lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kaç kez aşılama yapılmalı? ,Rontgen ışını zararlı mı? Varikosel de aşılama olur mu? Yumurtanın geç cevap vermesi, Dış gebelik belirtileri Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -94-

Soru : Sperm  Sayı 50 milyon üzerinde progresif  hart. 25 / 30 arasında ise doğal yolla olma şansı var mı.?
Cevap : Eğer kadında da problem yoksa doğal gebelik olabilir

 

Soru : Doktor bey sigara kullanıyorum buda hamile kalamamaya bir etken olabilir mi?
Cevap : Sigara hamile kalmaya etkiden ziyade erken ve düşük kilolu doğum yapar.

 

Soru : Eşimin sperm sayısı 1 milyon çıktı morfoloji bakılmadı tesadüfen bu test yapıldı daha önce hep korumuştuk ilk test çok şey ifade eder mi ?
Cevap : Bir test daha yapılsın aynı ise tüp bebek tedavisi – mikroenjeksiyon gerekir.

 

Soru : Yaşım 29 tüp bebek de şansım nedir?
Cevap : 29 yaşında iyi bir merkezde %35 gebelik şansı var.

 

Soru : Prolaktinim 30 hamile kalmamı etkiler mi?
Cevap : Prolaktin stres hormonu bir kez yüksek olursa hayır ama devamlı yükselirse gebeliği engelleyebilir.

 

Soru : Eşime varikosel teşhisi kondu hareketlilik %20 ameliyat olması şart mı?
Cevap : Varikosel ameliyatı çok fazla işe yaramıyor ama 58 milyon sperm normal. Varikosel için mutlak ameliyat önermiyoruz inseminasyondan yarar görüür

 

Soru : Doktor bey benim ilk tüp bebek tedavim başarısızlıkla sonuçlandı 4 adet 8-1 embriyo verildi endometrium  11.5 mm her şey yolundaydı ama olmadı yaşım 25 acaba rahimde mi bir problem var yoksa embriyolarda mı embriyoların tutunmasında en önemli faktör rahim mi embriyolar mı.?
Cevap : Ben sana histeroskopi ile rahim içine ışıklı aletle baktığımız bir işlemi öneririm dolayısıyla implantasyona engel varmı anlarız

 

Soru : Bir kere aşılama yapıldı fakat sonuç negatif ne yapmalıyım.
Cevap : Aşılamayı üç kez yapabiliriz sonra  mikroenjeksiyon bir alternatif olur.

 

Soru : Doktorum  artık ameliyata kadar bir şey yapılmayacağını söyledi.
Cevap : Ameliyat bir alternatif ama mikroenjeksiyon daha iyi bir çözüm

 

Soru : Benim günüm geçti geçen ayın 10 nunda hastalanmıştım ama hala hasta olmadım. bide anneannem kalçasının kırdı ben onunla röntgene girdim.Tüp bebek tedavisi öncesi Pasif röntgen ışını zarar verir mi ?
Cevap : Pasif röntgen ışını bir kez zarar vermez.

 

Soru : Eşim çift taraflı varikosel ameliyatı oldu 22 ay önce en son testi 1 ml 24 mil  toplam motolite %61 morfoloji %3 doktor sol tarafta tekrar varikosel oluşmuş dedi ameliyatı yapan doktor değil yalnız başka doktor bu doktor ameliyat olursa normal yolla olma şansı yükselir dedi sizce varikosel de  ameliyat mı aşılama mı yaptıralım hangisini önerirsiniz.?
Cevap : Kesinlikle ameliyat önermem aşılama yaptırın.

 

Soru : Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların geç ve az cevap vermesi kalitesiz yumurta üretildiği anlamına gelebilir mi?Bir de yumurtaların kaliteli olup olmadığı nasıl anlaşılıyor? teşekkür ederim.
Cevap : Yumurta kalitesi önceden muayene ile anlaşılmaz tüp bebek sırasında yumurtaların mikroskopta incelenmesi ve embriyolar ile anlaşılır.

 

Soru : 9 haziranda kürtaj oldum mol gebelik dendi yeniden gebeliği düşünsem nasıl olur diyorum ben.?
Cevap :  Mol  gebelik sonrası takip gerekir kanda BETA-Hcg ve muayene sonrası değerlendirilir hemen gebe kalmanızı önermem.

 

Soru :Ben 23 yaşındayım ve normal yolla hamile kaldım beta hcg  5966 çıktı geçen hafta sonu bu rakam biraz yüksek geldi arkadaşlara  4-5 haftalık dilimde görünüyor yazılan dokümanda ama doktor ultrasonda göremedi ayrıntılı da 3 mm göründüğü belirtildi ama onlarda biraz şüpheli davrandı ayrıntılı da dış gebelik olup olmadığı belli olur mu doktor bey sizce ve en erken ne zaman görülebilir.?
Cevap : Hemen acilen sizin görülmeniz gerekir dış gebelik olabilir öyleyse acil karnı açmadan laparoskopi ile tedavi ederiz.

 

Soru : Tüp bebek merkezlerinde eşlerin ikisine de bakılabiliyor mu ?
Cevap : Elbette erkek için üroloji den konsültasyon isteriz.

 

Soru : Doktor bey tüp bebekte  embriyo sayısını yüksek tutmak embriyoların tutunma şansını olumsuz etkiler mi?Cevap : Embriyo sayısını üçten yüksek tutmak çoğul gebeliği arttırır tehlikelidir Avrupa da birçok ülkede 2 den fazla yasaktır.

 

Soru : Tüp bebek merkezinde aşılama yapılıyor mu yoksa doğrudan tüp bebek işlemine mi geçiliyor.
Cevap : Tüp bebek merkezimizde aşılamada yapılır.

 

Soru : Ama embriyo sayısının fazla olması rahime tutunmasına olumsuz bir etken mi  değil mi.?
Cevap : O konuda kesin bilgi yok ama 5 den fazla yüklerseniz de gebelik oranı artmaz.

 

Soru : 30 yaşındayım ve bir yıllık evliyim endometriozis ameliyatı oldum sürekli kontrolünde olduğum doktorum bebek aşamasına geldiğimizde devreden çıktı bizde başka bir doktor takibine başladık ilk doktor isteği yapılan testlerde progesteron 11,83 prolaktin 22.6 çıktı hsg istedi ama henüz çekilemedi doktor tahlil sonuçlarına bakarak hemen tüp bebek yaptırmamızı söyledi sizce hangi durumdan emin olmalıyım yani 2.durum HSG ve eşimin yaptıracağı tahlillerden önce bir şey söylenemeyeceğini söyledi.
Cevap : Tamamen duygusal zira önce rahim filmi çekilir her şey yolunda ise tedavi ile gebe kalabilirsiniz tüp bebek son çare olmalı.

 

Soru : Ben doğrudan bir tüp bebek merkezine gidip,tüm tahlil ve filmlerimi götürsem beni yönlendirebilirler değil mi?Cevap : İyi ve güvenilir bir merkezde yardımcı olurlar elbet.

 

Soru : Siz her şeyi normal bir çifte kaç kez aşılama önerirsiniz.?
Cevap : Üç ile altı kez uygulanabilir sonra tüp bebek uygulaması öneririm hastanın yaşı arttıkça aşılama sayısını da azaltıp direkt tüp bebeğe geçiş yapıyoruz hemen muayene olman gerekir.

 

Soru : Erken menapoz teşhisiyle 15 yıldır tedavi görüyorum 36 yaşındayım  E37.5  FSH 49.4  LH 21.2 doktorum gebelik şansımın olmadığını söylemişti siteden bir arkadaş benzer durumda olup antogonist ilaçlar kullandığını yazmış konuyla ilgili bilgi almam mümkün mü.?
Cevap : Fsh 49 olunca gebelik şansınız dünyanın hiç bir yerinde kalmaz antagonistin faydası olamaz size yumurta donation ki ülkemizde yasal değil başka çare ve öneri olamaz.

 

Soru :Dış gebelikle normal gebelik belirtileri aynı mı olur.?
Cevap : Evet çok benzer olur ama kasık ağrısı yakınması olur dış gebelik rüptüre olup kanama olmadan ameliyat olmanızı güvenilir bir yerde öneririm.

 

Soru : Beta hcg  5966 çok yüksek mi?
Cevap : 5966 olunca rahim içi gebelikte kesenin görülmesi lazım değilse dış gebeliktir . Kan değerlerine göre değil yükseliş trendine ve kese görülmesine göre tanı koyarız.

 

Soru :Düşük sperm sayısı kromozom bozukluğunu gösterir mi.?
Cevap : Düşük sperm sayısı her zaman kromozom anomalisi var demek değildir bazen birlikte görülür.

 

Soru : Kaç tüp bebek denemesi öneriyorsunuz yaşım 36 şuanda eşimin sperm sayısı düşük 1 gebelik 3.5 aylık düşükle sonuçlandı ilk denemede.?
Cevap : 3 ile 6 kez tüp bebek uygulaması öneririm.

 

 

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Misafir dedi ki:

  Rahim filmi verdi doktorum rahim darligindan cekilemedi 3 4 kere ilaç verildi ama olmadı doktorum bidaha çekmeye gerek yok öyleyse dedi şimdi tüplerim kapalı mi değilmi nasıl anliycaz moralim çok bozuk şimdi ne tedavi uygulayacak bilmiyorum söylemedi doktorum rahim filmi çekilmeye tedavi olur mu

  1. yonetim dedi ki:

   sorunuzu danışman doktorlarımıza ilettim cevap geldiğinde bilgi vereceğim ayşe hanım.

  2. yonetim dedi ki:

   prof.dr.ismail çepni danışman doktorumuzdan sorunuza cevap geldi merhaba
   yaşınız önemli.. ona göre yol çizilir.. son çare laparoskopi ile tüplere bakılabilir..

 2. Büşra dedi ki:

  Selam yeni hamile oldupumu öğrendim 14 mart adet tarihim ilk hcg sonucum 54 iki gün sonraki 59 normalmi geçen yıl dış gebelik yaşadım yine öyle olmasından korkuyoeum

  1. yonetim dedi ki:

   Büşra hanım merhaba kan test sonucunuzun değeri düşük görünüyor bu konuda doktorunuza danışmanız en doğrusu bizim danışman doktorlarımıza bu sorunuzu ileticem cevap geldiğinde bilgi vericem.iyi günler.

BİR YORUM YAZ