lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Embriyoda yavaş gelişim neden olur ? Kimyasal gebelik kaç defa olabilir ? tüp bebekte düşük riski daha mı yüksek ?-100-

Embriyoda yavaş gelişim neden olur ? Kimyasal gebelik kaç defa olabilir ? tüp bebekte düşük riski daha mı yüksek ?-100-

Soru : Prolaktin için bir defa test yapılarak yüksek olduğuna karar verilebilinir mi ?
Cevap : Prolaktin hormonu eğer çok bariz yüksek çıktı ise kabul edilebilir ama limitlerde çıktı ise tekrarlamakta her zaman faydalı olabile.

 

Soru : Benim ilk tüp bebek  dememde kimyasal gebelik oluştu 4.hafta sonunda düşük oldu.Bunun nedeni nedir? Ve ikinci tüp bebek denememde böyle olabilir mi bir önlemi var mı?
Cevap : Gebeliğinizin biyokimyasal olması bile, olaylara olumlu bakmak gerekir ! bunun nedenleri çok farkı,i olabilir rahim zarına yeteri kadar tutunamama, veya gelişen embriyonun belir bir zamanda durması ama arkası gelir ve devam edin.

 

Soru : Doktor bey şu anda, 2. tüp bebek  sonucu 2,5 haftalık hamileyim. Düşük riski normal gebeliğe göre daha mı yüksek, Düşükten korunmak için nelere dikkat etmeliyim?
Cevap : Normal gebeliklerden sizin daha çok düşük riskiniz tabi ki yok. Gebeliğinizin gidişatında herhangi bir özelik yoksa normal gebeler gibi aynen devam.

 

Soru : Doktor bey ben bu ay ilk aşılama mı yaptırdım. işlem sonrası yarım saat dinlendim. ayağa kalktıktan sonra içeri verilen sıvı aktı. Bu normal midir? Yoksa her şey boşa mı gitti?
Cevap : Asılama öncesi her zaman rahim ağzını medium ile temizlenir! Oda akmış olabilir ! ama aşılama sonrası her zaman bir parça sperm gelse bile dert etmeyin boşuna gitmemiştir.Asılama da hareketli iyi spermler çok dan yukarı doğru yolunu buluyorlar.

 

Soru : İlk tüp bebek  denememizde 19 yumurta oluştu ve 16 sı döllendi fakat hücre bölünmesi yavaşladığı için 3 tane 5 hücreli 1 tane 7 hücreli embriyo. Transfer edildi sonuç negatif Yavaşlamanın sebebi ne olabilir?
Cevap : Ne yazık ki kötü hareketli ve morfolojisi bozuk spermlerde bazen embriyolarda gelişme geriliği oluyor .

 

Soru : LH 4,33mIU/ml – FSH 10,46mIU/ml – E’ 41,62pg/ml prolaktin 465,0 uIU/ml bu değerleri benim için değerlendirir misiniz adetin 3. günü yapıldı yaşım:33
Cevap : Tekrar adetinizin 3 günü hormonlarınıza bir ara baktırtın ! ama FSH hormonu LH iki kati çıktıysa ve 10 civarlarına yaklaşıp geçmeye başlıyorsa belki hafiften overleriniz tembelleşmeye meyil gösteriyor gibi olabilir.

 

Soru : Benim sperm‘de hareketlilik sorunum var şöyle ki;1 cc’deki sayı : 47.000.000 normal hareketli %45 yavaş hareketli %15 hareketsiz %40 bana önereceğiniz bir tedavi şekli var mı acaba? Bu arada bir 6 ay ilaç tedavisi gördüm aldığım ilaç Klomen , Ephynal300 , Providon bu 3 ilacı 6 ay boyunca kullandım. Alkol kullanmıyorum sigarayı da şu son 1 aydır haftada bir pakete düşürdüm eskiden günde 1 paket içiyordum.
Cevap : Tekrar bir sperm tahlilinde ayni oran çıkarsa, belki aşılama ile gebelik şansınız daha yüksek olabilir ! Çünkü aşılama öncesi embriyolog arkadaşlar hareketli spermleri daha iyi seçebiliyorlar! Siz zaten alınması gereken ilaçları alıyorsunuz ve alkol ve sigarayı da mümkün olduğu kadar azaltın. Biz kadın doğumcular olarak genelde sperm neticeniz neyse ona göre tedavi seklini uyguluyoruz…kabaca çok düşük İCSİ, 10-20 M arası aşılama, genelde ilaç tedavisi ile spermlerinizde o kadar çok değişme olmuyor ! Ancak ancak FSH LH hormonlarınız çok düşük ise o zaman ilaç tedavisinin yeri oluyor zaten sperm sonuçlarınız ilaç tedavisi almadan da aydan aya çok değişik te çıkabilir.

 

Soru : Tüp bebek veya mikro  ilaçları kullanırken bebe aspirini içilmesi öneriliyor neden ? Tedavide önemli bir etken mi?
Cevap : Bebek aspirini kani daha çok sıvılaştırdığı için başarı oranını yükseltmek amacıyla veriyoruz .

 

Soru : Sperm morfolojisi değerleri değişmez diye duymuştum ama bir arkadaşın değerleri 6 ayda %3 den 11 e yüksel miş.
Cevap : Evet çok bariz morfoloji bozukluğu varsa değişmez ama bir merkezden başka merkez arasında değişkenlik olabilir çünkü değerlendiren arkadaşlar farklı olduğundan ! Onu için her zaman sperm tahlillerinizi bilinen tüp bebek merkezlerinde vermeniz daha doğru olabilir !

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ