lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Histereskopi ve tüp bebek, dış gebelikten sonra tedavi , aşılama sayısı, blastokist ve Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları-96-

Histereskopi ve tüp bebek, dış gebelikten sonra tedavi , aşılama sayısı, blastokist ve Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları-96-

Soru: Doktor bey ben 2 ay önce aşılama –  inseminasyon sonucu hamile kaldım ama maalesef dış gebelikle sonuçlandı ve laparoskopi oldum. Tüpüm alınmadı 1,5 cm lik bir kesi yapılarak gebelik kesesi çıkarıldı. En az ne kadar süre sonra tekrar bebek için aşılama yaptırmalıyım yani korunma sürem ne kadar olmalıdır?

Cevap: Bir hsg tekrar çekilmeli açık mı diye bakılmalı sonrasında da hemen mümkünse hamile kalabilirsiniz

 

Soru: Mikroenjeksiyon  -tüp bebek  denedim sonuç negatif çıktı. Embriyonun tutunamamasının en belirgin nedeni nedir ve hasta üzerinde bir araştırma yapılıyor mu. bizim doktorumuz bize her şeyin normal olduğunu fakat bilinmeyen nedenler yüzünden gebeliğin oluşmadığını söyledi. 4 tane dondurulmuş emriyom var 1 ay sonra deneyebilir miyim? aldığımız aldığımız hormon ilaçları ne kadar zamanda vücuttan atılıyor. Birde mikroenjeksiyon sonrası adetim uzun sürdü normalde 7 gün oluyorken şuan 12 gün ve hala kanamam var. Birde eşimin spermogram sonuçlarında devamlı “her iki alanda bir kuyruk kuyruga agg” çıkıyor. Bu normal yolla gebe kalmamam da etken midir.

Cevap: Öncelikle gebe katlamanın çok nedeni var. ilk olarak bir ofis histeroskopisi ile rahim içine bakılmalı. acaba gözden kaçmış bir olay mı var? daha sonra hemen 4 embriyon uzu transfer ettirin. unutmamalısınız ki, gebe kalınmayan siklusların donmuş embriyo transferinde gebelik oranları daha düşüktür.

 

Soru: Bizim sorunumuz eşimin morfoloji bozukluğu. 2 kez aşılama 2 kezde tüp bebek tedavisi  denedik sonuçlar olumsuz. En son kasım ayı başında negatif sonuç aldık. Ve hemen aynı ayda doğal yolla hamile kaldığımı öğrendim.ve ilk kez bir gebelik yaşadım. 6 haftalıkken bebeğim düştü. Bununu sebebini anlamak istiyorum. ve bundan sonra nasıl bir yol izlememiz gerekli hemen tüp bebek yaptırmalı mıyız  birde kromozom tahlili yaptırmamız gerekli mi bu şartlarda?

Cevap: Morfoloji bozukluğu şu an için bir muamma.çok özel morfoloji bozuklukları yok ise çok ciddiye almıyoruz. hareketlilik ve sperm sayısı daha belirgin faktörler.zaten hanımefendinin durumunda da aynısı olmuş. ilaçların etkisi bir ay daha sürüyor. bizim de başımıza inseminasyon sikluslarında geliyor. o yüzden hastalara ertesi ay da gebe kalabileceklerini öneriyoruz.bu da şunu gösteriyor ki, hanımefendide açıklanamayan bir durum da söz konusu, yumurtalıklar fazla çalıştırılınca gebe kalabiliyor.gelelim gebelik konusuna. ilk düşük çok fazla araştırmaya gerek yok. bu tekrarlarsa her şeyi gözden geçirmek ve zahmetli testlerin yapılmasında gerek var.

 

Soru: Doktor bey eşimin spermogram sonuçlarında devamlı “her iki alanda bir kuyruk kuyruga agg” çıkıyor. Bu normal yolla gebe kalmamam da etken midir?

Cevap: Agglutinasyonların kuyruk blm de ise bir etkisi yok. Bu konuda bizim geçen yıl bir uluslararası tıp dergisinde bir yazımız çıktı aglütinasyonların gebelik üzerine bir etkisi olmadığını düşünüyoruz sperm sorularının hepsi morfolojide bitiyor morfoloji tek başına bugün anlaşılamamaktadır diğer sperm parametreleri daha önemli.

 

Soru: Doktor bey hareketlilikte a %14 b%14 c%14 hareketsiz %58 idi sayı 70 milyon tabi bu oranlar değişebiliyor 2 aşılamada negatif sonuçlandı sizce artık tüp bebek denemeli miyiz yoksa aşılama mı yaptırmalıyız?

Cevap: Sizin durum biraz daha değişik  hareketlilik düşük en fazla bir kez daha aşılama denemelisiniz  ama aşılamalar iğne tedavisi ile olup 2.3 follikül geliştirilmeli  yoksa kuru kuru veya gonafen ile aşılamar ile bir yere varmak zor.

 

Soru: Doktor bey ilk aşılamada gonalf 300 ünite eşim hamile kaldı fakat 6 ayın basında ölü doğum oldu şuanda aşılama için 150 unite gonal f kullanıyoruz yalnız bu defa değişik olarak cetrotide 25 mg adlı ilacı kullanacağız yeni çıkan bu ilacın başarı yüzdesi ne kadar ve likefaksiyon süresi uzun olan hastalarda ne türlü yıkama yöntemi kullanılırsa başarı sansı yükselir?

Cevap: Sizin için aşılama programı için oldukça yüksek dozlar bunlar tabiki hiperstimulasyon olur doktorunuz sizi tanıyarak mı bu tedaviyi verdi biz böyle dozları kullanmıyoruz bunlar ivf ünitelerinde hazırlanırsa yıkama işe yarayan yöntemler onun haricinde şu anda tüp bebek ünitelerinde kullanılanın ötesinde yeni bir yöntem yok.

 

Soru: Doktor bey en son kasımın 20 sinde regli oldum ondan önceki ekim 19 du halen bekliyorum kan tahlilinden gebe olup olmadığım çıkabilir mi? bu arada 1 ayı geçkin zamandır hiç bir ilaç kullanmadım teşekkür ederim.

Cevap: Bir gebelik tahlili yaptırın çıkması gerekli .

 

Soru: Doktor  bey iyi günler yumurta takibi için serophene kullandım ilk ay yumurtalığımda kist oluştu onu tedavi için bir ay ginera kullandım ikinci ay serophene ye devam ettim ama doktor rahim duvarının yeterince kalabalıklaşmadığını ve yumurtanın 8 milimde kaldığını söyledi ve hemen iğne tedavisini önerdi hsg çekildi tüpler ve tubalar açık çıktı ama hormonlarıma henüz bakılmadı bu doğru bir yol mu iki ay hemen hap tedavisinin uygun olmadığına karar vermek için erken değil mi eşimin sperm sonuçlarında sorun yok

Cevap: Normalde yapılması gereken serophene dozunu 3 tb’ê çıkılması  daha sonra iğne tedavisine geçilmesi. Eğer polikistik over hastalığınız var ise, biraz daha farklı bir yol izlenebilir.

 

Soru: Doktor bey, ben bir kez tüp bebek  denedim, sonuç olumlu çıktı ama düşükle sonuçlandı, 15.5 haftasında yaşım 36 2 tane blastokist transferinde 1 i tutu, siz ne 2 denemede şansım % kaç olur ve toplam kaç kere denemeliyim?

Cevap: Morali bozmayın devam. ancak niye düşük oldu. 15 hafta düşük için geç. bir rahim sorunu mu var? bunu araştırın. sonuna kadar devam.

 

Soru: Yumurtalıkta orta şiddetli aşırı uyarılma oldu 5. haftamda, pesinden local hemoroid ameliyatı oldum bunlar düşüğe sebep  olur mu ?

Cevap: Sanmıyorum eğer ameliyat sırasında bir enfeksiyon yaptıysanız, belki.

 

Soru: Doktor bey, embriyo glue ve co-kültür , ne durumda, ilerleme var mı, yoksa vaz mı geçiliyor, sizin bunlar hakkındaki görüşünüzü öğrenebilir miyim?

Cevap: Tv’de duyduğunuz yeni yöntemler genelde reklam amaçlı. hiçbir tüp bebek merkezi genelde diğerinden üstün değil elin yabancısının geliştirdiği solüsyonları ve araçları onların kullandığı gibi biz de kullanıyoruz.bundan dolayı, tıbbın kanıt gösterdiklerin haricinde genelde bu tip haberler popüler olma amacı taşıyor. Bu sadece bizde değil, aynı şey avrupa ve amerika da da var. onlar da durmadan bunları sorguluyorlar. embryoglue beklenildiği gibi -dağ fare doğurdu- cinsinden…

 

Soru: 2 tüp bebek denemem oldu hiç gebelik oluşmadı, en son doktorum polip olabilir dedi, şimdi histereskopi ve tekrar tüp bebek tedavisi deneyeceğim, ikisi arasında ne kadar süre olması gerekir?

Cevap: Psikolojik durumunuz arka arkaya bunları kaldırmanıza izin veriyorsa hemen ancak histeroskopiyi ofis tarzında olandan yaptırın öncelikle  zira bana dışarıda normal histeroskopi ile polip aldıranlar geldi koca bir krater yaratıldığını gördüm rahimlerinde.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Melda ARSLAN dedi ki:

  Ben 46 yaşındayım hiç bebeğim yok 1 yıldır evliyim bebek istiyorum ama yaş ileri olmasından dolayı bebek sahibi olamayacağımı söylediler. Tüp bebekle bebek sahibi olabilirmiyim yardımcı olun lütfen teşekkürler.

  1. yonetim dedi ki:

   melda hanım iyi günler tüp bebek konusunda dernek olarak hizmet veriyoruz anlaşmalı olduğumuz özel tüp bebek merkezleri var ayrıntılı bilgi için beni arayabilirsiniz.iletişim bilgimiz adım nuray 05414551606

 2. alev dedi ki:

  Mrb hocm ben 27 yasindayim 5 hafta once tupbebek tedavisine basldim ve hersey yolunda gitti benden 7 tane yumurta alindi ve esimdn alinn spermler bozuk cikti ve dolenme gerceklesmedi beni arayip dedikleri tek sey morfoloji ve haretliligi kotu ondn dolayi dollnme gerecklesmedi bizm ilk denememiz tupbebek peki 2 denememizdede boyle bi sornla tekrar karsilasirmiyiz lutfen yardm ci olun ne ypmm lazmki morfolojisi ve hareketliligi iyi olsn ilk denemede psikolojim alt ust oldu

  1. yonetim dedi ki:

   alev hanım tüp bebek tedavi öncesi sperm kalitesini artırıcı tedavi şekli seçilebilir.ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.anlaşmalı olduğumuz tüp bebek merkezlerinde size yardımcı olabiliriz.adım nura iletişim bilgimiz.05414551606

 3. Büşra dedi ki:

  Merhaba Ben büşra bardakcı Üç sefer Aşılama yapıldıbir sefer tüb bebek yapıldı 5 yıllık evliyim 4uıldır tedavi görüyorum hiç olumlu sonuç alamadım yardımcı olurmusunuz lütfen şimdiden teşekkürler

  1. yonetim dedi ki:

   Merhaba Büşra Hanım cok geçmiş olsun Lutfen size verdiğim linkteki formu doldurup bize yollayın bir kaç doktora yollayalım. Onların ortak bilgleriden size yeni bir yol haritası cıkarabilir ve ne yapmanız gerektiği konusunda daha net fikirler edinebilirsiniz.
   https://www.cocukistiyorum.com/tup-bebek-tedavileri-basvuru-formu.html

 4. Saliha yildiz dedi ki:

  Doktor bey hsg çekildi bir sorun olmadığı söylendi esimin sperm sayisi13milyon600bin çıktı normal sperm%6bas şekil anomalisi%75kuyruk anomolisi%9olarak çıktı çocuğum olurmu lütfen yardımcı olur musunuz simdide göbekten tuplere bakmak istiyorlar baktirmalimiyim

  1. yonetim dedi ki:

   bayanda rahim filmi ve tüplerin açıkmı kapalımı olduğunu öğrenmek tabiki doğru bir karar herşey yolunda ve halen doğal gebelik olmuyorsa aşılama veya tüp bebek tedavileyle yol alabilirsiniz

 5. Saliha yildiz dedi ki:

  Geçen ay klomen ve catlatma iğnesi yaptirdim ama olmadi

  1. yonetim dedi ki:

   saliha hanım bu konuda sizi takip eden doktorunuzun önerisini dikkate almalısınız ilaç tedavisi sonrası aşılama veya tüp bebek önerilebilir bu konuda araştırma yapmanızı önerebilir

 6. Hatice Ünal Doğan dedi ki:

  43yaşındayım ve 3aylık evliyim. Yaptırdığım tahlil sonucu fsh değeri 45, lh ise 33 çıktı. Bu şartlarda tüp bebek şansım yok dedikler. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz?

 7. Hacer dedi ki:

  Merb bn polikstk over sendromuyum yumurta oluyor ama buyumuyor bunun icn ne gibi tedavi gereklidir

 8. Mine dedi ki:

  Mrb hocam size bi kaç sorum olacak ben 4 aylık evliyim çocuk sahibi olmak istiyoruz 24 martta en son adet oldum ortalama 3 gün sürüo zaten yumurtlama dönemimde 7 nisana denk geliodu ama 6 nisanda benim sağ ve sol olmak üzere kaşıklarım çok ağrıdı normalde hiç olmazdı hissetmezdim bile şuan ağrı kesildi sırtın ve belim agrio hamile olma ihtimalim varmıdır adet olmama iki hafta var daha TSK ederim ilginiz için..

 9. Meliha dedi ki:

  Hocam karacigerimde pıhtı var.emboli attı.şuan iyiyim.çocugum olursa tekrar pıhtı atar mı?yardımcı olursanız.çok sevinirim.

  1. yonetim dedi ki:

   Meliha hanım bu konuda uzman veya sizi takip eden doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ