lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Diyetler kısırlık sebebi oluyor mu? Op.Dr. Çağlar Yazıcıoğlu

Diyetler kısırlık sebebi oluyor mu? Op.Dr. Çağlar Yazıcıoğlu

Diyetler kısırlık sebebi oluyor mu?

Diyetler kısırlık sebebi oluyor mu? Obezite çocuk sahibi olamama konusunda bir problem mi ? Diyetler bu soruna bir çare olabilir mi? Diyetler kısırlığa neden olabilir mi? Akdeniz diyeti polikistikover sorununa çare olabilir mi? Bu konuları Acıbadem Kayseri Tüp Bebek Merkezinden Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu cevapladı.

Diyetler kısırlık sebebi oluyor mu?

Aslında burada aslında obeziteden belki de söz etmek lazım akabinde de diyete geçersek daha faydalı olur bilinçlendirmede şöyle ki biz obezite ile en çok polikistik over hastalarında karşılaşıyoruz ve polikistik over hastalığı genellikle insülin direnci ile birlikte ve obezite ile beraber giden bir hastalıktır. İnsülin direnci de kanda zaman zaman glikoz yükselmesi kan şekeri yükselmesine yol açıyor . Ayrıca bu sebeplerle hem yumurta kalitesinde etkilenme olabiliyor hem de bunun akabinde gene implantasyon sürecinde yani embriyonun rahime tutunması sürecinde endometrial tabakanın bir takım değişiklikler nedeniyle de obezitenin lehinde etkilenmeler olduğunu düşünüyoruz.

 

..
Obezitenin mutlaka bir miktar regüle edildikten sonra tedavi edilen hastalarda başarının artacağını düşünüyoruz açıkçası . Dolayısı ile vücut kitle indeksi çok yüksek olan hastalarda, vücut yağ oranı çok yüksek olan hastalarda sıkı ve iyi planlanmış bir diyet özellikle Akdeniz diyeti öneriyoruz burada  protein ağırlıklı yeşilliklerin çok kullanıldığı, sağlıklı insan ne yemesi gerekiyorsa sağlıklı diyetten ne anlaması gerekiyorsa; omega gibi destek tedavileri omega içeren yiyeceklerin biraz daha ön planda tüketildiği Akdeniz diyetleri uygulamasıyla başarının bir miktar daha artacağını düşünüyoruz. Çünkü obezitede hasta gebe kalsa bile gebelik sürecinde erken gebelik kayıpları söz konusu olabiliyor, düşükler  karşımıza çıkabiliyor , bu hastalarda gebelik diyabetine zaten gebelik diyabetijonik bir dönemdir çok sık rastlıyoruz. Dolayısı ile kötü opsektif sorunlara da ileride hasta gebe  kalsa bile yol açacağından bu hastaların planlaması yapılırken düzgün diyet , egzersiz ve çeşitli uygulamalarla obezitenin bir miktarda olsa önüne geçildikten sonra tedavinin yapılması daha uygun olur diye düşünüyorum.

 

Teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Polikistikover (PCO) Sorunu ve Komplikasyonları.

Polikistikover hastalarında tüp bebek başarısı

Polikistikoverler uzun dönemde neler yaşayabilir? Normal kistler arasında fark varmıdır? -112-

Polikistik Over Sendromu’nun sebebi nedir?

Polikistikover (PCO) Sorunu ve Alternatif Tedaviler

Polikistik Over PCO Diyeti

Polikistik over PCO ve Şişmanlık

Tüp Bebek Tedavisi ve Polikistik Over PCO

Polikistikover (PCO) İçin Sağlıklı Gıda önerileri

Polikistikover (PCO) Sorunu ve Depresyon

Polikistikover ( PCO) Sorunu ve Psikolojik Destek

Polikistikover PCO ve Kıllanma Sorunu

Polikistikover PCO Sorununda Diyabet riski altındasınız.

Polikistik Over PCO ve Egzersiz

Polikistik Over PCO ve İnsülin Direnci

Polikistikover PCO Sorununun Belirtileri

Polikistik Over Sendromu neden ortaya çıkıyor ? (PKOS) nedir?

 

 

 

 

Tüp bebek tedaviniz için Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu ile aşağıdaki formla iletişim kurabilir Çİder Derneğinin indirimini kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ