lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sperm seçiminde Mikrocip ile IMSI arasındaki fark nedir ? Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu

Sperm seçiminde Mikrocip ile IMSI arasındaki fark nedir ? Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu

Tüp bebek tedavisinde sperm seçimi hamilelik oluşturma çalışmasında en önemli konulardan bir tanesi. IMSI  ve Mikrocip gibi iki ayrı uygulama üzerinde  çeşitli yayınlar okuyoruz. Bunların hangisi tedavide daha çok önem kazanıyor.? Hastalar bu yöntemlerden hangisini seçmeli ve tüp bebek tedavisine girerken gönül rahatlığı ile girmeli ? Bursa Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Şahin ZETEROĞLU bize aradaki farkı anlattı;

Şahin bey , Sperm seçiminde Mikrocip ile IMSI arasındaki fark nedir ?

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran temel faktörlerden bir tanesi de hangi spermi seçelim .Ne kadar kaliteli sperm seçersek  yumurtayı dölleme şansımız daha sonrada embriyo gelişimdeki başarı şansı o kadar etkili olacaktır. Sperm seçimi ile ilgili de zaman içerisinde çeşitli yöntemler geliştirilmiş olmakla beraber gelinen nokta içinde öne çıkan iki tane yöntemimiz oluyor . Bunlardan bir tanesi IMSI adını verdiğimiz  normal şartlara göre çok daha gelişmiş bir mikroskop işlevinde sperm seçme işlemini sağlamaktır.Bunda kabaca şöyle ifade edebilirim normalde ikiyüz kat sperm seçilirken IMSI dediğimiz yöntemde yaklaşık 8000 kat spermleri büyütüp o şekilde seçme şansına sahip oluyoruz.  Bu aslında verdiğim örnek siyah beyaz televizyonlarla çıkan her sanatçıyı güzel derken  şimdi çok yüzkek çözünürlüklü televizyonlarda yüzünde ki en ufak bir hatayı bile görebilme şansına sahibiz. IMSI dede aynı hikaye normal mikroskopla bakılıp normal denilen spermlerin yaklaşık % 80 kadarını IMSI de anormal olarak anormal başa sahip olarak görüyoruz. Dolayısı ile morfolojik olarak  çok daha iyi sperm seçme şansına sahip oluyoruz.

.

..
Bir diğer geliştirilen yöntem var o da mikrocip yöntemi onun başında da aslında bunu geliştiren ekibin başında bir Türk bulunuyor  Amerika da Harvard kökenli bir uygulama  Mikrociplerden geçen düzgün doğrusal hareket eden spermlerin daha  iyi yapıya sahip olduğu ve daha sağlıklı olduğu tezi üzerine kurulan  yöntemdir. Bu spermlerden başarılı olarak geçenler ayıklanıp bunlarla yumurtalar döllendiği takdirde kimi yayınlarda  % 2 ila % 10 a kadar değişen  daha yüksek gebelik oranları elde edildiği bildirilmiş . Bu yöntemde  hem morfolojik hem de yapı olarak daha iyi spermi seçmeyi amaçlıyor. Ama IMCI ile  Mikrocip birbirinden farklı teknolojiler altında çalışan yöntemler .IMSI  sadece  daha gelişmiş mikroskop altında sperm seçimini sağlarken  mikrocip fonksiyonel  daha iyi spermleri seçmeyi  sağlıyor. Bunlarla ilgili çalışmalar tabiî ki devam edecektir.Bizde yapıyoruz ve bu yöntemleri uyguluyoruz ve bir süre sonra gerçekten  olumlu etki olduğunu düşünürsek  belki tüm spermleri  mikrocip ile seçiyor hale geleceğiz.

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

..

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ