lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Polipler, Kısırlık ve tüp bebek tedavileri

Polipler, Kısırlık ve tüp bebek tedavileri


Polip, boşluğa doğru olan çıkıntı demektir. Bunu derideki iri et benlerine benzetebiliriz. Vücudun dış yüzeyindeki çıkıntılara BEN gibi adlar verilirken, içteki çıkıntılara POLİP veya divertikül gibi adlar verilmektedir. Polipler sadece kadınlık organlarına ait değildir. Ağız, mide, barsak, safra kesesi, gibi tüm vücut içi boşluklarda olabilir ve bulunduğu organa ait bulgular verir. Örneğin barsak poliplerinde ishal sık rastlanan bulgulardan biridir. Kadınlık organlarında ise, rahim içinde, rahim ağzında, haznede veya tüplerde olabilir. Tüplerin içindeki polipler eğer iki taraflı ise tüpleri tıkayacağı için hamilelik  oluşmasını önler. Fakat bu duruma nadir rastlanır. Rahim ağzı polipleri eşle beraber olurken veya olduktan sonra kanama yaparak bulgu verir. Rutin jinekolojik muayeneler sırasında rastlanarak tanı koyulabilir. Çocuk problemi olan hanımlarda en sık problem olan ise rahim içi polipleridir. Rahim içi dokusunun fazla üreyen bir parçasının rahim içi boşluğuna uzanmasıyla karekterizedir. Eğer çok büyük olursa tüm alanı kaplayarak bebeğe yetecek kadar boşluk bırakmaz ve kısırlık problemi oluşturur. Daha küçük olanları ise gebe kalmayı önlemez fakat erken düşüklere yol açabilir (Lass ve ark). Bilindiği gibi, Aşılama, Tüp bebek, mikroenjeksiyon tedavilerinde yumurta büyütmek için ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Bu ilaçlara bağlı olarak kanda östrojen seviyesi artmakta, sonuçta da önceden görülmeyen polipler daha büyüyerek görünür hale gelmektedir.

Polipler, düzensiz ara kanamalar yaparak kendini belli edebilir. Fakat asıl tanıyı koymada birkaç yöntemden faydalanılır:

  • USG: Özellikle büyük polipler vaginal USG’de düzensiz rahim içi görünüşü ile bulgu verir.
  • HSG (ilaçlı rahim filmi): Rahim ağzından radyopak bir madde verilerek karından röntgen çekilir. Teşhiste en doğru bilgi veren tetkiklerden biridir. Aynı anda tüplerin açık olup olmadığı da kontrol edilmiş olur.
  • Histero-Sonografi: Rahim ağzından serumfizyolojik veya başka bir madde verilerek, USG ile kavite içine bakılır. Polipin yeri ve büyüklüğü daha net olarak anlaşılabilmektedir. Hanımlar tarafından HSG’ye göre daha rahat tolere edilir.
  • Histeroskopi: Bir mikro kamera rahim ağzından içeri doğru ilerletilerek polip gözle görülür. Aynı seansta koter yardımıyla polip kesilerek alınır.

Tedavide Histeroskopi ilk seçenektir. Direkman polipe müdahale edilebildiği için başarı oranı yüksektir. Alınan parça patolojiye gönderilerek incelenir. Eğer Histeroskopi yapılamıyorsa veya maddi durum nedeni ile seçilemiyorsa, polipler küretaj yoluyla da uzaklaştırılabilir. Fakat, özellikle küçük polipler küretten kaçarak mevcudiyetini sürdürmeye devam edebilir.

Dr. Gurur Polat

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
BİR YORUM YAZ