Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadınlarda yumurta rezervinin azaldığı nasıl anlaşılır ?

Kadınlarda yumurta rezervinin azaldığı nasıl anlaşılır ?

Acıbadem Altunizade Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Tayfun Bağış kadınlarda yumurta rezervleri hakkında bize bilgi verdi.
Kadınlarda yumurta rezervinin azaldığı nasıl anlaşılır ?

Kadınlar sabit yumurta ile dünyaya geliyorlar.İlk doğdukları zaman aşağı yukarı bir buçuk milyon yumurtaları varken ilk adet gördükleri yaşta aşağı yukarı 400-500 bin yumurtaları var.Ve bu yumurtaların her ay 1000 tanesini  kaybediyorlar.Yani bir kadın üreme dönemi boyunca  yaklaşık 400-500 kere yumurtluyor.Şunu çok iyi biliyoruz her 100 kadında biri kırk yaşından önce ,her 10 kadından biri de 45 yaşları arasında yumurtalıklarını kaybedip menapoza giriyorlar yani yumurtaları kalmıyor .İşte böyle bir durum söz konusu olduğu için bu testler önem kazanıyor.

Bugün iki tane çok önemli testimiz var.Birisi Anti Müllerian Hormon  (AMH)  dediğimiz bir test , ikincisi de ultrasona girip yumurtalıklardaki foliküllerin sayılması .Buna Antral Folikül Sayısı adı veriliyor.Eğer iki yumurtalığınızda toplam 6 nın altında yumurta varsa bu düşük yumurta rezervi olarak adlandırılıyor. AMH değerleri de yaşa göre değişen değerler var. Bunun dışında adetin 3.günü FSH değerleri E2 değerleri bunların öngörüsünün çok yüksek olmadığını artık biliyoruz.

Şunu da hatırlatmakta fayda var; Yumurtalık rezervinizin düşük olması sizin çocuğunuzun olmayacağı anlamına gelmiyor. Bu belki çocuk doğurmayı ileriye ertelememeniz gerektiğini söyleyen bir testtir.Bu teste bakıp aman çocuğum olmayacak aman hemen tüp bebek yaptırmalıyım duygusuna da girmemeniz lazım. Ama bir uzmana gidip konuyla ilgili bilgi almanızı tavsiye ederim.

 

Çok teşekkür ediyoruz.
Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Tayfun Bağış ın formunu doldurarak kendisi ile iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
BİR YORUM YAZ