lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısırlık Stresi ile Başa Çıkmak

Kısırlık Stresi ile Başa Çıkmak

Kısırlık Stresi ile Başa Çıkmak

 

Kısırlık Stresi ile Başa Çıkmak .Kısırlık sorunu, yaşamınızın her yönüne dokunabilecek tıbbi bir durumdur. Kısırlık ile mücadele ediyorsanız, muhtemelen strese yabancı değilsinizdir. Ancak durumunuz zaman zaman göründüğü kadar zorlayıcı olsa da, endişenizi azaltmanın yolları var

 1. Duygularınızı onaylayın. Stresi azaltmada ilk adım, hissettiğiniz şeyin tamamen normal olduğunu anlamaktır. Kısırlık testlerinden ve prosedürlerinden aydan aya geçerek, duygusal, fiziksel ve finansal olarak boşalabilir. Ve vücudunuz üzerinde hiçbir kontrolünüz yokmuş gibi hissetmek, tedavileriniz neden ile stresli ve zayıflatıcı olabilir.
  Pek çok çift için kendi çocuklarının olmasını istemek yaşamlarının en güzel rüyasıdır , ama çocuk sahibi olamama sorunu nedeniyle , bu rüya parçalanmış ya da en azından geçici olarak beklemeye alınmıştır.
 2. Sorularınızı ve korkularınızı paylaşın. Kısırlıkla başa çıktıkça, sorularınızı yanıtlayabilen, duygularınıza duyarlı olabilecek, korku ve endişelerinizi anlayabilecek kişilerin olması gerekir. Doğurganlık konusunda bir uzman psikolog varsa, onunla konuşmak isteyebilir veya size en yakın bir kısırlık destek grubuna katılmak isteyebilirsiniz.
  Biz çözüm olarak ;Facebook ta Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği inin Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER grubuna katılabilirsiniz.Diğer çocuk sahibi olmak isteyen hanımlarla tanışarak, yalnız olmadığınızdan emin olabilirsiniz. Ve hepsinden önemlisi, problemlerinizi, duygularınızı ve endişelerinizi paylaşan benzer düşünen diğer insanları bulacaksınız.
 3. Kendinize ağlama ve sinirlenme konusunda izin verin. Öfke, suçluluk ya da üzüntü duygularını bastırmaya çalışmayın. Bir hamilelik veya doğum haberi duyduğunuzda ” bu durumun adaletsizliği” hakkında ağlamaya ihtiyacınız varsa, devam edin ve ağlayın duygularınızı serbest bırakın. Bastırdığınız öfkenizi spor veya fiziksel aktivitelerle serbest bırakın. Çocuk sahibi olma konusundaki hislerinize odaklanarak 30 ila 40 dakika harcayabileceğiniz ve hislerin ortaya çıkmasına izin verebileceğiniz bir zaman planlayın. Duygularınızı salıverdiğinizde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve stresle başa çıkacak daha fazla enerjiniz olacak.
 1. Üzülmek için kendinize izin verin. Başarılı bir hamilelik geçirmeyi umsanız bile, bilinçaltı zihniniz henüz sahip olmadığınız biyolojik çocuk için endişe duymaya başlamıştır.  Eşinizle veya güvenilir bir arkadaşınızla konuşup konuşmamaya konusunda kendinizi yoklayın.Eğer istiyorsanız bunu yapın.
 2. Bir günlük tutmayı deneyin : Bir günlük, asla sinirlenmeyen, üzülmeyen sadece dinleyen rahatlatıcı bir arkadaş olabilir.
  Düşüncelerinizi kaydederken, sahip olduğunuzu bilmediğiniz bazı bilinçaltı duygularınızı da ortaya çıkarabilirsiniz.
 3. Aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantıda kalın. Stresinizi azaltmada bir başka adım ailenizle ve yakın arkadaşlarınız ile iletişiminizi koparmamak . Arkadaşlarınız ve akrabalarınız kısırlık konusunda bilgisizlerse, yaşadıklarınız hakkında onlara bilgi vermeniz gerekebilir. Onlara konuyla ilgili bir kitap önerilebilir, bazı açıklamalarıyla istenmeden olsa bile incindiğinizi açıklayabilir sevdiklerinize nasıl davranılmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Örneğin, “Üzüldüğümde ağlayabilirim” veya “Şu an bebek arabası hakkında konuşamam” diyebilirsiniz.
 4. Eşinizle iletişim kurun. Kısırlık konusu, evlilikte sık sık konuşulan bir konu değildir. Bu konudaki iletişimsizlik eşlerin kendilerini yetersiz hissetme , cinsel iletişim bozukluğu ve çiftler arasındaki gerginliğe neden olabilir. Dahası, erkek ve kadın eşler aralarındaki krize farklı tepkiler verebilir; erkekler daha duygusallıktan uzak davranabilir , kadınlar daha açık sözlü olabilirler.
  Kısırlık stresinin siz ve eşiniz arasında bir sürtüşmeye yol açtığını düşünüyorsanız, bir danışmana başvurmanız iyi olabilir.
  Kısırlık hakkında bilgili olan iyi bir danışmanla yapılan birkaç oturum bile, bir çift olarak yeniden güveninizi kazanmanıza ve tekrar ileriye gitmenize yardımcı olabilir. Eşinizle iletişimi yeniden kurun. Eşinizle tekrar bağlantı kurmanın bir başka yolu da, tedavi başlamadan önceki samimiyeti yeniden sağlamaktır. Evliliğinizin ilk yıllarında olduğu gibi birbirinize bir takım jestlerle iletişimi sağlayabilirsiniz.
 5. Tedaviniz hakkında bilgilenin. Stresin en kötü tetikleyicilerinden biri gelecekle ilgili belirsizliktir. Yıllarca süren, kısırlık tedavileri olmadıysanız ve uzun süreler boyunca belirsizlikle yaşadığınızdan şüpheniz yok. Gelecekle ilgili belirsizliği hafifletmek, mevcut durumunuz ve seçenekleriniz hakkında aktif bir şekilde araştırma yapmak için yardımcı olur.  Örneğin, tıbbi durumunuz ve tedavileriniz hakkında güncel kalmanız araştırmaya devam etmeniz sizi tedavi konusunda rahatlatabilir. Bilgili olmanız tedavinizin daha iyi geçmesine yardımcı olabilir.
 6. 10. Stresi azaltmanın yollarını bulun. Endişenizi gidermenin ve moralinizi yükseltmenin en iyi yolu, geçmişte kullandığınız denenmiş ve doğru başa çıkma stratejilerine güvenmektir. Örneğin, Bir yürüyüşe çıkmak ve yeni bir hobiye başlamak gerilimi serbest bırakmanın iyi bir yoludur. Dua etmek, bir terapisti görmek, bir destek grubuna katılmak, egzersiz yapmak,yoga veya nefes egzersizleri gibi kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olduğunu anlayacaksınız.
  Her zaman olumsuz bir durumu olumlu bir şeye dönüştürmeye çalışın .Uzmanlar,kendi başınıza her gün en az iki başa çıkma yöntemi bulmanızı ve kullanmayı planlamanızı önerir.  Kendinizi normal hissetmenizi sağlayacak her türlü yöntemi denemeniz önemlidir.  Kısırlığa verilen tepkiler günden güne dalgalanma eğilimindedir;  duyduğunuz  huzur ve sükunet ,adet döneminin başlaması veya başka bir bebek duyurusu ile altüst edilebilir. Bu gibi stres yönetimi tekniklerini ısrarla kullanmak, endişenin ortadan kalkmasını önlemeye yardımcı olabilir.
 1. Nefes almayı öğrenin. Sakinleşmenin bir başka iyi yolu, yalnız veya eşinizle birlikte bir uzmanla birlikte veya kendi başınıza nefes alma teknikleri uygulamaktır. Rahat edecek şekilde oturmak, gözler kapalı iken uzun, yavaş, derin derin nefes almaktır. Diyaframınızı ve göğsünüzü hava ile doldurarak burnunuzdan (veya burnunuzdan ve ağzınızdan) nefes alıp verin. Ciğerlerinizi yavaş ve sakin bir şekilde doldurmanın ve ardından nefesinizi yavaş yavaş bırakmanın zevkini hissedin. Bu alıştırmayı, endişeli olduğunuzda veya kısırlığınızdan bahsetmeden önce eşinizle birlikte beş dakika boyunca deneyin. Rahat olmak, ikiniz arasındaki sohbetin daha az gergin olmasını sağlayabilir.
 1. Diyetinize dikkat edin. Kısırlık tedavilerine çok fazla zaman, enerji ve para harcadığınız için genel sağlığınızı ihmal etmiş olabilirsiniz. Stres ve rahatsızlığınızın bir kısmının sağlık nedenlerinden dolayı olabilir. Tedavi döneminizi gerginlik ve endişe içinde geçiyorsanız, şeker, tuz, doymuş yağlar ve beyaz un alımınızı azaltmaya çalışın. Ayrıca kola, kahve, siyah çay ve sıcak kakao dahil olmak üzere diyet kimyasal katkıları,kafeini azaltmak veya hayatınızdan tamamen çıkarmak isteyebilirsiniz. Bütün bunları yaptıktan sonra bile hiç bir şeyin işe yaramadığı günler olabilir ve hala kendinizi yorgun ve tedirgin hissedeceksiniz. Bu anlardan nasıl geçeceksiniz?  Bu zamanların  da olabileceğini de kabul edin  Şu ana kadar öğrenmiş ve kendi kendinize uygulamış olduğunuz stresle başa çıkma,sakin ve sabırlı olma yöntemlerinin sizi yıllarca iyi durumda tutabileceğini ve hatta sizi ebeveynlik konusunda hazırlayabileceğini de bilerek rahat olun.

 

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bizi facebooktan da takip edebilirsiniz.

 

Kısırlık Stresi ile Başa Çıkmak konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Tüp Bebek Stresi Bölüm 3: Kendinizi izole olmuş mu hissediyorsunuz?

Tüp Bebek Stresi Bölüm 2: Eşiniz ile ilişkiniz konusunda duygularınız karışıyorsa

Tüp bebek Stresi Bölüm 1 : Tüm hayatınızı kısırlık sorununa mı odakladınız ? 

Tüp Bebek Stresi Bölüm 4 : Uyku, yemek ve yaşamdan zevk almama

Tüp Bebek Stresi Ve Depresyon

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir, gönüllü psikologumuz ile iletişim kurabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ