Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Obezite ve erkek kısırlığı küresel bir sağlık sorunudur

Obezite ve erkek kısırlığı küresel bir sağlık sorunudur

Obezite  nedeni ile kısırlık erkeklerin yüzleşmek zorunda sessiz bir sorundur. Bu sağlık politikaları yaratılması gereken ve aynı zamanda  ve medya ilgisini de sürekli hak eden bir sağlık problemidir.

Kilolu ve  obez bireylerin sayısının artması nedeniyle yaşanan  kısırlık önümüzdeki  yıllar için en çok bahsedilen sağlık sorunlarından biri olacak . Şu anda da  kısırlık obezite sorunu yaşayan  erkeklerin yüzleşmek zorunda sessiz sorunlardan biridir. Çocuklar, gençler ve kilolu veya obez olan genç yetişkin erkeklerin büyük bir artış olduğu için, bu özellikle önemlidir.
Beslenme alışkanlıkları erkek üreme potansiyeli üzerinde bir etkisi bulunmaktadır. Bununla ilgili yurt dışında da sürekli yayınlar yapılmakta .Portekizde  Porto Üniversitesi’nde Profesör Pedro F. Oliveira başkanlığındaki bir ekip, obezite sorunu yaşayan erkeklerin üreme potansiyeli üzerindeki etkisini araştırıyor. Obezite güçlü bir hormonal  görev bozukluğuna neden olan bir metabolik hastalıktır. Hormonlar tarafından uyarılan kuvvetle enerji dengesizliğinden etkilendiği bilinmektedir
Çalışmanın ilk yazarı Alves “Gut hastalığının da  erkek üreme sisteminde bu hormonların etkisi bilinmemektedir” dedi. Gut ve yağ dokusu hormonları ile ilgili  kısırlığa neden olduğu doğrultusunda giderek artan sayıda obezite salgını ile alakalı yazılar yayınlamakta bu konuyu özellikle  vurgulamaktadırlar.  Bilim adamları hormonları içeren güçlü çalışmalara ve araştırmalara ihtiyaç duyulduğu düşünmektedirler.

Son yıllarda, bu araştırma ekibi yaşam tarzı faktörleri ve beslenme alışkanlıkları erkeklerin üreme sağlığı ile ilgili önemli bir rol oynadığına dair kanıtlar sunan çeşitli makaleler yayınladılar. Politikacıların  ve medyanın bu küresel sağlık sorununa işaret eden bu bulguları ciddiye almaları gerektiği dikkatle   vurguluyorlar.

Bunu okuyanlar bu makaleleride okudular .
Erkek kısırlığı genellikle hiçbir belirti göstermez
Erkek kısırlığı hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar
Erkek kısırlığı ve başarılı uygulamalar
Erkek kısırlığı ve tüp bebek tedavileri
Erkek kısırlığında Hiperprolaktemi (prolaktin hormonunun aşırı üretimi)
Genetik ve Erkek Kısırlığı nedir?

Kısırlık ve Tüp Bebek Tedavileri ile ilgili Prof.Dr.Bülent Tıraş Doktor Danışma Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ