lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Çocuk olması için doğru birleşme yapıyor muyuz?

Çocuk olması için doğru birleşme yapıyor muyuz?

1. ADIM: YUMURTA TAKİBİ

Çocuk isteyen ama bir türlü istediklerini elde edemeyen çiftlerin çoğu genelde doğru zamanda doğru adımı atmadıkları için, doğru birleşmeyi yapmadıklarından da hamile kalamıyorlar.

Kadınlar normalde 28 günde bir adet görüyorlar düzenli adet gören kadınlar adetin 10-12ila 18-20. günleri arasında hamile kalma şansları var. Fakat her şeyin istisnası olabildiği gibi bununda istisnaları var. Adet kanamasından bir gün önce birleşmeden hamile kalanlar da duyduklarımız arasında. Ama biz normal durumdan bahsedeceğiz ve ne kadar zor bir olayla karşı karşıya olduğumuzu göreceğiz.

Yumurtlama gerçekleştikten sonra tüplerde bazı bilim adamlarına göre 22-24 saat hayatta kalabiliyorlar bazılarına göre 3 ila 10 saat. Adetin 13 ü ila 20 günü arasındaki herhangi bir günde olgunlaşıp çatlayan yumurtanın hayatta kalacağı saatleri hesaplayıp ona göre cinsel birleşmede bulunmak gerekiyor. Bunun için neler yapılabilir . Gelin ilk önce onlara bakalım. :

1.Yumurtanın gelişimini vücut ısısını ölçerek takip etmek: Vücudun sürekli sabit bir ısısı var . Yumurtanın olgunlaştığı ve çatladığı günler kişinin vücut ısısı değişmekte ve bir bir buçuk derece artmakta. Bunu herkes evde kendi yapabilir.

2.Ultrasonla yumurtanın gelişimini takip etmek: Tedavinizi yapan doktorunuz eğer kesin yumurtlama gününüzü bilmek istiyorsanız. ovulasyon takibi yapıyor. Yumurtlama günlerinden itibaren( tahmini 8. günden) yumurta çatlayıncaya kadar her gün veya gün aşırı çağırarak bakıyor. Yumurtanın çatlamasına yakın eşinizle her gün yada gün aşırı birleşme öneriliyor.

3. Kan tahlili ile yumurta takibi: Kan tahlillerinde LH, FSH gibi hormonların takibini yapmak, :Her adetinizin ikinci günü Koldan alınan kan ile laboratuvarda Vücudunuzdaki yumurtlama kalitesi Hormon dengesi ölçülüyor. Buna göre yumurtlamanın olup olmıyacağı ilaç ile müdahale edilip edilemeyeceği belirleniyor.

4. Rahim ağzı sıvısının esnekliğini kontrol etmek: Yumurtanın çatlamaya yakın olduğu veya çatladığı zaman rahim içi salgısı ay içinin en yüksek miktarına erişiyor. Doktorunuz veya siz kendiniz de kontrol edebilirsiniz:

Rahim ağzından alacağınız az bir sıvıyı başparmağınız ve işaret parmağınız arasında elinize zamk almış gibi açıp kapayın. Sıvı esnek bir şekilde elinizde kopmadan uzuyorsa yumurtlama işlemi gayet güzel gidiyor demektir. Bundan sonraki adımı yani birleşmeyi uygulamaya başlayabilirsiniz. Vajinanızdan gelen yumurta akına benzeyen salgının durumunu parmaklarınızla kontrol edip (işaret ve orta parmağınızla) ovulasyonun gününü tespit edebilirsiniz. Ovulasyon gunlerinde gelen salgı en yoğun ve elastiki şeklini alır İki parmağınız arasında kopmadan incelerek uzar. Şekildeki gibi. (Sayfa 144. jaking chasge of your fertility)

5. Tükürükte kristalleşme izlemek:Bütün eczanelerde hamile kalma için uygun zamanı haber veren testler satılmakta. Bunlardan satın alıp evde kendinizde takip edebilirsiniz. Yanda da görüldüğü gibi hamileliğe uygun günlerde tükrükdeki salgısını nasıl kristalleştiğini izleyebilirsiniz.

2. ADIM. POZİSYON DOĞRU MU?

Doğurganlık hormonları fazla çalışan kişilerde her pozisyonda olabilen gebelik olayı birçoğumuz gibi kırılgan kişilerde de bir çok şarta bağlı gelişiyor. Yapılan bazı araştırmalarda gebeliği birleşme pozisyonlarının da artırdığı yönünde. Zaten çok kısa süre hayatta kalan yumurtanın yanında spermi en kısa sürede gönderme bu durumda çok önem kazanıyor.

Rahim Normal Durumda İse: Doktorlar klasik kadının altta sırtüstü olduğu pozisyonun en doğru pozisyon olduğu görüşündeler. Yalnız gerek ilişki sırasında ve sonrasında kadının belinin( kalçalarını da kaplayacak şekilde)altına yastık koyarak yükseltilmesi gerekmektedir. İlişki sırasında ve sonrasında kadının bacaklarının karnına doğru çekik olması veya bacaklarını daha yukarıya (Mesela duvara dayalı) kaldırarak bir süre beklemesi (20 dakika kadar) en sağlıklısı.

Rahim çarpık Duruyor veya Yana Dönük İse: Bu durumda kadının ilişki sırasında yüzüstü yatması bu sefer karnının altına (kalçalarını kaplayacak şekilde gene) yastıkla havaya kaldırması gerekmektedir yada kadının diz dirsek yerde kalça yukarda pozisyonu spermlerin en derine gitmesine imkan sağlamaktadır. . İlişki sonrasında da yüzükoyun uzanarak kımıldamadan bu şekilde gene 20 dakika beklemek en doğrusu. . .

Hamile kalmak için orgazm şart mı ?

Birçok kişiye ve doktora göre şart değil ama Zor hamilelik elde etmeye çalışan kişilerde bu durum yardımcı bir etkendir. Çünkü kadının orgazm sırasında rahim içi kasılmalarının spermi yumurtaya doğru çektiği de bir gerçek . . . . .

Çok yapılan ilişkilerde hamile kalma şansınızı azaltabilir.

Sürekli cinsel ilişkide bulunmak sperm sayısının giderek azalmasına neden olarak gebe kalma şansını azaltabiliyor. Bu azalma yumurtlama günlerine denk geldiğinde gebe kalmayı geciktirebilir. Sansını ortadan da kaldırabilir.

Ayrıca sık cinsel ilişkide bulunmak kadında sperm antikorlarının oluşmasına da neden olabilir. Bu da başlı başına bir kısırlık nedeni olarak karşımıza çıkabilir.

 

Tüp bebek tedavileriniz için ÇİDER  Danışma Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ