lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

 Dış gebelik Ektopik Gebelik ne demektir ?

Dış gebelik genelde rahim dışında ,yumurtalık kanallarında veya karın bölgesinin başka bir yerinde embiryonun yerleşip gelişmesine denir.

 Dış Gebelik riski nedir :

*Daha önce yaşanan dış gebelik
*Daha önceki dış gebeliklerden dolayı fallop tüplerinde oluşan izler
*Endometriozis problemi
*Tüplerin tıkalı olması yada iptal edilmiş olması
*Pelvik inflamatuar hastalık
*Fallop tüplerinde olan doğum kusurları
*Sigara içme
*Kısırlık öyküsü

 

Dış Gebelik istatistikleri
İstatistikler değişkenlik gösterebilir ama tahminlere göre dış gebelik her 40 ila 100 gebelikten birinde meydana gelebilmektedir.


Ektopik Gebelik Belirtileri:

Ektopik gebelik  kramplara neden olabilir ya da göğüslerde hassasiyet gibi normal hamilelik belirtileri ile birlikte alt karın bölgesinin her iki tarafın, bazı kadınlar olacak, vb dönemini kaçırmış vajinal kanama veya lekelenme ve hCG düzeyleri de beklenenden daha yavaş artabilir.Karın bölgesinde şiddetli ağrılar ,baş dönmesi bazende bayılma olabilir.Bazı hanımlarda omuzlarda ağrı hissetmişlerdir.

Bu ve buna benzer ağrıları yaşıyor ve dış gebelikten şüpheleniyorsanız vakit geçirmeden uzmana başvurmalısınız. Uzmana ulaşamazsanız en yakın acil servise gitmelisiniz.

Dış gebelik tanısı nasıl konur

Kan testleri ile gebelik hormonu düzeyleri kontrol edilir ,kan sayımı yapılır transvajinal ultrason ile doktorunuz rahiminize bakar ve rahimde gebelik kesesi kontrol edilir.
HCG düzeyleri düşük olabilir ama tam olarak emin olmak için sıfıra dönmesine kadar anne adayı  yakından takip edilmelidir.

Eger  fallop tüpü patlamış ise bu durum hayatı tehlike arz etmektedir o zaman hemen tedavisi cerrahi müdahaledir.. Bazen doktorlar nadir durumlarda, kadının hayatını kurtarmak için bir histerektomi gerçekleştirmek zorundadır.

Dış gebelik ile bebegi kaybetmek düşükten daha zordur

Ektopik gebelik nedeniyle bebeği kaybetmek düşük ten biraz daha farklıdır  Bir yandan, bebeğinizin kaybı nedeniyle üzülürsünüz diğer taraftan acil ameliyat olarak bu durumun meydana getirdiği yaşam tehlikesinden kurtulmanız dolayı ile rahatlama hissedersiniz.  Bu üzücü deney anne adaylarını hem manevi olarak hemde fiziksel olarak çok sarsabilir.
Bazı hanımlar, özellikle gelişmekte olan bebeğin normal gelişebilir orada da olsa büyüyebilir duygusu yaşarlar . Fetus canlıdır ve kalp atışı devam etmektedir. Bebeğin o şekilde daha fazla yaşayamayacağını bilseniz bile sonlandırmak zorunda kalmanın karmaşık duygulara neden olması çok normaldir .

Tekrar hamile kalma denemesine devam etmek istiyorsanız doktorunuz ile iletişimi kesmeyin. Hanımların % 20 si tekrarlanan bir dış gebelik oluyor .Bebeğin rahim kesesinin normal rahim içinde olduğundan emin olmak için bir sonraki hamileliğinizde kontrole erken  gelmek isteyebilirsiniz.

 

Dış gebelik ile ilgili herhangi bir sorununuz olduysa yeniden hamile kalmak isterseniz Prof.Dr.Bülent Tıraş Doktor formu ile iletişim kurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
BİR YORUM YAZ