lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadında Kistlerin Belirtileri Nelerdir?

Kadında Kistlerin Belirtileri Nelerdir?

Kadında Kistlerin Belirtileri Nelerdir?

Kadında Kistlerin Belirtileri Nelerdir?Kadınlarda yumurtalık (over) kistleri sağ veya sol yumurtalıkta bazen iki tarafta ansızın olabilen içi su dolu kesecikler şeklinde çeşitli boyutlarda oluşumlardır. Boyutları 2-3 santimetre’den 20-30 santimetre’ye kadar değişebilir, hem de daha büyüklerine de seyrek rastlanır. Yumurtalık kistlerinin çok değişik çeşitleri bulunur, kistin çeşidi, büyüklüğü, hormon salgısı yapıp yapmadığı, yırtılma veya burkulma olup olmaması gibi vaziyetler kistin yaratabileceği belirtileri belirler.

Yumurtalık kisti bulunan hastaların bir çoğunda hiçbir sıkıntı bulunmaz ve kontrol, ultrasonografi esnasında kazara kist tespit edilir. Yeniden hastaların bir çoğunda yalnızca kasık ağrısı problemi bulunur. Ağrı kistin bulunduğu tarafa göre sağ veya sol kasıkta olabilir. Seyrek bir takım hastalarda kist ve ağrı tam ters taraflarda olabilmektedir veya tek tarafta kist olduğu halde ağrı hem sağ hem sol kasıkta bulunabilir. Yumurtalık kistlerine bağlı kasık ağrısı çok şiddetli değildir, bilhassa oturmak, dizleri karna çekmek gibi karın içerisini sıkıştıran hareketlerde ağrı ansızın hissedilir. Ancak kistte rüptür (yırtılma, patlama) veya torsiyon (burkulma, dönme) alana gelirse bu vaziyette aniden başlayan şiddetli kasık ve karın ağrısı, bulantı, kusma, göz kararması, bayılma gibi problemler olabilir.

Yumurtalık kistlerine bağlı daha nadir görülen sorunlar arasında adet gecikmesi, adet görememe,adet düzensizliği, ilişki esnasında ağrı, adet döneminde ağrı, karında ve kasıklarda dolgunluk, şişlik hissi, karında ele gelen kitle hissi, sık idrara çıkma, kabızlık gibi sıkıntılar sayılabilir. Adet konusunda problemler kistin hormon salgılamasına bağlı gelişebilir. Özellikle 10 santimetre’den büyük kistlerde karında şişlik, ele bir kitle gelmesi gibi belirtiler hastanın dikkatini çekebilir. Büyük bir kist idrar torbasına ve bağırsaklara baskı yaparak sık idrara çıkma ve kabızlık gibi sıkıntılara neden olabilir.

Şunu belirtmek gerekir ki yumurtalık (over) kistlerine bağlı belirti ve yakıntılar başka bir çok hastalıkta da görülebilecek belirtilerdir. Yumurtalık kistlerinde özel bir belirti yoktur. Yukarıda anlatılan kasık ağrısı, adet düzensizliği, ilişki veya adet döneminde ağrı gibi sıkıntılara yol açabilecek onlarca hastalık vardır ve yumurtalık kistlerinin çok büyük bir bölümünde hiçbir belirti, sıkıntı olmaz, kontrol esnasında kazara tespit edirler.

 

Bizi facebook ‘danda takip edebilirsiniz.

 

Kadında Kistlerin Belirtileri Nelerdir? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

 

Kadında Kistler Neden Olur?

Tüp Bebek Tedavilerinde Kadında Yaşın Etkisi

Doğurganlığı etkileyen faktörler neler?

Kist nedir? Tüp bebekte başarıyı etkiler mi? Nasıl tedavi edilirler? 

 

 

 

Adet gecikmesi ,adet görememe nedeniyle sorunlarınız için Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.
 
 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
BİR YORUM YAZ