lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Uzun ömürlü olan spermlerden doğan bebekler sağlıklı ve uzun ömürlü oluyormuş.

Uzun ömürlü olan spermlerden doğan bebekler sağlıklı ve uzun ömürlü oluyormuş.

Yumurtayı döllenmeden önce daha uzun süre yaşayan sperm, daha sağlıklı yavrular üretiyor..

Avrupa’dan sperm  çalışmalarına yeni bir bilgi eklendi. Araştırmalar İsveç’teki Doğu Anglia Üniversitesi ve Uppsala Üniversitesi’nden yapılan yeni araştırmalara göre “Bir yumurtayı döllenmeden önce daha uzun süre yaşayan sperm, daha sağlıklı yavrular üretiyor.”

Çeşitli hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalardan sonra yeni yayınlanan bu çalışmada ,bir zebra balığı erkeğinden alınan spermlerde uzun süre yaşayan spermlerden üreyen balıkların daha uzun ve daha sağlıklı yaşam ömrüne sahip yavrular ürettiğini göstermiş.

Bulguların, özellikle yardımlı döllenme teknolojileri bağlamında, insan üremesi ve doğurganlık için önemli etkileri olabileceği belirtiliyor.

UEA Biyolojik Bilimler Okulu’ndan lider araştırmacı Dr. Simone Immler, “Bir erkek, bir boşalmada binlerce hatta milyonlarca sperm üretiyor, ancak sadece birkaçı bir yumurtayı dölleyebiliyor.Bir boşalmadaki spermler sadece şekil ve performanslarında değil aynı zamanda, spermlerin her biri taşıdığı genetik materyalde de değişiklik gösteriyor..

“Şimdiye kadar, herhangi bir hangi spermin bir yumurtayı dölleyebildiği sürece başka bir şeyin önemli olmadığı konusunda genel bir varsayımı vardı. Ama bu araştırmada spermlerin doğan yavruları nasıl etkiledikleri konusunda  büyük farklılıklar olduğunu görülmüş.

Araştırma ekibi erkek ve dişilerden üreme hücreleri toplamışlar  ve daha sonra erkek balıktan alınan spermleri ikiye böldüler.

Spermler arasından daha kısa ömürlü spermleri ve diğerlerinde daha uzun ömürlü spermler seçilerek dişi yumurtalarla döllenmiş  ve yavrulatılmış ve yetişkinlikler de iki yıl izlenmiş. Araştırma başkanı Dr Immler : “Erkek zebra balığının içindeki daha uzun ömürlü spermleri seçtiğimizde, ortaya çıkan yavrular yaşamları boyunca daha yavaş daha sağlıklı yavrular üretti”.diyor.. “Bu, spermin seçiminin gelecek nesillerin uygunluğuna nasıl katkıda bulunabileceğini anlamanın önemli olduğunu gösteren şaşırtıcı bir sonuç.” Araştırmacılar şu anda bulgularının altında yatan genleri belirleme sürecinde. Dr Immler, “Bu araştırmanın evrimsel biyoloji ve potansiyel olarak yardımlı döllenme teknolojilerini kullanan alanlara, örneğin hayvan yetiştiriciliğinde veya insanlarda IVF de önemli etkileri olabilir..” dedi. Araştırma Avrupa Araştırma Konseyi tarafından finanse edilmiş.

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

 

 

 

…Sperm sorunu ve tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir, derneğin anlaşmalı merkezleri ile indirimli olarak tedavi görebilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ