lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Polikistik Over Sendromu’nun sebebi nedir?

Polikistik Over Sendromu’nun sebebi nedir?

Polikistik Over Sendromu’nun sebebi nedir?

Polikistik Over Sendromu’nun sebebi nedir?   Polikistik Over Sendromuda  tedavi planlanırken başlangıçta bu hastaların bir uzman  gözetiminde kendi ideal ağırlıklarına inmeleri sağlanmalıdır. Gerekirse insülin direncini kırmak için şeker hastalarında kullanılan “Metformin” ilaç tedavisi bu dönemde kullanılabilir. Tıbbi tedavi ve kilo kaybı sonucunda adette önemli oranda düzelme olabilmekte, yumurtlama probleminin ortadan kalkmasıyla bazen gebelik kendiliğinden oluşabilmektedir. Ancak bu işlemlerden sonra adet düzensizliği devam ediyorsa, yumurtlamayı uyaran ilaçlar ve hormon iğneleri uygulanabilir. Bu takipler sonucu gelişen yumurtalardan normal ilişki önerilerek veya aşılama yöntemi ile gebelik oluşturulmaya çalışılır. 3-4 kez yapılan takip ve aşılama ile gebelik elde edilememiş ise tüp bebek tedavisine geçilmesi önerilir.

Polikistik Over Sendromu kendini farklı bir karakterle gösterebilir mi?
Bazen ultrason muayenesinde yumurtalıkların görüntüsü Polikistik Over Sendromu gibi izlenebilir. Bunu gerçek Polikistik Over Sendromu ile karıştırmamak gerekir. Adetler düzenli olabilir, kilo fazlalığı ve tüylenmede artış olmayabilir fakat yapılan ultrason muayenesi sonucu yumurtalıkların polikistik görüntüde olduğu ifade edilebilir. Böyle durumlarda da 1 yıl korunmasız düzenli ilişkiye rağmen gebelik oluşmuyorsa mutlaka bir merkeze başvurulmalıdır.

Polikistik Over Sendromu olan kadınlara neler önerilir?
Polikistik Over Sendromu olan kadınlara gebelik sonrası da jinekolojik takipleri bırakmamaları ve yıllık muayenelere devam etmeleri önerilir. Bu hastalarda ileri yaşlarda şeker hastalığı başta olmak üzere bazı hastalıkların gelişimi söz konusu olabilmektedir. Bunu önlemek için aşırı kilo alımı engellenmeli ve gerekirse ilaçlarla düzenli adet görmeleri sağlanmalıdır.

Polikistik Over Sendromu’nun sebebi nedir? Polikistik over sorunu ile ilgili okuyanlar bu sayfaları da okuyorlar

 

Polikistik over sendromu  PCO ve tüp  bebek tedaviniz için Çocuk İstiyorum Formu ile doktorlarla iletişim kurabilirsiniz.

 
 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 41 YORUM
BİR YORUM YAZ