lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Obezite ve erkek kısırlığı küresel bir sağlık sorunudur

Obezite ve erkek kısırlığı küresel bir sağlık sorunudur

Obezite ve erkek kısırlığı küresel bir sağlık sorunudur ve medya ilgisini de sürekli hak eden bir sağlık problemidir.

Kilolu ve  obez bireylerin sayısının artması nedeniyle yaşanan  kısırlık önümüzdeki  yıllar için en çok bahsedilen sağlık sorunlarından biri olacak . Şu anda da  kısırlık obezite sorunu yaşayan  erkeklerin yüzleşmek zorunda sessiz sorunlardan biridir. Çocuklar, gençler ve kilolu veya obez olan genç yetişkin erkeklerin büyük bir artış olduğu için, bu özellikle önemlidir.

Beslenme alışkanlıkları erkek üreme potansiyeli üzerinde bir etkisi bulunmaktadır. Bununla ilgili yurt dışında da sürekli yayınlar yapılmakta .Portekizde  Porto Üniversitesi’nde Profesör Pedro F. Oliveira başkanlığındaki bir ekip, obezite sorunu yaşayan erkeklerin üreme potansiyeli üzerindeki etkisini araştırıyor. Obezite güçlü bir hormonal  görev bozukluğuna neden olan bir metabolik hastalıktır. Hormonlar tarafından uyarılan kuvvetle enerji dengesizliğinden etkilendiği bilinmektedir.

Çalışmanın ilk yazarı Alves “Gut hastalığının da  erkek üreme sisteminde bu hormonların etkisi bilinmemektedir” dedi. Gut ve yağ dokusu hormonları ile ilgili  kısırlığa neden olduğu doğrultusunda giderek artan sayıda obezite salgını ile alakalı yazılar yayınlamakta bu konuyu özellikle  vurgulamaktadırlar.  Bilim adamları hormonları içeren güçlü çalışmalara ve araştırmalara ihtiyaç duyulduğu düşünmektedirler.

Son yıllarda, bu araştırma ekibi yaşam tarzı faktörleri ve beslenme alışkanlıkları erkeklerin üreme sağlığı ile ilgili önemli bir rol oynadığına dair kanıtlar sunan çeşitli makaleler yayınladılar. Politikacıların  ve medyanın bu küresel sağlık sorununa işaret eden bu bulguları ciddiye almaları gerektiği dikkatle   vurguluyorlar.

Obezite ve erkek kısırlığı küresel bir sağlık sorunudur. konusunu okuyanlar bu makaleleri de okudular .
Erkek kısırlığı genellikle hiçbir belirti göstermez
Erkek kısırlığı hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar
Erkek kısırlığı ve başarılı uygulamalar
Erkek kısırlığı ve tüp bebek tedavileri
Erkek kısırlığında Hiperprolaktemi (prolaktin hormonunun aşırı üretimi)
Genetik ve Erkek Kısırlığı nedir?

Bizi instagram ve facebooktan da takip edin.

Kısırlık ve Tüp Bebek Tedavileri ile ilgili Çocuk İstiyorum Danışma Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ