lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Spermde DNA da ve morfoloji de bozukluk olunca çocuk sahibi olunamaz mı?

Spermde DNA da ve morfoloji de bozukluk olunca çocuk sahibi olunamaz mı?

Spermde DNA da ve morfoloji de bozuklu olunca hiç çocuk sahibi olunamaz mı?

Tüp bebek tedavisi yapılıyor ve negatif çıkıyor. Doktora sorulduğunda genelde spermler bozuktu, DNA bozukluğu vardı ,morfoloji bozukluğu  vardı deniyor. Bu tür hastalar hiçbir zaman çocuk sahibi olamayacak mı? Nasıl bir tedavi uygulanması gerekiyor  yani ümitsiz vaka mı bu hastalar.? Bize biraz açıklar mısınız bu konuyu ?

Bu hastalar gebe kalsaydı bunlar hiç konuşulmayacaktı. Zaten aslında hastanın tüp bebek yaptırma nedenleri de spermlerindeki bu anormallikler yani sayısal azlıktan yada işte hareketliliğin düşük olması  yada morfolojisi bozuk olduğu için gebe kalamıyorsa eğer normal yoldan bunlar tüp bebek zaten yani tüp bebek yaptırma nedenleri zaten bu sperm bozukluğu  bunu en baştan söyleyelim.
Eğer bu hastalar gebe kalsaydı hiç bu konu mevzubahis olmayacaktı.

% 0 morfoloji yada % 1-2 hareketli sperm örneğin gebe kalınsaydı sorun olmayacaktı, Aslında biz hekimlerde burada bu ayrıntıyı gözden kaçırıyoruz. Zaten başka bir nedenden de hasta gebe kalamamıştır. Hastanın 10 tane yumurtası var yumurta topladınız ve bunlardan 5 tanesi döllendi ,tamam kötü döllenmişte olabilir ama sonuçta döllenmiş .5.ci gün bir yada iki tane embriyo gelişmiş ve siz bunu transfer yapmışsınız. Buradaki artık gebe kalamama nedenini artık sperm kalitesine bağlamak  çok uygun olmayabilir. Tabi ki bir miktar etkisi olabilir ama bu beklendiği gibi bütün  sorun bu olmayabilir. Embriyo kaynaklı bir problem olabilir, uterus kaynaklı bir problem olabilir yine iste tüp bebek negatifliği oluşturacak bir çok altta yatan neden olabilir.

 

Yalnızca sperm sorununa ağlamamamız gerekir  o zaman diyorsunuz  ?

Bazı sperm örnekleri vardı örneğin o kadar kötüdürler ki örneğin bunlar globol zoi sperm dediğimiz başı büyük ve yuvarlak olması ve hatta bunlar icsi  pipetlerine bile girmezler bunlarla bazen çok çok kötü olabilir gebelik hatta imkansız olabilir .Yada bazen pinhed dediğimiz başının olmaması bazeno kadar küçüktürler ki aktaracak DNA sı yoktur bu spermlerin.

Bazen 3-4 saat sperm de aranabilir bazen 1-2 spermle gebe de kalınabilir ama hiç sperm çıkmayan hastalar da var . Ama bu sperm bozukluğunun binde birini yada %1 ini oluşturan hastalardır bu kadar yüksek bir oran değildir.

Onun için hastaların kesinlikle şunu unutmamaları lazım;
Zaten primer tüp bebek yaptırmaları nedeni bu spermler yüzünden, bundan gebe kalmışsa zaten gündeme gelmeyecekti bunlar. Gebe kalamadığında da hekimler yani bizlerin daha mantıklı bir şekilde onlara anlatmamız lazım.

Tabiî ki bireysel bir takım farklılıklar varsa bunlar anlatılabilir ama  sperm morfolojisi %0 da ondan olmadı demek uygun değil bazen bunlar spontan gebe kalabilirler yada işte hareketlilik düşüktü cidden spontan gebe kalabilir . Yani bu hastaların çocuğu olmayacak ,gebe kalamayacak anlamına gelmiyor. Burada zaten döllenme gerçekleşiyorsa o zaman sperm bulunuyor demektir.  İşte bu tür çaresizliklerde sperm chip kullanılabilir,imsi kullanılabilir ama bunlarında katkıları tartışılır bazen  ama sonuçta  bir şekilde sağlıklı sperm  bulunması eğer döllenme gerçekleşiyorsa demek ki doğru yoldayız. Bur da eğer gebelik olmuyorsa buradaki olumsuzluğun primer kaynağı sperm kalitesidir ama  gebe olmamanın başka bir nedeni de olabilir.

Acıbadem Atakent Üniversitesi Tüp Bebek Merkezinde SGK anlaşması bulunmaktadır ev aynı zamanda koşulları uygun olan çiftlere tüp bebek raporu verilebilmektedir.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın doktor formu ile kendisine  ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
BİR YORUM YAZ