ise beklenebilir. Beklemeden tedavi gerekir. Yumurtlama düzenli olanlarda adetler de düzenlidir.

 

Soru: Benim 24. haftada bebeğim eşi aşağı yapıştığı için erken ve ölü doğdu bu durumu yaşamış olmam diğer gebelikler imi de riske sokar mı acaba?
Cevap: Tekrarlama olasılığı var ancak normal gebelikteki kadardır. Önerim gebeliğin ilk gününden itibaren düzenli kontrollere gitmektir.

 

Soru: Ben tüp bebek yaptırdım 1.denemede tuttu şuanda 30 hafta gebeyim. Kanamam hafif var tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı?
Cevap: 30 haftalık gebelikte hafif kanamada erken doğum riski fazla , dinlenme önemli 1-2 saat dinlen 1-2 saat hafif ev işleri yapın. Doktorun düzenli takip etsin.

 

Soru: Benim şu anda 7. tüp bebek denememin transferi yapıldı fakat endometrium yeteri kadar kalınlaşmıyor  8 mm cyclo progynava kullanıyorum ve 8.günde progesteron  hormonu bakılacak bu hormon gebelik için bilgi verir mi? endometrium kalınlaşması için ne önerirsiniz? 
Cevap: Gerçekten sorun endometrium kalınlaşması, aspirin 80 mg günde ve tabi olarak yumurtlama ilaçları iğneleri gerekiyor. Ayrıca kullandığınız gibi cyclo yani östrojen ilaçları takviyesi.

 

Soru: Bel fıtığı rahatsızlığı tüp bebek tedavisinde embriyonun tutunmasına engel olabilir mi?
Cevap: Bel fıtığı gebe kalmanızı engellemez.

 

Soru: Yumurtalarda kist olanlar hep pko hastası mıdır? Bende yumurtalarda kist olduğu söylendi ama adetler çok düzenli kilo ve kıllanma problemin hiç yok?
Cevap: Yumurtalıkta sürekli ve 8-10 adet 1 cm den küçük kist var ise pko denir. Pko hastalığı endişelenecek bir durum değil. Tedavisi kolay eğer çocuk istenmiyorsa doğum kontrol hapı, çocuk isteniyorsa yumurtlama ilaçları sorunu çözer.

 

Soru: Tüplerimin alınması lazım bu sebeple açık ameliyat olacağım.Karından açık ameliyattan ne kadar süre sonra tüp bebek  yaptırabilirim.
Cevap: Tüp ameliyatından 2 ay sonra yaptırabilirsiniz.

 

Soru: Tüp bebek ile 30 haftalık ikizlere hamileyim dün akşam karnımda kasılmalar çok oldu sırt ağrısından da duramıyorum bunlar erken doğum tehdidinin göstergesi olabilir mi ? erken doğumu engellemek için benim yapabileceğim şeyler var mı bu hafta işten ayrıldım evdeyim bunun dışında magnezyum takviyesi mesela yararlı olur mu ya da sizin tavsiyeniz nedir erken doğumu engellemek için?
Cevap: ikiz gebeliklerde erken doğum tehlikesi yüksek doktorunla görüş yada hastaneye başvurun.

 

Soru: Rahim filmim çekilecekmiş bu acı verir mi sonra iğne tedavisi olacak bu tedavinin yan etkileri nelerdir?
Cevap: Rahim filmi ağrısızdır. İstenirse anestezi altın da film çekilebilir.

 

Soru: Yumurtalar gelişirken aniden küçülmüşler neden? Ben yaklaşık 3 aydır bebek tedavisi görüyorum ancak henüz başarıya ulaşamadım 2 ay boyunca klomen kullandım yalnız yumurtalarım salı günü 14 mm ken dün bakıldığında 8-10 mm çaplarına düşülmüş bunun nedeni ne olabilir önümüzdeki ay yine klomen kullanacağım fakat bu sefer günde 3 kere kullanacağım daha önce de bir tane bebek normal şekilde doğdu ancak doğduktan bir kaç saat sonra öldü nedeni de anne karnında suyu bitmesinden dolayı ciğerlerinin gelişmemesi yaşım 26?
Cevap: Klomenle tedavide yumurtlama kisti 18-20 mm olmalı ki çatlatma iğnesi yapılır yada kendi kendine çatlar. eğer o kadar büyümüyorsa ya doz arttırılır yada iğne tedavisine geçilir.

 

Soru: 6 milyon sperm sayısı ile gebe kalmak imkansız mı yoksa az da olsa şans var mi?
Cevap: Milyon sperm , hareket ve morfoloji iyi ise aşılama 3-4 kez denenebilir bunlarda biri iyi değilse tüp bebek. 3 aşılama ile netice alınmazsa da tüp bebek yapmak gerekir. kural şu. 20 milyon üstü normal 10-20 arası aşılama, 10 milyon altı tüp bebek denenmeli

 

Soru: Kısaca hikayemi anlatıp sizden akıl almak istiyorum ne önerirsiniz. 2 yıl önce 2 ay arayla 2 mikro denememiz oldu  fakat ikisinde de transfer yeterli bölünme olmadığı için yapılamadı  arada 3 kez aşılama denedik  en son ise Mart 2004’te kendiliğinden bir hamilelik oluştu fakat o da boş gebelikmiş  kürtaj oldum. Benim yaşım 40, eşimin ise 43  bir de bende fsh biraz yüksek çıkıyor 13 ila 18 arası değişiyor. Genetik tahlilde yaptırdık problem yok.Yol göstermenizi rica ediyorum  bundan sonrasında ne yapmalıyız.Yani ümit var mı? bir de sigara kullanıyorum  bu gerçekten benim durumumda önemli midir ?
Cevap: Tüp bebek sırasında genetik inceleme yapılarak embriyo transferi yapılabilir. İstanbul da bazı tüp bebek merkezleri bu işlem yapıyor.

 

Soru: Ben en az 7 defa parsiyel mol geçiren bir hasta olarak tüp bebekte normal olma şansım nedir acaba.Genetik testlerimizde normal çıktı.
Cevap: Yüksek doz folik asit 3 ay kullan. daha sonra tüp bebek merkezinde embriyo transferi öncesi genetik inceleme yapılırsa iyi olur. embriyolara tabii

 

Soru: Ben yaklaşık 3 aydır bebek tedavisi görüyorum ancak henüz başarıya ulaşamadım 2 ay boyunca klomen kullandım yalnız yumurtalarım salı günü 14 mm ken dün bakıldığında 8-10 mm çaplarına düşümüş bunun nedeni ne olabilir önümüzdeki ay yine klomen kullanacağımm fakat bu sefer günde 3 kere kullanacağım daha çnce de bir tane bebek normal şekilde doğdu ancak doğduktan bir kaç saat sonra öldü nedeni de anne karnında suyu bitmesinden dolayı ciğerlerinin gelişmememsi yaşım 26
Cevap: Klomenle tedavide yumurtlama kisti 18-20 mm olmalı ki çatlatma iğnesi yapılır yada kendi kendine çatlar. eğer o kadar büyütüyorsa ya doz arttırılır yada iğne tedavisine geçilir

 

Soru: 6 milyon sperm sayisi ile gebe kalmak imkazsiz mi yoksa az da olsa sans var mi?
Cevap: 6 milyon sperm , hareket ve morfoloji iyi ise aşılama 3-4 kez denenbilir. bunlarda biri iyi değilse tüp bebek. 3 aşılama ile netice alınmazsa da tüp bebek yapmak gerekir. kural şu. 20 milyon üstüü normal 10-20 arası aşılama, 10 milyon altı tüp bebek denenmeli

 

Soru: Yaşım 34 microyla hamile kaldım ve 7.haftadayım Üçüz gebeliğin riskleri varmıdır yani siz 2 ye indirgenmesini tavsiye eder misiniz bu işlem sırasında gebelikte risk oluşumu fazla mıdır.
Cevap: Üçüz gebeliklerde erken doğum ve düşük riski ikizlere göre yüksek doktorunuz ile konuşarak ikiye indirebilirsiniz.

 

Soru: Donör yumurtada başka çözüm olmadığı söyleniyor fsh düşürülürse yumurta kalitesi nasıl arttırılır yeni yumurta oluşurmu.
Cevap: Menopoza girmişsiniz bebek düşünüyorsanız yurt dışı olanaklarını yani ovum donation denemelisiniz yada osteoporoza girmemek için cycloprogynova türü ilaçlar kullanmalısınız.

Soru: 2 yıl önce 2 ay arayla 2 tüp bebek denememiz oldu  fakat ikisin dede transfer yeterli bölünme olmadığı için yapılamadı  arada 3 kez aşılama denedik  en son ise Mart 2004’te kendiliğinden bir hamilelik oluştu fakat o da boş gebelik miş  kürtaj oldum. Benim yaşım 40, eşimin ise 43  bir de bende fsh biraz yüksek çıkıyor 13 ile 18 arası değişiyor. Genetik tahlilde yaptırdık  problem yok  yol göstermenizi rica ediyorum… bundan sonrasında ne yapmalıyız yani ümit var mı? bir de sigara kullanıyorum bu gerçekten benim durumumda tüp bebekte önemli midir?
Cevap: Tüp bebek sırasında genetik inceleme yapılarak embriyo transferi yapılabilir. istanbulda bazı tüp bebek merkezleri bu işlem yapıyor

 

Soru: Ben en az 7 defa parsiyel mol geçiren bir hasta olarak tüp bebekte normal olma şansım nedir acaba.Genetik testlerimizde normal çıktı.
Cevap: Yüksek doz folik asit 3 ay kullan. daha sonra tüp bebek merkezinde embriyo transferi öncesi genetik inceleme yapılırsa iyi olur. embiriyolara tabii

 

Soru: Rahim filmim çekilecekmiş bu acı verir mi korkuyorum.
Cevap: Rahim filmi ağrı vermez dedikodular hastaları huzursuz eder.

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Doktor Danışma Formu ile iletişim kurabilir ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ