lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavileri ve Cinsel İlişki

Tüp bebek tedavileri ve Cinsel İlişki

Tüp bebek tedavileri sırasında cinsel ilişki olmalı mı?

Tüp bebek tedavileri öncesinde ve sonrasında cinsel ilişki konusunda bir çok soru geliyor ? Tabu olan bir konu olarak görüldüğü için doktora sorulamıyor. Bu konuda sizi en geniş şekilde aydınlatmaya çalışacağız.

Genelde tüp bebek tedavisi sırasında herkese özel tedavi olması gerektiğinden  bu konuda utansanızda öncelikli olarak doktorunuzun karar vermesi önemlidir. Bizim yazdığımız konular genel konulardır.

Tüp bebek tedavisi sırasında cinsel ilişki çok sakıncalı bulunmamakla birlikte bir çok ilaç kullanana kadınların yumurtalıklarının hassas dönemde olması sebebiyle bazı durumlarda cinsel ilişkide kaçınılmalıdır.Bunlar neler;

Tüp bebek tedavisi öncesi cinsel perhiz olmalı mı süresi nedir? 
Tüp bebek tedavisi öncesi erkekten en az 3 günlük cinsel perhiz yapması istenir.  2 günden az 14 günden fazla cinsel perhizi doktorlar önermemektedir.

Tüp bebek tedavisi yumurta toplamadan önce cinsel ilişki olabilir mi?

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplamadan önce özellikle 2 gün önceden itibaren cinsel ilişkiye girilmez.

Tüp bebek yumurta toplandıktan sonra cinsel ilişki olabilir mi?

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplandıktan sonra prezervatif kullanarak cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Beklenilmedik  bir durumda özellikle fazla folikülün gerçekleşmesi durumunda çoğul gebelik olasılığı önlenmek istenmektedir. Ama işlem görmüş yumurtalıkların ve rahimin de hassas durumda olduğu mikrop alabileceğini de göz önüne alarak bu duruma gene doktorunuzun karar vermesi gerekmektedir.

Tüp Bebek Transfer Sonrası Cinsel ilişki Olmalı mıdır?

Tüp bebek tedavisi sonrasında çiftler cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Yaygın olarak cinsel ilişkiye girmenin ve orgazm olmanın embriyoların tutunma şansını azalttığı düşünülmektedir. Embriyoların rahim içinde olduğunu bildiğinde cinsel ilişki çok da kolay olmamaktadır. Ancak tıbbi çalışmalar cinsel ilişki ve orgazm yaşamanın gebelik şansını düşürmediğini göstermektedir.

Hem de kapsamı geniş bir çalışmada embriyo transferinden iki gün sonra cinsel ilişkide bulunan çiftlerin gebelik oranlarında istatistiksel bir artış tespit etmiştir. Çalışmayı yayınlayan ekibin yorumuna göre bunun nedeni erkeğin menisinde var olan bağışıklık baskılayıcı bir takım etkenlerin kadındaki bağışıklığı azaltarak embriyonun reddedilmesini engellemektedir.

Yumurtalıkları uygulanan ilaçlardan dolayı fazla uyarılmış (OHSS) olan çiftlerin cinsel ilişkide bulunmaları önerilmemektedir. Cinsel ilişki esnasında oluşabilecek travma böyle yumurtalıkların kanamasına ve ağrıya nedenle olabilmektedir. Cinsel ilişkide beklenmeyen neticelere zemin hazırladığı  diğer bir vaziyet de yumurta toplama işlemi (OPU) öncesi girilen ilişkiler nedeni kendiliğinde gebeliklerin oluşmasıdır.

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ