Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

IMSI Sperm Injeksiyonu nedir? Spermlerin 6000 defa büyültülmesi

IMSI Sperm Injeksiyonu nedir? Spermlerin 6000 defa büyültülmesi

Sperm incelenmesi için IMSI tekniği
Intra-sitoplazmik morfolojiye göre seçilmiş sperm injeksiyonu (IMSI);  konvansiyonel tüp bebek mikroskopları ile karşılaştırıldığında özel büyütme teknikleri kullanarak spermlerin incelemesine imkan sağlayan bir yöntemdir.
Bu yöntemde, kullanılan büyütmeler 6000 ve üzerine çıkarak morfolojik olarak en iyi spermlerin seçilmesine imkan sağlamaktadır. Bu gelişmiş yöntem sayesinde sperm hücresinde bulunan ve kromatin stabilizasyonunu bozduğu bilinen vakuol (etrafı zarla çevrili boşluklar) gibi bazı hücre içi yapıların tespit edilmesi olası olup, bu defektleri göstermeyen ya da en az defekt gösteren spermler ile tüp bebeğin bir ileri aşaması olan ICSI (mikroenjeksiyon)  yapılır, ve implantasyon ve hamilelik oranlarını artırıp, erken dönem düşük riski ise azaltılabilir.

Sperm injeksiyonu (IMSI )özellikle erkek faktörü vakalarında (oligoastenoteratospermi) ve bir kaç kez deneme yapılmasına karşın hamileliğin elde edilemediği durumlarda başvurulması gereken bir tekniktir. Spermin embriyo gelişimine katkısı insanda iki ya da üçüncü günden sonra artmaktadır. Çünkü embriyo genomu yani sperm ve yumurtanın birleşmesiyle oluşan yeni genetik yapı bu dönemden sonra tam olarak faaliyete geçer. Genomun sağlıklı çalışmasının dolaylı bir göstergesi embriyonun blastosist evresine kadar yaşamını sürdürmesidir. Dolayısıyla tüp bebek tedavilerinde IMSI yöntemi ile seçilen ve kromatinin daha stabilize olduğu düşünülen embriyoların blastosist evresine ulaşma oranlarının, IMSI kullanılmadan seçilen spermlerle oluşturulan embriyolara göre daha yüksek olduğu gösterilmiştir.

IMSI tekniğinin uygulanması konvansiyonel ICSI’ye göre daha uzun zaman ve iyi eğitilmiş personel gerektirmekte, daha yüksek bir maliyete neden olmaktadır. IMSI’nin klinik anlamda gerçek faydası prospektif, randomize çalışmaların yapılmasından sonra anlaşılacaktır.
Bahçeci Kliniği -Umut Tüp Bebek Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ