lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde Östradiol Hormonunun önemi

Tüp bebek tedavisinde Östradiol Hormonunun önemi

Tüp bebek tedavisinde Östradiol Hormonunun önemi

Tüp bebek tedavisinde Östradiol Hormonunun önemi . Östradiol Hormonu Nedir?

Östradiol, kadınlarda ,östrojenin bir türü olan önemli bir hormonudur. Over folikülleri tarafından salgılanır.

Östradiol Düzeyi Niçin Kontrol Edilir?

Östradiol seviyelerini kontrol etmek için  kan testi yapılması, en yaygın doğurganlık testlerinden biridir. Östradiol testi,  yumurta üretmek için yumurtalıkların yeteneğini belirlemek,  yumurtalık rezervini tespit etmek için yapılır.

Folikül uyarıcı hormon (FSH) testi sonuçlarının doğru olup olmadığının belirlenmesinde de yardımcı olabilir.  Östradiol, FSH’ı bastırır. Eğer  FSH düzeyleriniz normal, ancak östradiol düzeyiniz  yüksek ise, bu östradiolün, FSH düzeyinizi yapay olarak  bastırmakta olduğunu gösterir.

Zaten doğurganlık tedavisine başlamışsanız, yumurtalıkların uyarılmaya nasıl yanıt verdiğini  görmek için östradiol düzeyleri kontrol edilebilir.  Tedaviye cevapsız bir dönemde de  test yapılabilir.

Tüp Bebek tedavisinde Östradiol Düzeyleri Ne zaman Kontrol Edilir?

Muhtemelen östradiol düzeyleri FSH düzeyleri ile birlikte, adet döngüsünün 3. gününde, kolunuzdan kan alınmak suretiyle yapılır.

Östradiol Düzeyleri Ne İfade Etmektedir?

Östradiol yüksek düzeydeyse,  yumurta rezervi ile ilgili bir sorun olabileceğini gösterir. Ayrıca östradiolün, FSH’ı bastırdığı anlamına da gelebilir.  Bu durumlar, hamile kalmada daha fazla sorun olabileceği, hatta tedavi ile yumurtluyor olunsa bile tüp bebek tedavisinde başarı şansının azalabileceği anlamına gelebilir. Nadir durumlarda, östradiol düzeyi yüksek bir yumurtalık tümörünü veya hipertiroidi gösterebilir.

Östradiol seviyeleri düşükse, polikistik over sendromuna (PKOS) veya hipopituitarizm, söz konusu olabilir. Yeme bozuklukları olan  veya aşırı egzesiz yapan kadınların östradiol seviyeleri düşük olabilir. Menopozdan sonra da östrojen seviyeleri düşüktür.

Östradiol değerleri ne olmalıdır.
Normal deger ovulasyon : 1-147 prg/ml
ovulasyon   :                         93/104 prg/ml
Luteal Faz  :                          29-318 prg/ml
Menapoz  :                            <58prg /ml
Kısırlık, tüp bebek ve Doğurganlık Tedavileri

Östrojen  tedavisi,  gebelik için vücudun uygun ortamı sağlamasına yönelik olarak, servikal mukus veya rahim astarının  gelişmesine yardımcı olmak üzere klomifen (Clomid) ile birlikte kullanılabilir. IVF LUPRON protokolü ve kuluçka destekli tedavi (kalitesiz ve /veya miktar açısından yetersiz yumurta rezervini  telafi etmek için) uygulanır.

Yüksek östradiol seviyeleri, zayıf yumurtalık rezervi ve doğurganlık ilaçlarına kötü cevabı işaret eder. Bu durumda, siz ve eşiniz, kendi yumurtanızla tüp bebek tedavisine devam edip etmemek konusunda doktorunuzla  mutlaka konuşup, başka seçenekleri de değerlendirmelisiniz.

Bizi facebook ve instagramdan takip edin

 

Tüp bebek tedavisinde Östradiol Hormonunun önemi konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular ;

Tüp bebek tedavisinde Östradiol Hormonunun önemi

Miyomların östrojen hormonu ile yakından ilgisi var mı?

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ