lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Embriyo kalitesi, Kadın yaşı ve FSH , spermde anomalilerle başetme ,düşük sonrası kanal tıkanıklığı,Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -87-

Embriyo kalitesi, Kadın yaşı ve FSH , spermde anomalilerle başetme ,düşük sonrası kanal tıkanıklığı,Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -87-

Soru: Embriyo kalitesi dendiğinde ne anlaşılıyor sayı mı, hücre şekilleri mi?
Cevap: Embriyo kalitesi hücre sayısı, şekli, fragmanlar dediğimiz parçacıklar, hücre içinin görüntüsü, embriyonun kabuk kalınlığı gibi birçok parametreye bakılmaktadır.

 

Soru: Doktor bey benim size bir sorum var fsh değeri kaç olmalıdır bayanın yaşı bunu etkiler mi?
Cevap: FSH değer normalde 10 un altında olmalıdır. Kadın yaşı ile ilişkilidir. 40 yaş civarında bu değer 15 ve menopoz zamanında ise 25 in üstüne çıkar. FSH değeri özellikle yumurtalıkların kapasitesi üzerine bilgi verir. Ancak tek bir değere bakarak yorum yapılmamalıdır. Yumurtalıkların görüntüsü de ek bilgi açısından çok önemlidir.

Soru: Eşim 21 haftalık hamile progestan tablet halan kullanıyoruz herhangi bir yan etkisi olabilir mi?
Cevap: Progesteranın bir yan etkisi yok. Kullananlarda erken doğum riskini azalttığı iddia ediliyor. Çalışmalar çok yeni.

Soru: Doktor bey ben aslında ne sorsam bilmiyorum şaşkınım eşimde sperm sorunu var hareketlilik %70 sayı 2 milyon morfoloji 5 ancak tüp bebek olabilir dendi buda tam belli değil tutup tutmayacağı ve bize bir ilaç puregon pen yazdı reçeteme simdi başka bir hastahane de tedaviye başlayacağım bu ilaca gerek yok çok pahalı başka ucuz ilaçlar kullanacağız deniyor peki tüp bebek ilaçları aynı olması gerekmiyor mu?
Cevap: Son yıllarda rekombinan teknoloji sayesinde çok yeni ilaçlar geliştirildi. Bunlardan biri de puregon ve etkili bir ilaç Diğer ilaçlarla kıyaslandığında başarı oranları benzer bulunuyor. Kliniğimizde bizde sıklıkla kullanıyoruz.

Soru: Ben 30 yaşındayım 4 yıl önce endometriozis ameliyatı oldum 8 ay önce evlendim tüplerim tıkalı olduğu için laparoskopi yapıldı şimdi aşılama yaptırmak istiyorum eşimin sperm sayımı 67 mil hareketlilik %68 bu yöntemde şansım var mı birde tüplerin tekrar tıkanması mümkün mü?
Cevap: Eşinizin sperm sayısı iyi gözüküyor. Lsk da muhtemelen tüpleriniz açılmış bu nedenle şansınız var. 4 kez kadar aşılama denenebilir eğer sonuç alamazsanız tüp bebek düşünülür.

Soru: 28,88 prolaktin yüksek bir değer mi tedavi gerektirir mi daha önceki testlerde normaldi 14 civarıydı?
Cevap: Prolaktin strese bağlı yükselebilen bir hormondur. Tek bir değer 28.8 yüksek anlamına gelmez. Adet düzeniniz nasıl. Prolaktin ancak 50 lerin üstünde ise tedavi düşünülebilir. Onun dışında tedavi için ilaç kullanımı tartışmalıdır.

Soru: Ben 4 ay önce bir düşük yaptım o zamandan beri ilk kez 29.günde bu ay adet oldum 3 aydır gecikmeler oluyordu diğer zamanlar düzenlidir?
Cevap: Düşük yaptıktan sonra adetlerin düzene girmesi 4-6 ay alabilir. Üzülmeyin ancak doktora kontrole gitmeniz de  fayda var. Başka herhangi bir patoloji olmasın diye USG yapılması yarar sağlar.

Soru:Ben 4. aşılama sonucu 13 haftalık hamileyim Almanya da yaşıyorum 11 haftalıkken hafif bir kanama ile düşük tehlikesi geçirdim bu cumartesi  Türkiye ye geleceğim doktorum  bir sakıncası yok diyor ama yolculuk esnasında dikkat etmem gereken bir husus var mı uçak yolculuğu boyunca varis çorabı giyeceğim?
Cevap: Uçak yolculuğunda bir sakınca bu dönemde yok. Zaten uzun zamandır da kanamanız olmamış. Eğer bebek genetik olarak normalse hangi şartlar altında seyahat ederseniz edin hiçbir sorun olmayacaktır.

Soru: Doktor bey benim 4.aşamada idi peki tüplerim açık şu an ama tekrar kapanır mı?
Cevap: Tüplerinizin durumu ne olur sorusuna kimse yanıt veremez.

Soru: Doktor bey, bende prolaktin 170 ng/ml civarındaydı ve bunun sperm sayılarını olumsuz yönde etkilediğini öğrendik, toplam sperm sayısı 2.100.000 – 81.000.000 – 44.000.000 – 1.000.000 – 16.000.000 gibi. Prolaktini çok şükür düşürdük ama sperm sayıları ve %86 baş anomalisi ile nasıl baş edeceğimizi bilemiyoruz?
Cevap: Maalesef kadında birçok konuda başarılı olabiliyoruz ancak erkekte sperm şeklini yada hareketini değiştirmek ilaçla olası değil. Muayenede varikosel bakıldı mı. Eğer varikoselde yoksa ek bir ilaç öneremiyorum. Ancak şunu unutmayın sperm hareketi ve şekli değişimler gösterir ve sabit bir sayı olarak kalmaz.Bu nedenle söz konusu sayılar ve şekiller çok kötü değil. Gebelik için uğraşmaya devam edin olmazsa tüp bebek en uygunu maalesef geçmişte önerilen ilaçlar bugün pek kullanılmıyor.

Soru: 3. mikroenjeksiyon denemem 3 gün önce yapıldı  embriyolog yurt dışında olduğu için embriyo kalitesi hakkında bilgi alamadım bana bir tane 5 bir tane 6 iki tane 7 ve bir tane 8 hücreli olmak üzere 5 embriyo transferi yapıldı embriyoların kalitesi iyimi onu öğrenmek istiyordum. şimdiden teşekkürler?
Cevap: Embriyo kalitesi sorusunu mutlaka embriyologla konuşun verdiğiniz bilgilere göre fena durmuyor ancak daha fazla bir yorum yapamam embriyolog detaylı açıklamayı yapacaktır.

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ