lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Polikistik over sorununda beslenme ve yaşam şekli ne olmalı ?

Polikistik over sorununda beslenme ve yaşam şekli ne olmalı ?

Polikistik over sorununda beslenme nasıl yararlı olur?

Polikistik over sorunu yaşayanlar yumurta rezervi çok fazla olduğu halde bebek sahibi olmada güçlük çeken hasta grubudur. Hormonal dengesizlik nedeni ile yumurtalar gelişip döllenmek üzere çatlayamaz ,yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kist oluşur.” Poli “çoklu anlamına geliyor kist te kist.

Dünya nüfusunun da %10-15 civarında kadının bu sorunu yaşadığı belirtiliyor. Polikistikover sorunu  yaşayan hanımlarda erkeklik hormonu  androjen çok yüksek oluyor.Bu nedenle bu sorunu yaşayan arkadaşlarımızın bir takım sıkıntıları oluyor.

Şeker direnci çok fazla olması,

%50 sinde düzensiz adetler yada hiç adet görememe,

Vücudun çeşitli bölgelerinde kıllanma özellikle yüz bölgesinde,

Vücutta akne ok fazla özellikle ense bölümünde cild lekeleri hatta erkeklere özgü kellik bazı ar

498 kişide bir çalışma yapılıyor . 15 çeşit beslenme şekli deneniyor. Şekler direnci konusunda araştırmalar yapıyorlar.

Uluslararası bilimsel yayınların olduğu unimed.com da yayınlanan bir çalışmada şeker direnci konusunda özellikle ağırlık ve vücut indeksinde azalma olduğunda iyileşme görüldüğü belirtilmiş.. Onun için etkin olarak vücut ağırlığının düşürme konusunu önemsiyorlar.  %5 ile %10 arasında bir değişiklik gerekli örülüyor ve bu sorun umut verici gelişmeler oldu. İnsülin direnci çok yüksek çıkıyor.

Bunun mutlaka kontrol altına alınması gerekiyor. Normal  tutmak için vücut sürekli olarak insülin pompalıyor yumurtalıklar testesteron yani andorjen  üretiyor. Yani her şey tersine işliyor. Zayıf  da olsanız şişman da olsanız androjeni kesebiliyorsunuz.

Burada bir takım diyetlerde veriliyor bunları araştırdığımızda en iyi gelecek olanlar lifli besinler yağsız proteinler ve birde zerdeçal gibi domates gibi iltihap kesici besinleri anlatacağım;

Polikistikover için yararlı yüksek lifli besinler

Brokoli, karnabahar, brüksel lahanası,  yeşil  ve kırmızı biber sınırsız yenebilir hem vitamin hemde  hem vitamin hem de zayıdlamanıza yardımcı olabilecek besinlerfasülye mercimek ytatlı patatesi,kabak çok yüksek lifli şişmanlatmauyacak besinler

Organik tavuk ve balık yağsız protein kaynağı olarak belirtiliyor lif sağlamıyor ama sıon derece tok tutucu olarak belirtilmiş.

Polikistikover için yararlı olabilecek İiltihapları azaltmaya yönelik yan ürünler

Domates, ıspanak badem ve ceviz zeytinyagı , çilek ahududu, yeşil biber i kakao bitter çikolata, somon sardalya gibi yüksek yağlı balıklar ve zerdeçal.. İltihap önleyici ve sivilcelere de iyi gelen besinler

Beyaz ekmek kesilecek tam bugday unu tercih edilecek. Kek pasta börek yaparken mutlaka tam bugday unu ile yapılacak. Gazlı içeçekler tamamen kesilecek. İşlenmiş besinler salam sosis,tuzlama türü yasak.  Bu ürünleri evde kendinizde katkısız yapıp yapabilirsiniz.

Kahvaltıda pişi ve yenmemesi gereken besinler,Kızarmış patates ve margarin yasak

Günlük yemeklerinize taze fasülye, taze meyve, sebze,  baklagiller yulaf ezmesi mutlaka koyun..

Yulaf çok yararlı besin mutlaka  deneyin çok tok

Polikistikoverde yaşam tarzı çok önemli

Kısa sürede zayıflamayı kesinlikle önerilmiyor. Ayda 20 kilo 10 kilo verdiren diyetlere asla yanaşmayın.  En makulu ayda 4-5 kiloyu hedeflemek ve azar azar vermek. 6 ayda 6 kilo verecek şekilde olsun.Vücut aniden zayıflayınca vucut kıtlık bilincine giriyor daha sonra yediğinizde her şeyi depoluyor.  Ekmeği şekeri ve beyaz unu kestiğinizde  zaten zamanla zayıflarsınız.

Yasam tarzı tabiî ki egzersiz , egzersizsiz  olmuyor.İnstagramda cok güzel yoga günlük spor hareketleri yapan ,egzersiz yapan hesaplar var onları arastırın, yok bunlardan sıkılıyorum derseniz lütfen ayakkabılarınızı giyip dışarı çıkın. Her gün 15-20 dakika yürüyün diyordum Polikistik overliler daha fazla yürüsün .Ben bir yıldan beri bunları keserek farkında olmadan  ve aç kalmadan 12-13 kilo verdim.Sizde başarabilirsiniz.

Aktivite ve düşük şeker alımı size istediğinize ulaştıracak.Bir amaç uğruna yapacaksınız çünkü bebeğini olacak.hem de yeşilliklerle vücudunuz detox olacak. Bir çok smoothie tarifi var istediğiniz yeşillikleri meyve suyu şeklinde de  yapabilirsiniz karaciğeriniz pırıl pırıl olur hemde kendinizi tok hissedersiniz. kendinizi tok tutabilirsiniz. (Smoothie’nin anlamı : lifi süzülmemiş sebze ve meyvelerin karışık meyve suyu hale getirilmesi) Sevdiğiniz sebze ve meyveleri bu şekil yaparak içebilirsiniz.

Bunu keyifli hale,oyun haline getirin sürekli tartılmayın ama bunları yaptığınızda bilin ki siz iyiye doğru gidiyorsunuz  bebeğinize adım adım kavuşacaksınız.

Polikistikoverde yaşam tarzına dikkat edilmez ise neler olabilir ?

Ayrıca polikistikover sorunu olup da hamile kalan arkadaşlarımız gene eğer bunları uygulamazlarsa düşük yapma riski var. Neden böyle bir şey yaşayasınız ki ?  Diğer kişlerden 3 kat daha fazlaymıs o zaman neden kendinizi riske atacaksınız ki erken doğum yapma riski de var mıs bu dertten kurtulabilinen bir sey o yuzden lütfen meyve ve sebzelerle bu risklerden kaçalım bu dertler kurtulabilinen bir sey.Bir çok zorluk  yasıyorsunuz;

  1. Kilo kalbi yoruyor
  2. Yüksek tansiyon
  3. Yüksek kolestrol oluyor
  4. Uyku apnesi yapıyor

Bir çok tehlikeli hastalıkla karşı karsıyasınız

Bu nedenle kendinizi strese sokmadan korkmadan zayıflama demeden sağlıklı yaşam moduna geçin.

Zayıflama demiyorum sak zayıflama diyince  bilinçaltı paniğe kapılıyor ve kıtlık bilincine kapılıyor . Bilinçaltı zayıflama ve açlık konusuna çok duyarlı .Zayıflayacağım şu kadar zayıflayacağım bebeğime kavuşmak için dediğiniz zaman, bilinçaltı her şeye kendini kapatıyor.Yapmayın böyle bir sey ,Sadece kendinizi bu korkuyu içinizden atıp ,sağlıklı yaşayacağım, sebzeleri meyveleri seviyorum diyin ve bu isteyerek söyleyerek yapın.  Bilinçaltı doğru ile yalanı da çok iyi bilir. Kendinize sevdiğiniz sebzelerle yapılan yiyeceklerle bir yemek listesi yapın, bunu adeta oyun hatta hobi haline getirin.Oyun haline getirdiğinizde bilinçaltınız size karşı koymaz.Karşı koymadığı içinde vücut rahatlıkla istediğim kadar yemek geliyor depolamama gerek yok diye düşünerek zayıflama moduna geçebilir. Bilinçaltı çok önemli lütfen buna dikkat edin.

Ayrıca ekstra tok tutacak ve vitaminli lili vitaminler var sebze ve çorbalara onları da katarak hem ekstra tok olmanızı hem de vücut direncinizi kuvvetli tutabilirsiniz. Akneler içinde ayrıca ekstra kremler var. Organik kimyasal olmayan parabensiz bu tür bir çok ürün var araştırırsanız bulabilirsiniz.

Az Nişastalı yiyeceklerden biraz bahsetmek istiyorum

Kuru fasülye, barbunya,bal kabagı nohut mısır  ,havuç (renklileri de artık ilkemizde var. çok yararlı mutlaka her gün bir havuç yemeğe gayret edin.) bezelye ,yer elması az nişastalı besinler

Tamamen nisastasız olan besinler

Enginar  ,kuş konmaz, Brüksel lahanası, lahana, brokoli,karnabahar,salatalık ,patlıcan, mantar,sogan biber,ıspanak  bunlar tamemn nişastasız 5 yıldızlı tabir edebileceğimiz sebzeler

Polikistikover olup hamile kalanlar

Polikistikover olup hamile kalan bir çok arkadaşımız var . Polikistikoverde yumurta geliştirmek  ve bazen hamileliği tutturabilmek zor olabiliyor.Çünkü çok yumurta olduğundan ilaç miktarını ayarlamak ve gerçekten yumurtaların sağlıkla  gelişebileceği dozajı bulmak  bazen güç olabiliyor. Bu nedenle 2 ci 3 hatta 5 denemede de hamileliği tutturanlar olabiliyor. Ama polikistikoverde yılmadan devam etmek gerekli.

Hatta hem polikistik over hemde endometriozis olan bir arkadaşımızda bir yumurta bulunabilmiş ve oda ikiz olmuş.  Haberin güzelliğine bakar mısınız? Harika bir haber değil mi  ( Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Doç.Dr.Turgut Aydın hastası)

Gene polikistikover hastası 5 yıldan sonra  başka bir arkadaşımız tedavi ile hamile kaldı.

Bir başka arkadaşımızda da İki defa başarısız denemesinden sonra  yumurtayı alıp donduruyorlar, rahimi en uygun buldukları zaman transferi yapılıyor. hamile kalıyor. Dondurup rahimin uygun zamanında embriyo transferini yapılması genelde polikistikover hastalarında en uygun yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Emriyolarınızın dondurulmasından korkmayın. Merkezde embriyolarınızı donduracağız size daha sonra vereceğiz dedikleri zaman bir çok arkadaşımız korkuyor.Asla korkup paniğe kapılmayın.En doğrusu bu bu şekilde yapıldığı zaman hamilelikler artıyor. Hatta doktorunuzla konusun Hocam rahimimin en uygun olduğu zaman  embriyolarımı koyalım diyin.Bunun yararını çok görürsünüz.

Bir de hem polikistikover hemde erkek faktörü  (ağır sperm sorunu olan bir arkadaşımızda  oligoastenoteratozospermi ( umarın yanlıs yazmamışımdır çok zor bir ismi var)) büyük zorluklarla ve inceleme ile hamile kaldı.Şimdi çocuğu doğmuştur. Kendilerine çok geçmiş olsun. Allah sağlıkla büyütmeyi nasip etsin.

Bir polikistikoverli  30 lu yaşlarda  çok kilolu  (133 kilo)ve aynı zamanda   onicorn uterusu (rahim sorunu ) rahatsız bir arkadaşımıza doktor kendisine mutlaka zayıflamanızı gebeliğin zor olacağını olsa da düşük yada erken doğum riski gebelikte tansiyon seker ani bebek ölümü gibi sorunlarla karşılaşacağını bu nedenle bu şekilde tedaviye başlamayacağını bildirmiş. ( Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu- Kayseri)  

Hasta birkaç ay sonra kapıdan bir bir teşekkürle girmiş. “Ne oldu?” diye sormuş çünkü hastayı tedavi etmeden geri yollamış, hasta ben 33 kilo verdim , kiloyu verince spontan olarak hamile kaldım. Şu an hasta hamilelik  takibi için geliyormuş

Bunlar sadece birer küçük örnek ,bir çok şehirde danışman doktorlarımızı bize sorabilir ve  randevu alarak ÇİDER derneğinin katkısı ile indirimli tedavi olabilirsiniz.

 

Bir başka konuda tekrar birlikte olmak üzere hoşçakalın. İnstagramdaki canlı yayınlarımızı mutlaka izleyin. Sizin yaşadığınız sorunları yaşayan bir çok kişiden bir birinin mutlaka sizin sorununuzu da yaşamış ve bunu aşmış olduğunu göreceksiniz.

Sevgi ile kalın.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bizi instagram ve facebooktanda takip edin.

 

Polikistik over sorununda beslenme ve yaşam şekli ne olmalı ? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Her yazıda güç buldum, kaybolduğumu sandığım zamanlarda destek aldım

Polikistikover (PCO) Sorunu ve Komplikasyonları

 Hayıt Tohumu nedir ? Doğurganlığa faydaları ve kullanımı

Yumurta ve Sperm Sağlığı için Öneriler -2-

 

Çocuk sahibi olmak ve Tüp bebek tedavileri ile ilgili Çocuk İstiyorum formu ile bize ulaşabilir ve ÇİDER dernek indirimi ile indirimli olarak tedavi görebilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ