lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

FSH testi yani Yumurtalık (over) Rezervi Testleri  hamile kalma şansınızı ortaya çıkarır.

FSH testi yani Yumurtalık (over) Rezervi Testleri  hamile kalma şansınızı ortaya çıkarır.

FSH testi  yumurta sayınızı ( over rezervi ), yumurtalarınızın  zaman içinde ne olacağını tahmin etmek için ve hala yumurtalıklarda kalan yumurtaların kalitesini anlayabilmek için yapılır.

Folikül sayısı ve yumurtalıkların yanıtlarının dışında tüp bebek yapıldığında şansınızı etkileyen başka değişkenler de bulunmaktadır.

Kadın yaşı çok önemli bir değişkendir. Ancak, bir kadın 42 yaşında olabilir ve hala kaliteli yumurta üretebilir veya 25 yaşında olabilirsiniz ama yumurtalarınız kalitesiz olur ve infertil hasta grubuna girebilirsiniz.

Genel olarak, yumurta miktarı ve kalitesi 30’lu yaşların başlarında yavaş yavaş azalmaya ve 40 lı yaşlarda hızla  azalma eğilimindedir.

FSH hormonu ne işe yarar? Over Rezervinde FSH değeri

Folikül uyarıcı hormon (FSH), doğal adet döngüsü ayrıca yumurtalıkların  farmakolojik (ilaç-kaynaklı) uyarılmasında rol oynayan önemli hormonlar biridir.  Bu yumurtalıklarda olgun yumurta üretiminde yer alan ana hormondur ..

FSH kısırlık ve tüp bebek tedavilerinde çok sayıda yumurta üretmek için kullanılan enjekte edilebilir gonadotropinlerin içerdiği aynı hormondur.

Hangi hormon FSH hormonunu ne üretir?

Hem FSH ve LH hormonu beynin tabanındaki hipofiz bezi tarafından üretilir. Bir kadın menopoza girdiğinde  yumurtalıklarda yumurta tükeniyor.  FSH hormonu  daha fazla hormon üretmek için hipofize sinyal verir ve beyin orada düşük östrojen ortamı olduğunu algılar.  Daha iyi folikül ve östrojen hormonunun üretmesi için yumurtalıkları uyarmak için  hipofizden FSH hormonu  salgılanır.


FSH düzeyi neden 3.cü gün ölçülür?

Adetin 3. gününde kadının  FSH  değerleri ölçülerek  normal “over rezervi olup olmadığına bakılır bu bir göstergedir. Büyümesi gereken bir  folikül  elde etmek için  ne gerekiyor, tedavinin zorluk derecesi nedir ona bakılır

FSH rezervi  hormonu azaldıkça değer yüksek çıkar ve bazen yumurta kalitesi de düşer.

3.cü gün yapılan FSH testi ile ilgili göz önünde bulundurmanız gerekenler

  1. Belirlenen  değerler ve tespit edilen  yumurta rezerv miktarı laboratuvarlarda değişkendir.
    Örneğin, bir laboratuvarda 11 FSH  değeri iyi over rezervini yansıtıyor olabilir, Farklı bir laboratuarı  kullandığınızda 11 seviyesi  over rezervi azalmış gösterebilmektedir .
  2. Yüksek FSH  sonucu  düşük yumurta miktarını öngörmekle birlikte, normal sonuç mutlaka yumurta miktarı iyi olduğu anlamına gelmez. FSH değerleri ile birlikte   AMH  Bir var bir azalma yumurta kaynağı var, normal FSH değerleri ile kadınların önemli bir kısmı. Alt yumurta tedarik kendi FSH değerine yansır varlık değildir. Yapıyor Bu nedenle  antral folükül sayıları  yani  İki yumurtalıkta toplam folikül sayısı 7’den azsa over kapasitesinin iyi olmadığı düşünülür burada AMH testide ayrıca değerlendirme açısından yararlı olabilir..Bu testlerin tamamı yumurtalık rezevlerinin gerçek durumu hakkında doktora gerçekçi bilgiler verir.

Bu  durum 40’lı yaşlarda olan hanımlar için özellikle geçerlidir.  Tüp bebek yada başka bir doğurganlık tedavisi içinde olsalar bile örneğin FSH değerleri ile de olsa  6 ile  44 yaşındaki kadının hamile kalıp bir bebek doğurma olasılığı  düşüktür. Tüp bebek programlarında belli bir yaştan sonra tedavinin yapılmamasının nedeni budur.  44 yaşından büyük hastalarda çok nadiren kendi yumurtalarını kullanarak başarılı olurlar.

Normal FSH düzeyleri nelerdir? —  3. cü gün FSH kan testi sonuçlarının açıklamaları
fshduzeyleri


….

 

 

Daha fazla bilgi ve tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Forumu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
BİR YORUM YAZ