lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -3-

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -3-

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -3-

11.Stres hamile kalmayı önlüyor

DOĞRU  .Stresin nasıl oynandığı hakkında kesin biyoloji tam olarak anlaşılamasa da, kortizol, epinefrin, melatonin, opioidler ve diğer maddeler stres ve üremeyi etkilediği bilinmektedir. Bu doğrultuda, tüp bebek tedavisi geçiren kadınlarla ilgili İsrailde yapılan araştırmada, embriyoları transfer edildikten sonra 15 dakikalık bir palyaço performansı izleyenlerde daha yüksek gebelik oranları göstermiş.

Peki  Stres tüp bebek tedavisinde başarı oranını azaltır mı?
İnsan Üreme Sistemi Dergisinin Mart 2014 sayısında gebe kalmaya çalışan 401 çift ile ilgili bir çalışma yayınlandı. Araştırmacılar, kadınlarda iki stres faktörünü (alfa-amilaz ve kortizoül) analiz ettiler ve yüksek alfa-amilaz düzeylerine sahip olanların hamile kalma riskinin iki kat daha fazla olduğunu keşfettiler. Bilim adamları bu araştırmaya dayanarak, mutlaka doğrudan bir sebep olmasa da, stresin kısırlığa katkıda bulunabileceğine inanıyor;

12.Genetik inceleme sadece ileri yaştaki çiftlere yapılır.

YANLIŞ : Her yaştan kadınlar, 30 yaşın altındaki kadınlarda bile, kromozomal olarak anormal embriyolar riski altındadır. Genetik uzmanlar   30 yaşın altındaki kadınlar için her bir embriyonun anormal olmasının yüzde 30’luk bir riski olduğunu açıklıyor.30’ların sonlarındaki kadınlar için bu sayı yüzde 50’ye varıyor.

13 .Embriyo kalitesi düşükse mutlaka tüp bebek başarısız olur. 

YANLIŞ : Embriyonun kalitesi ile kromozom anormalliği arasında bir ilişki var gibi gözükse de ,ikisi arasında mutlaka ilişki görülememiş. Embriyonun kromozomal olarak normal olduğunu bildikten sonra başarılı bir hamilelik yaptıklarını görülmüş.

 

14.Bir bebeğiniz olunca, tekrar doğal olarak hamile kalabilirsiniz.

YANLIŞ Doğurganlık karmaşık bir olaydır. Hamile kalmanın zorluğu, belirli bir tıbbi sorun nedeniyle de olabilir, açıklanamayan bir nedenden dolayı da olabilir.

İnsanlar iyi niyetlide olsa  verdikleri bilgilerin doğru yada yanlış olduğunu bilemezsiniz kulaktan duyma şeyler olabilir.Aldığınız bilgilerin sizi etkilemesine izin vermeyin .Bunun yerine sorularınızı bir uzman sormanız yada uzmana iletilmek üzere derneğe iletmeniz yeterlidir., 05414551606 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz

15 .Tüp bebek için ihtiyacınız olan hormonlar sizi karamsar ve mutsuz yapar.

ARA SIRA. Hormonlar ruh halimizi etkiler, ancak etki çok bireyseldir. Özellikle finansal açıdan zorluk yaşayarak tedavi olan kadınların tüp bebek sürecinde daha fazla sinirlenme veya kendilerini hassas hissetme olasılıkları daha yüksek olabilir. İş veya yaşam tarzı stresi, tedavi sırasında baskı oluşturabilir. Ancak, bir çok kadın kullanılan hormonların sonucu olarak herhangi bir olumsuz etki hissetmemektedir.

Sorularınızı bize yazın cevaplayalım

Sevgiyle kalın.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bizi facebook ve instagramdan takip edebilirsiniz.

 

.

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -3- konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

 

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -1-

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -2-

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -3-

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -4-

 

 

.

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Danışma Formu ile bize ulaşabilir ve ÇİDER derneğinin anlaşması ile indirimli olarak tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ