lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sperm morfolojisinin sıfır olması ne demek.? Doç.Dr.Turgut Aydın

Sperm morfolojisinin sıfır olması ne demek.? Doç.Dr.Turgut Aydın

Sperm değerlendirilirken bakılan morfoloji nedir ? Sperm değerlendirilirken nelere bakılır? Sperm morfolojisi sıfır olduğunda tedavisi olur mu ? çiftin bebeği olur mu  Acıbadem Atakent Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Turgut Aydın  bu sorularımızı cevapladı.

Sperm morfolojisinin sıfır olması ne demek.? Bu çiftin çocuğu olabilir mi?

Biz sperm değerlendirilmesini yaparken mililitredeki sperm sayısına bakarız Dünya sağlık örgütüne göre bunun 15 binin üzerinde olması gerekir ondan sonra hareketliliğine bakarız ,%40 yada %50 hareketliliği ya hızlı hareketli  yada yavaş+ hızlı hareketli spermlerin olması gerekir. Bunun yanında sperm morfolojik görüntüsünde  %4 yada üzerinde olması   gerekir ama bu biraz muallaktır yani sperm morfolojisinin % 0 olması treapasperm deriz biz buna . Bir yıllık evli 25 yaşında bir kadın ve 26 yaşında bir erkek geldi spermler tamamen normal , sperm morfolojisi de % 0 çıkmış  bu çiftin çocuğu olur mu? madem örnekten gidelim. Bu çiftin çocuğu olabilir. Tamam morfoloji çok kötü olabilir kişiden kişiye bakınca da morfoloji değişebilir. Aynı örneğe iki ayrı embriyolog baktığında farklı sonuçları da söyleyebilir. Bir tanesi %2 diyebilir biride % 0 diyebilir. Yani bu kişiye özgü bir değerlendirme yöntemidir. İkincisi farklı zamanlarda bakıldığında farklı sonuçlar verebilir. Ama siz bu hastaya sizin çocuğunuz olmaz size tüp bebek yapılması gerekiyor diyemezsiniz.

Peki cidden böyle olabilir mi acaba ? 26 yaşındaki bu erkeğin morfolojisine bakarak  ya bundan çocuk olmaz kardeşim  ya bu normal gebelik olmaz diyebileceğimiz erkekler var mıdır.? Evet vardır. Bizim bu konuda embriyolog yada  kimse androlojide spermlere bakan  zaten uyarır. Örneğin sperm sayısı mükemmeldir hareketleri mükemmeldir ama  spermlerin hiç birisinde baş yoktur “pinheat “ dediğimiz bir tanım vardır buna diyemeyiz ki sizin normal yoldan çocuk yapmanız imkansızdır anlatabiliyor muyum   zaten bunun embriyolog yada androloji deki arkadaş uyarır doktoru biz bunu  bu şekilde söyleyebiliriz hastaya   ve deriz ki tüp bebek yapılması gerekiyor ,milyonlarca sperm taranacak  bir tane iki tane üç tane bazen sağlıklı sperm bulunup bununla işlem yapılıp sizi çocuk sahibi yaptırabiliriz sizi diyebiliriz.

Ya da bütün spermler  anormal baş büyüklüğü olan “megalet” yada işte baş anomalisi olan spermler olabilir .Bu da böyle bakıldığında androlojideki kişi çok rahat anlayabilir  yada  normal sperm , görüntüsü normal sayıdaki hareketlilikteki sperm , sadece başta hafiften kuyruk  çift , kuyruk kırık ,yok boyunda bir şey var sizin çocuğunuz olmaz denilemez ,tüp bebek yapılması gerekiyor denilemez.
.

Peki bu spermler anormalse o zaman nasıl gebelik oluyor ?

Evet sonuçta sperm yumurtaya ulaştıysa yumurtanın da spermdeki bir takım bozuklukları düzeltme potansiyeli vardır. Ve yumurta ne kadar yaşlanırsa bu potansiyeli bir miktar kaybedebilir.  Bunu da bilmekte fayda var.

Peki varsayalım spermde çok kötü sayılar bir milyon beş yüz bin ya da daha az hareketlilikleri daha az %1 -2 aynı zamanda bu spermin morfolojisi de çok kötüdür. Hatta siz buna işte bir takım obsesif stres testleri yaparsanız bunlarında düşük olduğunu göreceksiniz. Bunların en sağlıklıları IMCI yada bir takım yöntemlerle seçilip  tüp bebek dışında zaten bir şansları yoktur  ve bu şekilde çocuk sahibi olabilirler .

Yani burada öncelikli olarak bizim bir spermi değerlendirmemiz gereken spermin sayısı , hareketi sonrada çok ciddi bir simülatif bir sperm bozukluğu varsa işte başsız sperm yada büyük başlı sperm  bunların bizi tüp bebeğe yönlendirmesi lazım ,yoksa biz oradaki morfolojisi kötü diye  embriyolog “ iki sperm  sonucunda bu olmuş eşittir çocuk sahibi olmazsın normal yolla “diyemeyiz.

Varsayalım 35 yaşında bir çift gelmiş 5 yıllık evli sperm değerleri normal ,hareketlilik normal, morfolojisi % 0 .. Zaten bu hastanın %10 sağlıklı spermi olsa da bunu tüp bebek yapmak zorunda kalacaksınız .

Yada 3 yıllık bir çift  37 yaşına gelmiş bunda sperm normal olsa da çifte tüp bebek yapmanız gerekiyor 3 yıl çocuk istiyorsa olmuyorsa normal yoldan denediği halde . Yani onun için burada  sperm morfolojisini diğer değerler ile birlikte değerlendirmek gerekir. Tek başına sperm morfolojisi bozuk diye  şey yapılamaz yada ilaç kullandı yada kullanmadı sperm morfolojisi düzeldi yada bozuldu diye de hüküm veremeyiz.

Varsayalım farklı farklı laboratuarlarda insanların deneyimleri  de çok farklıdır.Örneğin tüp bebek merkezlerinde yüzde 5 in üzerinde morfoloji göremezsiniz ama herhangi bir kimya laboratuarında  herhangi bir klinik laboratuarında % 80- %90 normal morfoloji var diye gözükür. Yani buradaki kruger sistemine göre  yapılan rijit morfolojide tamam bir takım şeyler olabilir ,ama burada başka değere de bakarak ve hastanın yaşına evlilik süresine ,şekline,  sayısına ya da silme başka anormallikler varsa spermlerde o zaman sizin sperminiz kötü size tüp bebek yaptırmanız gerekir diyebilmemiz lazım.

Bir ikisi iyi birazı kötü olduğu zaman şansı yükseliyor o zaman yani hepsi kötü diyemeyiz değil mi?

Hepsi demekle bir takım anormal sperm morfolojisi  de var benim bahsettiğim .onlarda varsa zaten tüp bebek yaptırmak zorunda kalacaksınız . Hatta bazıları tüp bebekte de bazıları tüp bebekle de çocuk sahibi olmazlar. Ama bunlar silme anormalliklerdir. Baş anomalisi büyük baş megorehead ya da pinhead yada diyelim total morfoloji bazen o kadar kötü olur ki  ,kırık boyun falan zaten bu konuda deneyimli embriyolog bunu zaten bize söyler sperm örneği yaptırırken  aslında sonuçta şey de yaptırabilir herhangi bir hekime de gidebilir kadın doğuma da gidebilir ama sperm değerlendirilmesi için tüp bebek merkezinde yaptırması gerekir.

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.

 

Tüp bebek tedavisinin başarısını artırmak için transfer öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler. Doç.Dr.Turgut Aydın

Tüp bebek tedavisinin başarısını artırmak için tüp bebek transferinde ve transferden sonra dikkat edilmesi gerekenler. Doç.Dr.Turgut Aydın

Tüp bebek tedavisi ,PCO,Endometriozis ,DNA bozuklukları ,Yumurta yetersizliği ve kalitesizliği.Doç.Dr.Turgut Aydın

Dondurulmuş Embriyo ve dokular Kanser Tedavisi Olan Hastaların Doğurganlığını Koruyor.Doç.Dr.Turgut Aydın

Sekonder İnfertilite neden yaşanıyor? Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Sürekli hamile kalıp düşük yapma, sebepsiz kısırlık, AMH değeri değişkenliği. Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Dış gebelik, pco ile tüp bebek , değişken AMH , çikolata kistleri, erken menapoz tedavileri ; Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Kromozom bozuklukları, transfer sonrası, OHSS ,Yumurta Kalitesi, sperm morfolojisi %2, AMH, Azosperm sorularına Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın Cevap verdi.

Tüp bebek tedavisinde transferden sonra kaç gün yatmalı? Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Tekrarlayan Tüp Bebek tedavilerinde aynı doz ilaçlar ,Tüp Bebekte havuz yöntemi? Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Crinone , Gonal-F ,Lucrin kullanımları, Kürtaj sonrası tüpbebek ve tedavi sonrası Adet gecikmeleri. Yrd.Doç.Dr. Turgut Aydın

Tüp bebekte ideal rahim kalınlığı, Yüksek E2 , Myom Ameliyatı ,Prolaktin Sorunları.Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Tese sonrası sperm sağlığı, döllenmede gecikme, troid ve prolaktin ilaçları ve tüp bebek.Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Rahimin yarım olması, Tüp bebekte kimyasal döllenme, Rahime çizik atmak …Doç.Dr. Turgut Aydın

İnmemiş testis sorunu,Histereskopi tedavide etkili mi ,Başarısız tüp bebekten sonra ne yapılmalı ? Doç.Dr.Turgut Aydın

Rahim kalınlaşması, Premenstrüel Sendromu, Estrofem , AMH Hormonu ve Kimyasal Gebelikler 

 

 

 

 

Tüp bebek tedaviniz için Doç.Dr.Turgut Aydın  danışma formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

 
 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ