lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde en iyi sperm ve yumurta nasıl seçiliyor? Prof.Dr.Volkan Noyan

Tüp Bebek Tedavisinde en iyi sperm ve yumurta nasıl seçiliyor? Prof.Dr.Volkan Noyan

Tüp bebek tedavilerinde başarıyı etkileyen en önemli unsurlarlar tabiki  bebeği meydana getirecek yumurta ve sperm.  Adana Acıbadem Tüp bebek merkezi Başkanı Prof.Dr.Volkan Noyan’a  Tüp Bebek Tedavisinde en iyi sperm ve yumurta nasıl seçiliyor? diye sorduk.;
Volkan Bey Tüp Bebek Tedavisinde en iyi sperm ve yumurta nasıl seçiliyor?

Tüp bebek tedavisinde iyi yumurta ve iyi spermi seçebilmek çok önemli çünkü sonuçta bizim iyi bir embriyoya ihtiyacımız var. Ve iyi bir embriyo geliştirebilmek için kaliteli bir oosite yani yumurtaya ve en kalitelilerinden sperm hücrelerine ihtiyaç duyuyoruz.Burada yumurta seçimi açısından öncelikle olaya bakacak olursak aslında yumurtada çok fazla seçme şansımız olmuyor mevcut yumurtaları kullanmaya çalışıyoruz. Neden? Tüp bebek tedavilerinde her ay kadınlarda belli sayılarda yumurtayı geliştirme şansımız var. Ve bizim tedavi protokollerimizde bu sayı genellikle 5 ila 15 arasında değişebiliyor. Her ay kadınlarda yola çıkacak ,gelişebilecek olan yaklaşık 10 tane 15 tane yumurta keseciği mevcut .Foliküller (antral folüküller) dediğimiz kesecikler mevcut. Tabi bunları burada çeşitli ilaçlarla çeşitli tedavi protokolleri ile geliştirip yumurtaları topluyor ve bu yumurtaları kullanıyoruz. Sonuçta elimizdeki yumurtaların hepsini değerlendirmeye çalışıyoruz. O nedenle tabi yumurta seçimi açısından aslında önemli olan yumurtayı doğru protokolle, doğru geliştirebilmeye ve kaliteli yumurtaları elde edebilmeye çalışmak Burada da tabi uygun protokoller önemli. Hastanın doğru değerlendirilmesi, hastaya uygun protokolün, uygun dozların belirlenmesi  ve olgun yumurta dediğimiz , Metafaz 2 dediğimiz kaliteli yumurtaları elde etmeye çalışmak önemli.Yumurta açısından bakacak olursak olay böyle.

Sperm açısından bakacak olursak ise sperm seçimi aslında çok daha önemli. Çünkü bir ejekülatta milyonlarca sperm olduğunu düşünürsek özelikle artık yaygın olarak ICSI dediğimiz mikroenjeksiyon işlemi ile spermleri tek tek seçerek yumurtaların içerisine yerleştirdiğinizi düşünecek olursak sperm seçimi  aslında çok daha önemli .Buradaki teknikler teknolojiler tabiî ki çok daha az zaman içerisinde ilerliyor.Klasik yöntemlerde yüzdürme yöntemleri ile işte swimup dediğimiz yada grandient yöntemleri dediğimiz yöntemlerle sperm seçimi  çoğunlukla kullanılmakla birlikte özellikle sperm kalite bozukluğu ,morfoloji bozukluğu ,DNA hasarı  olan hastalarda son yıllarda geliştirilen IMSI dediğimiz Mikrocip yöntemleri dediğimiz farklı yöntemlerle spermleri seçebiliyoruz ve daha doğru spermi  ,DNA hasarı daha az spermi elde ederek ve bunu yumurtanın içerisine yerleştirerek çok daha kaliteli embriyoların geliştirilmesi konusunda uğraş veriyoruz.

Çok teşekkür ediyorum

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler,;

 Tüp bebek tedavilerinde yeni teknolojiler başarıyı artırıyor. Prof.Dr.Volkan Noyan

Tüp Bebek ve mikroenjeksiyonda sperm seçimi önemlidir.  

Tüp bebek Tedavisi

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Volkan Noyan’a ulaşmak için aşağıdaki formun doldurup yollayınız..

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
BİR YORUM YAZ