lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Yumurtalık rezervi az iken hamile kalmak

Yumurtalık rezervi az iken hamile kalmak

Yumurtalık rezervi az iken hamile kalmak

Yumurtalık rezervi az iken hamile kalmak.Yumurtalık rezervi az iken hamile kalmak mümkün mü?  kadınlarda yumurtalık yaşlanması denilmesi aslında kadınlarda yumurta rezervinin azalması denilmek istenmektedir. Normalde kadınlarda yumurtalık rezervi 35 yaşına kadar performans göstermekte bu yaştan sonra yumurta rezervlerinde azalma baş göstermekte ve 45 yaşına kadar düşüş devam etmektedir. Ama bu her zaman böyle normal bir süreç takip etmeyebilir. Bazen kadınlarda çok erken yaşlarda da yumurta rezervinin azalması durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda kadının hamile kalma şansı azalmaktadır.

Yumurtalık rezervi az iken hamile kalınır mı ? Yumurtalık yaşlanması nasıl anlaşılır? 

Yumurta rezervi azalmış kadınlar nasıl hamile kalabilir  ve yumurtalık yaşlanmasını kadının kendi başına anlaması mümkün müdür? Hayır değildir. Çünkü yumurtalık yaşlanması ne adet düzensizliği ne de menopoz şikâyetine yol açar. Sadece muayene ve hormon testleriyle anlamak mümkün olabilmektedir . Yumurtalıkların ultrasondaki görüntüleri uzmanını şüphelenirse adet döneminde istenen FSH ve östrojen ölçümleri yumurta rezervi ve yaşlanması hakkında bilgi verir. Son yıllarda AMH testi de kesin olmamakla beraber yumurtalıkların yaşlanması hakkında bilgi verebilir. Test, hamile kalma potansiyelini öğrenmek için yaptırılabilir.

Yumurtalık rezervi az iken hamile kalmak için yapılan testler

Yumurtalık yaşlanması ile ilgili testler hamile kalıp kalınmayacağını değil kadının hamile kalma potansiyelini gösteren bir durumdur. Bu nedenle “yumurtalıkları yaşlanmış yumurta rezervi azalmış bir kadının gebe kalması mümkün değildir” söylemi gerçeği yansıtmaz. Önerimiz evli olup hamile kalma süreçlerini ertelemek isteyen kadınların ileride pişman olmamaları için bu tip testleri yaptırarak hamile kalma potansiyellerini kontrol ettirmelidirler. Yumurtalık yaşlanması saptanmış kadınlar, uzman bir hekime başvurarak, makul bir zamanda basit tedaviden tüp bebek tedavisine kadar yöntemler uygulanmalıdır.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular

Kötü çıkan yumurtalık rezervleri düzeltilebilir mi?

Tüp bebek tedavilerinde Hormon Seviyeleri

Kadınlar yumurtlamayı hissedebilir mi?

Tüp Bebek Tedavisinde Hormon Değerleri neleri anlatır?

Normal AMH seviyesi nedir?

Erken Menapoz Ne Demektir ? Ne Zaman Erken Menapoz denir ?

Ben erken menapozla Doğal Hamileyim

Erken Menapoz Sağlık Sorunları Yaratır mı?

Prof. Dr. Bülent Tıraş Tüp Bebek Tedavileri Danışma Formu  

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
BİR YORUM YAZ