Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Yumurta dondurma doğurganlığın garantisi mi?

Yumurta dondurma doğurganlığın garantisi mi?

Yumurta dondurma doğurganlığın garantisi mi?

Son günlerde yumurta dondurma doğurganlığın garantisi mi şeklinde trent halinde çok konuşuluyor .Kariyer için yumurta dondurulabilir mi? Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Turgut Aydın cevapladı ;

Yumurta dondurma aslında Türkiye de son zamanlarda daha da artmaya başladı çünkü Sağlık Bakanlığı bir takım kriterler uygulayarak yumurta dondurabileceğimizi  söylüyor eskiden bunlar yasaktı. Buna göre özellikle over rezervi  kanserli hastalar mutlaka yumurta dondurmak zorunda bunu söyleyim evliyse yada bekarsa bunda şüphe yok .

Ama ikinci hasta grubu özellikle yumurtalarını kaybedecek genetik hastalıklara sahip insanlar mutlaka yumurta dondurup gebeliği garanti altına almak zorunda .Bunun yanında erken menapoza girenler yumurtalarını dondurmak zorunda ve aynı zamanda endometriozis hastalığı olan ve tekrar ameliyat gerektirecek yada iki taraflı olanda mutlaka yumurtalarını dondurmak zorunda çünkü bu yumurtalıklarını tamamen kaybetme potansiyeli var.

Yumurta dondurma doğurganlığın garantisi mi?

Bir diğer grup aslında çok sorulan : kariyer için yumurta dondurulabilir mi?

Bu konuyla ilgili Amerika’da bir  tane şey yapılmış yumurta dondurma ünitesine yönelik insanlar bir anket yapmışlar . Aslında bunların %88 i uygun eş bulamadığı için oraya gelmiş .%20 si  kariyer nedeni ile yumurtasını dondurmuş .Yani bize sunulan kariyerinizi yapın yumurtanızı dondurun tezi çürüyor aslında . Demek ki uygun partner bulamadıysak yumurta dondurma bir alternatif olabilir ama burada da  yaş çok önemli .  Özellikle 37 ya da kırk yaşın üzerinde bulundurulan yumurtalarda  nasıl normal hayatta çok zorsa aynı şekilde bu yumurta fertiliteyi korumak amaçlı sosyal yumurta dondurma da da aynı risk vardır onun için  bu iş özellikle 40 yaşın altında  37 yaşın hemen altında bu işin yapılırsa daha iyi olur. Çok çok erken dondurmak buna ihtiyacı ortadan kaldırabilir , çok geç dondurmak da hastanın fertilitesini ( doğurganlığını) kaybettirebilir.

Onun için yumurta dondurma işlemi yapılabilir, söylediğim gibi özel durumların dışında yaş ve rezervi düşük hastalarda yumurtalarını dondurup en azından tekrar çocuk doğurma şanslarını devam ettirebilirler ne kadar çok yumurta dondururlarsa gebe kalma şansları o kadar yüksek olur.

 

Teşekkür ederim

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

 

Yumurta Dondurma kime yapılır? Doç.Dr.Turgut Aydın

Yumurta dondurma işlemi ve başarı oranı

Tüp bebek tedavisinde her yumurta döllenebilecek kapasitede mi?

Tüp bebek tedavisinde az yumurtamı çok yumurtamı hedeflenmeli?

Embriyo dondurmanın avantajları nelerdir.?

Yumurta dondurma işlemi ve Tüp bebek tedavileriniz için Doç.Dr.Turgut Aydın’a bu form ile ulaşabilirsiniz. 
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ