lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Erken Menapoz Sağlık Sorunları Yaratır mı?

Erken Menapoz Sağlık Sorunları Yaratır mı?

Normal menopoz yaşı 51 civarındadır. Ülkemiz için yapılan araştırmalara göre de menopoz yaşı 48–49 olarak saptamıştır. 40 yaşın altındaki menopozu “prematür menopoz” olarak adlandırıyoruz ve Türkiye’de oranı yüzde 1’dir. 45 yaş altındaki menopoza ise “erken menopoz” denir ve Türkiye’de görülme oranı yüzde 5 civarındadır. Her iki vaziyette da kişinin tedavi görmesi gerekmektedir.

Hangi vaziyetlerde erken menopozdan şüphelenmek gerekir?

En önemli kriter altı ay süresince hiç adet görmemektir. Ancak üç ay hiç adet görmeyip yanı sıra ateş basması, sıkıntı, sinirlilik, terleme gibi belirtilerin de ilave ettiği vaziyetlerde biz yumurtalık işlevleri açısından tetkikler yapıyoruz. O tetkiklerde yumurtalık işlevlerinde yavaşlama görünürse erken menopoz teşhisi koyuyoruz.

Erken menopoz sıhhati nasıl etkiliyor?

Kadın vücudu 50’li yaşlara kadar yumurtalıkların salgıladığı östrojen hormonuna ihtiyaç duyacak şekilde programlıdır. Erken menopoza giren kadınlarda östrojen eksikliğine bağlı olarak bilhassa kalp damar hastalıkları, ciltte yaşlanma, kemik erimesi, ürogenital sistemde yaşlanma, vajinal kuruluk, cinsel ilişki esnasında ağrı, cinsel isteksizlik gibi meseleler görülüyor.

Bu yüzden kesinlikle hormon yerine koyma tedavisi uygulanmalıdır. Erken menopozda erken tedavi özellikle kemik erimesi ve kalp damar hastalıklarının önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Hastanın menopozdan 10 sene sonra, geç menopozal şikayetlerle gelmesi vaziyetinde hormon tedavisi başlama şansımız olmuyor. O nedenle erken teşhis edip erken tedaviye başlamak başarı şansını artırıyor.

Erken menopoz tedavisinde nasıl bir yol izleniyor?

Burada tedavide amaç  kadının 50 yaşına kadar ihtiyaç duyduğu hormonları yerine koymak. Özelikle 40 yaş altında menopoza giren kadınlar östrojen eksikliği nedeni ile sağlık açısından risk altında olduklarından bu yerine koyma tedavisi büyük önem taşıyor. Bu vaziyet menopoz tedavisi olarak idrak etmemelidir. Bu dönemde dışardan verdiğimiz ilaçlar vücudun zaten  ihtiyacı olan hormonları yerine koymak içindir. Hasta 50 yaşına kadar düzenli yıllık kontrolleri yapılarak hormon tedavisi aldıktan ve normal menopoz yaşına eriştikten sonra isterse tedaviyi bırakabilir, isterse takriben 5 yıl daha ilaç kullanabilir.

Menopoz tedavisi sağlığı negatif etkiler mi?

Menopoz tedavisinin kalp damar hastalıkları üzerine olumsuz tesirleri olduğuna değin netice yayımlayan çalışmalarda, hormon tedavisi verilen hastalar 60’lı yaşlarını sürmekteydi ve tedavileri menopozdan takriben 10 sene sonra başlanmıştı. Bugün erken menopozda, erken dönemde başlanan tedavilerin  kesinlikle ihtiyaç duyulan ve faydalı olduğunu biliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ