lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısırlık sorununun 9 duygusal etkisi ve başa çıkma

Kısırlık sorununun 9 duygusal etkisi ve başa çıkma

Kısırlık sorununun 9 duygusal etkisi ve başa çıkma

Kısırlık sorununun 9 duygusal etkisi ve başa çıkma.Eğer kısırlık ile başa çıkmada zor anlar yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz Yapılan bir araştırma, kısır olan kadınların yaşadığı psikolojik stresi, kanser, HIV ve kronik ağrı gibi hastalıklarla başa çıkmaya çalışan kadınların benzeri olduğunu göstermiştir. Kısırlık başa çıkması kolay bir hastalık değildir. Yaygın olarak kısırlık anksiyeteye neden olabilir.

Stresin, kısırlığa yol açtığı konuşulsa bile, henüz stres ile kısırlık arasındaki bu ilişkiyi doğrulayan bilimsel bir çalışma yoktur.

Kısırlığın Duygusal Etkileri

Kısırlığın getirdiği duygusal baskı çok yoğundur. Ancak, bilmeniz gereken, böyle şeyler hissetmenizin çok normal olduğudur.

Uzmanların araştırmalarında ortaya çıkan başlıca duygu durumları şunlardır:

 • Zarar: Birgün hayal ettiğiniz bebeğe kavuşamayacağınız için hayal kırıklığı ve kayıp duygusu yaşayabilirsiniz. Ayrıca ebeveynlik deneyimini yaşayamayacağınız veya biyolojik olarak bir çocuğa sahip olamayacağınız için eksiklik duygusu hissedebilirsiniz.
 • Öfke ve kıskançlık: Kendinizi, genel olarak hayata karşı kızgın kızgın hissedebilirsiniz. Ayrıca çocuk sahibi olan başka ebeveynlere karşı kızgınlık ve kıskançlık içinde olabilirsiniz.
 • İnkar: Belki de, kendi kendinize, gelecek ay gebelik testim pozitif çıkacak şeklinde sözler söyleyerek, durumunuzu inkar yoluna gidebilirsiniz.
 • Utanç: Kısırlık tanısı konulan kadınlar, bir şekilde kendilerini daha az kadınsı hissedebilirler. Artık, erkeklerin gözünde daha az tercih edilen durumunda olduklarını düşünebilirler. Ayrıca, kısırlığın bunca insan arasında sadece kendi başlarına geldiğini düşünerek bir çeşit utanç hissedebilirler.
 • Kontrol eksikliği: Eğer tedavi görüyorsanız, bu süreçte yapabileceğiniz bir şey olmadığını düşünerek, kontrol eksikliği hissedebilirsiniz.

Kısırlık sorununun 9 duygusal etkisi ve başa çıkma; Kısırlığın ilişkiniz ve evliliğiniz üzerindeki etkisi

Kısırlıkla uğraşan çiftlerde bu durumun,  evliliklerinde ve ilişkilerinde stres yarattığı görülmüştür.

Kısırlığın ilişkiniz üzerinde yaratabileceği olumsuz etkiler:

 • Cinsel gerilim: Özellikle ovulasyon (yumurtlama dönemlerinde) seks yapmak, bir angarya gibi gelebilir. Birbirinize sevginizi her fırsatta belli etmelisiniz. Özellikle erkekler performans kaygısıyla kolayca suçluluk ve utanç duygusu içine düşebilirler. Birbirinize karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız.
 • Finansal stres: Doğurganlık tedavisi masraflıdır. Bu da çiftleri mali açıdan zorlayarak strese yol açabilir.
  Terkedilme korkusu: Kısırlık tanısı konulmuş olan, eşi tarafından çocuk doğurabilecek bir başka kadının, kendisine tercih edileceğinden endişe duyarak, terk edilme korkusu yaşayabilir.
 • Tedaviler hakkında karar verme: Çiftler, mümkün olan tedavi seçeneklerini değerlendirip ne zaman başlayacakları ve ne süreyle buna devam edecekleri konusunda  gerginlik yaşayabilirler.

Kısırlık sorununun 9 duygusal etkisi ve başa çıkma; Kısırlık sorunu ile ortaya çıkan üzüntüyü azaltma yolları

Kısırlığın yol açabileceği, başa çıkması kolay olmayan etkilerinden kendinizi arındırmak için birkaç ipucu:

 • Duygularınızı tanıyın:İçinde bulunduğunuz üzüntü, öfke, hayal kırıklığı gibi duyguların farkına varın. Ve bu konuda kendinize zaman tanıyın. Unutmayın, duyguları kabul etmek daha az zihinsel yorgunluğa sebep olur.
 • Destek isteyin: Yanında kendinizi iyi hissettiğiniz, sizi anlayan arkadaşlarınızla vakit geçirin. Meslek danışmanlarından yardım alıp,  grup ve forumlara katılabilirsiniz.
 • Biraz  gevşeyin: Yoğun tedavinin getirdiği yorgunluğu biraz olsun üzerinizden atmak ve sakinleşmek için gevşemeye çalışın. Mesela yoga yapabilirsiniz, akupunktur olabilir ya da başka gevşeme tekniklerini kullanabilirsiniz.
 • Eşinizle konuşun: Eşinizle, duygularınız hakkında konuşun. Unutmayın, erkekler ve kadınlar stresle, farklı şekillerde başa çıkarlar. Erkekler üzüntülerini içlerinde tutmayı tercih ederken, kadınlar ifade etmek isterler. Bunda yanlış olan bir şey yok. Sadece yöntemler farklıdır.
 • Mümkün olduğunca çok bilgi edinin:  Kısırlık konusunda daha çok şey bildikçe kendinizi daha güvenli ve endişesiz hissedebilirsiniz.
 • Kısırlığın hayatınızın ele geçirmesine izin vermeyin: Hayatınızın devam ettiğini unutmayın. Başka şeyler ve ilişkiler ile hayatınızı doldurmaya devam edin. Konuşulacak bir sürü konu var, ve yapılacak başkaca bir sürü şey.
 • Cinsel hayatınız eğlenceli hale getirin: Yukarıda belirtildiği gibi, belli dönemlerde seks yapmak durumunda olmak, zamanla angarya haline gelebilir. Buna izin vermeyin. Sevgi dolu ve heyecan verici hale getirmek sizin elinizde. Mesela, mum ışığı, müzik ya da romantik filmler…Sizi ve partneriniz daha iyi hissettirecektir.
 • Profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz: Birçok çift, bireysel ya da çift olarak, profesyonel yardım almaktadır. Bu yardım, tedavi öncesinde ya da esnasında bazı doğurganlık klinikleri tarafından verilebilmektedir.

Profesyonel yardıma ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?

Eğer sürekli olarak iyi uyku uyuyamıyor, yeterince dinlenemiyor ve kendinizi sürekli üzgün ve endişeli hissediyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız.

Bu konuyu okuyanlar sitemizde aşağıdaki konuları da incelediler.

 

Aliye Sibel Tuzcu

 

Kısırlık sorununun 9 duygusal etkisi ve başa çıkma konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular ;

 

Kısırlık ve tüp bebek tedavilerinde döneminde sizi iyi hissettirecek 4 öneri

 

 

Tüp bebek tedavileriniz ve tedavi ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ