lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebekte düşüğe neler yol açabilir.? Op.Dr.Çağlar YAZICIOĞLU

Tüp bebekte düşüğe neler yol açabilir.? Op.Dr.Çağlar YAZICIOĞLU

 

Tüp bebek tedavisinde düşük neden olur. Yumurta kalitesi mi rahim nedenli mi? sperm sorunu mu kromozomsal mı? en çok ne düşüğe neden olmakta .? Çok yoğun ve zahmetli bir tedavi sonucunda hamile kaldığını öğrenip arkasından kaybetmeye neden olan şeyler neler olabilir. ? Acıbadem Kayseri Tüp Bebek Merkezi uzmanlarından Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu’na sorduk ;

Tüp bebekte aslında gerçekleşen düşük vakalarının normal gebeliklerdeki gibi düşük vakalarından çok da farkı yok . Yani şöyle ki normalde gebeliklerin ilk üç aydaki sıklıkla kromozal bozukluklardır. Yine tüp bebeklerde de eğer bir pgt yapmıyorsanız ki standart uygulamalarda tüm hastalara pgt yapmak uygun değil gerekli de değil. PGT yapmıyorsanız gene en sık karşılaşılan düşük nedeni kromozom bozukluklarıdır. Bunun dışında rahimde bir takım anomaliler septum (rahimde perde) dediğimiz durumlar ,polip gibi myom gibi anatomik fonksiyonu bozan sorunlar gene düşüklere sebep olabilmekte .

..

..
Bunun dışında troid fonksiyon bozuklukları suçlanan nedenler arasında gene bir takım kan pıhtılaşma  sorunları tabi çok abartma olmaması gerekiyor yani burada birazcık kan pıhtılaşmasıyla ilgili belki birazcık  değinmek lazım en ufak bir hetorozigot mutasyon bile  iste düşük sebebi budur gibi ortaya konulabiliyor. Bu çok doğru değil. Faktör 5 Linen motasyonu gibi çok ciddi bir defekt olduğunda aslında kadınlarda pıhtılardan kaynaklanan düşüklerden bahsetmek gerekiyor. Buradaki algılar son yıllarda birazcık değişti . Bütün hastaları gebelik boyunca işte kan sulandırıcı tedaviler vs vermek çok doğru değil.

Bu faktör 5 linen sorununda çocuk sahibi olma şansı çok mu az?

Yok öyle bir şey aslında onlarda gereken önlemleri alıyorsunuz yani aspirin gibi işte kan sulandırıcı bir takım başka iğne tedavileri gibi  tedavileri yaptığınızda sonuç almak mümkün olabiliyor çok sık değil sadece tanısını düzgün koymak lazım erken fark etmek ona göre hastalarda tedbir almak gerekiyor .

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Düşük konusu ile ilgili diğer makaleler ;

 

Hanımlar Düşük Yapmaktan Nasıl Korunabilir?
Kadında Düşük en çok hangi yaş aralığında ve hangi sorunlarda olabiliyor ?
Tüp bebek tedavisinde düşük çok oluyor mu?
Tüp Bebek Tedavisi ve Düşükler
Tekrarlayan Düşüklerle Psikolojik Olarak Başa Çıkmak
Tüp bebek tedavisi öncesi düşük ve erken doğum riskini engelleyebilmek için neler yapılabilir?
Geç Dönem Düşük Vakaları Anne Adayını Daha Çok Etkiliyor
Embriyoda yavaş gelişim neden olur ? Kimyasal gebelik kaç defa olabilir ? tüp bebekte düşük riski daha mı yüksek ?-100-

 

.

Tüp bebek tedavileriniz için Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu danışma formu ile kendisine ulaşabilir ve ÇİDER derneğinden tüp bebek tedavinizi daha uygun koşullarda yaptırabilirsiniz.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ