Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüplerin alınması ,Çoğul gebelik Riski ,Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -67-

Tüplerin alınması ,Çoğul gebelik Riski ,Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -67-

Soru: Benim sağ tüpüm alındı, eşimin sperm sayısı 26 milyon morfoloji %6  tüp bebek tedavisiyle  ile hamile kaldım fakat 24. haftada bebeği eşi aşağıda olduğu için ve kanama sonrası enfeksiyon oluştuğu için kaybettik. Acaba yumurta arttırıcı ilaçlar ile normal yolla hamile kalabilir miyim?
Cevap: Normal yoldan gebe kalabilmeniz sanırım bu zamana kadar olurdu. Öncellikle kaç yaşındasınız, kaç yıldır çocuk istiyorsunuz, bunu bilmem lazım

 

Soru: Doktor bey ben transferden sonraki 12.günde test yaptırdım sonuç 616 çıktı(beta testi)2 gün sonra tekrar beta testi yaptırdığımda 2158 çıktı.Bu durumun ne kadar riskli olduğunu merak ediyorum yani eğer çoğulsa birinin yada 2 sinin alınması nasıl oluyor?
Cevap: Vaginal USG ile bakılırsa kaç kese olduğu görülür bir müddet takip edildikten sonra 8 ile 12 nci gebelik haftaları arasında ikiz gebeliğe kadar çoğul gebelikler indirilebilir.

 

Soru: Bir senedir deniyoruz, HSG çektirdim kanallar açık, üç aşılama yaptık, aşılamalarda motilite yaklaşık %40-48 morfoloji %4-5 civarında, bundan sonra ne yapmalıyız? aşılamaya devam mı yoksa tüp bebek mi? 8 ay normal yollarla bebek yapmayı denedik daha sonra üç kez aşılama denedik?Kanallar açıksa laparoskopiye ihtiyaç var mı?
Cevap: Üç aşılamadan sonra gebelik olmadıysa ya laparoskopi yapılır ve ona göre tedavi planlanır ya da direkt tüp bebeğe alınır evet kanallar HSG’de açık görünebilir ve 3 kez aşılama yapılıp hala gebelik olmadıysa karın, içerisinde başka patolojiler veya tüpler yapışık olabilir.

 

Soru: Ben 6 aydır gnophene ve progestan kullanıyordum, bu arada da 2 kez pregnyl iğnesi vuruldum. 6 ay ilaç tedavisinden sonra ara verilmemiz gerekliymiş, ne kadar bir süre tedaviye ara vermem gerekli? Birde benim anne tarafım en geç 35 yaşında menopoza giriyorlar bu yüzden tedirginliğim?
Cevap: Yaşınızın 30 un üzerinde olması en fazla 35 yaşına kadar çocuk sahibi olmanız lazım. 2 yıldır çocuk olmuyorsa artık infertil sayılırsınız.Bu tür tedavilerde 4- 5 ay içerisinde tedavi + aşılama ile gebe kalmanız gerekir kalmazsanız  laparoskopi ya da direkt tüp bebeğe alınmalısınız. Bu yüzden özellikle de ailede erken menopoz varsa hızlı hareket etmek en doğrusu.

 

Soru: 25 yaşındayım dört yıldır evliyiz 3,5 yıldır doktor kontrolündeyiz bir kez aşılama bir kez tüp bebek denedik ancak hala sonuç elde edemedik endometriozisin etkileri nelerdir operasyon sonrası tüplerde yapışıklık olma ihtimali nedir neler yapmalıyız?
Cevap: Laparoskopi bilgilerin ne olduğunu bilmem gerekli ki endometriozisin etkisinden bahsedebilelim ama endometriozis gebeliğin oluşmasını engellemeye çalışır, Gebelikte endometriozisi yok etmeye çalışır.Bu yüzden ikisi de birbirini istememektedir. Kısa sürede gebe kalabilmek için tüp bebek en iyi tedavi seçeneği olacaktır hayır sadece endometrioma yani yumurtalardaki endometroizis kisti usg ile belli olur.

 

Soru: Sağ yumurtalıkta kist var, bu hamile kalmama engel olur mu, 2 cm boyutu, clomid yumurtalık rezervinin azalmasına sebep olabilir mi, bu ilaç kullandıktan ne kadar zaman sonra test yapılmalı, ilaçtan hemen sonraki testlerim yüksek çıktı.
Cevap: 2 cm yumurtalık kisti gebe kalmana engel olmaz. Clomid yumurtalık rezervinin azalmasına neden olmaz en fazla 6 ay kullanılmalıdır.

Soru: İlk tüp bebek tedavimde 4 tane embriyo transfer edildi. Üç tane gebelik kesesi oluştu. iki tanede bebek oluşmadı,bir tanede 6 haftalık oluşmuş dedi doktor bir sonra gitmemizde o da yok olmuştu. Sonra kürtajla aldılar keseleri nedeni ne olabilir benim yaşım 32 fsh 10 bir daha ki denememde şansım ne olur ?
Cevap: Şansınız her zaman var.Boş kesenin nedeni genetik olabilir daha sonraki gebeliklerinde tekrar etmeyebilir.

 

Soru: İlk defa tüp bebek tedavisine başlayacağız. Eşim de ben de 27 yaşındayız, eşimin sperm sayısı az ve şekil bozukluğu var, tüp bebek şansımız şu an % kaç olabilir?
Cevap: %90 embriyo olma şansı %40-60 gebelik şansınız % 15-25 eve giden bebek şansınız olacaktır.

Soru: 34 yaşındayım 18 hatalık hamileyim aşılama ile hamile kaldım ense kalınlığı 3 lü tarama normal ikinci tahlilde ikili tahlilmiş onda 342de 1down riski çıktı amniyosentez yapıldı.Şuan sonucu bekliyorum çok endişeliyim yorumunuzu bekliyorum
Cevap: Biraz daha bekleyip sonucu almanız en doğrusu olacaktır.İnşallah her şey yolundadır.

 

Soru: 44 yaşındayım. Hormon sonuçlarım: FSH  8.86LH 5.8Estradiol (E2)  135.48 Tüp bebek tedavisi sonucunda sol yumurtalığım da dört yumurta oluştu. İkisi 10,5 mm’ de kaldı, diğer ikisinden biri 16 mm ve 16,5 mm oldu. İkisi 12.08.2004‘ te toplandı, biri boş çıktı, diğeri döllendi. 14. 08. 2004 tarihinde bir mikroenjeksiyon yapıldı, embriyo Grade > 1 x Grade 2 idi.Sonuç negatif. Estradiol(E2)değeri düşürülebilir mi? Yumurtaların kalitesini iyileştirmek mümkün mü, neler yapılabilir?Şubat ayında ikinci kez denemek istiyoruz. Başarı yüzdem ne olabilir, şansım var mı?
Cevap: Yaşınızın 44 olması ve hormon sonuçlarına göre premenopozal dönemdesiniz. Sizde en fazla 1-2 yumurta ve 1-2 embriyo oluşabilir. Bu dönemde genetik problemler üst düzeyde olduğundan gebelik şansınız diğer genç hastalara göre daha düşüktür. Ekonomik açıdan rahat iseniz deneyebilirsiniz. FSH ve E2 düşürülemez bu sizin yumurtalık yaşını gösteren hormonlardır.

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

 

Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ