lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri süresinde ruhsal sorunlarla başa çıkma. -34-

Tüp Bebek Tedavileri süresinde ruhsal sorunlarla nasıl başa çıkabiliriz.?
Tüp Bebek Tedavileri hasta soru Doktor Cevapları -34-

Facebook Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER grubunda yapılan sohbette tüp bebek tedavisi yaşayanların soruları ve Psikolog Yeliz Şimşek Alphan’ın cevapları

Soru :Merhabalar Yeliz Hanım,Benim 3 aşılama 3 tüp bebek denemem var ve hepsi negatif, problem benden kaynaklı tekrar tedaviye başlamak için kendim de güç bulamıyorum.her şey yine kötü gidecek ve negatif olacak diye düşünüyorum ve tüp bebek tedavisine başlamaya cesaret edemiyorum. bu durumu Nasıl atlatabilirim?
Cevap : Merhabalar. Infertilite ( kısırlık) süreci her aşamasında kişide stres yaratıyor. Yetersizlik ve umutsuzluk duyguları yoğun olarak yaşanabiliyor. Bu duyguları atlatmak kolay olmasa da yalnız kalmamak, sosyal destek kaynaklarını açık tutmak önemli. Aslında bu durumdan kaçındıkça daha fazla kaygılanabilirsiniz.


Soru : Bu durumdan kaçındıkça derken neyi kastediyorsunuz . Sorunu konuşmama,tüp bebek kısırlık tedavilerini saklama gibi durumları mı ?
Cevap : Tedaviye başlamaktan uzak durmak aslında kişinin kendisini daha fazla incinmemek için korumaya alması ile ilgili bir durum. Aynı şekilde bu sorunu konuşmamak, saklamak da öyle. Ancak bu koruma bir süre sonra kaygıyı daha da artıran bir döngüyü de başlatabilir.
Bu zinciri bir yerinden kırmak ve harekete geçmek var olan umutsuzluk duygularını bir nebze de olsa geriye atacaktır.
Hasta Cevabı :Haklısınız tekrar üzülmekten korkup kaçıyorum ama bunun bana bir faydası yok. Bismillah deyip başlamam gerekiyor. Rabbim bu imtihanı yaşayan herkese güç kuvvet versin Şifalar versin..teşekkür ederim Yeliz Hanım


Soru : Merhaba ben 23 yaşındayım 1 tüp bebek denemem negatif ve kendime güvenim yok tedaviye başlamak  için. Ayrıca yeni doğum yapmışların yanlarına gidemiyorum bebek görmek istemiyorum. Ne yapabilirim?
Cevap :  Bir önceki soruyla benzer bir durum. Bu kaçınmacı baş etme mekanizmasına bir örnek. Siz kaçındıkça becerileriniz zayıflar. Olabildiğince kendinizi aktif tutmaya gayret gösterin.


Soru : Çevreden ( örneğin yakın akraba ilişkileri ve bebeği olan yakın arkadaşlar vb) gelen negatif etkileri nasıl savuşturabileceğimiz konusunda önerileriniz var mı?
Cevap : Çevreden pek çok ‘negatif mesaj alabilirsiniz ancak bu mesajları negatif ya da pozitif olarak etiketleyen biziz. Çevreyi kontrol edemeyiz ancak kendi bakış açımızı değiştirebiliriz. Karşımızdan gelen kişi selam vermediğinde bunu bana bozuk atıyor diye değil de herhalde beni görmedi diyerek yorumlarsak negatif duyguların önüne geçmiş oluruz. Çevrenizden gelen mesajları durumu bilmiyor, anlamıyor diyerek savuşturmak bazen en iyisi


Soru : Ben hiç bir zaman çocuğum olmayacak gibi düşünüyorum bu düşünceden nasıl kurtulabilirim? Benim kendime güvenimde yok . Hep her şeyin kötüsünü düşünüyorum  bu düşünceden de bir türlü kurtulamıyorum
Cevap: Depresyonda olduğumuz zaman tam da sizin ifade ettiğiniz gibi en kötüsünü düşünmeye eğilimliyizdir. Destek almanız iyi olabilir.


Soru : Ben 3 düşük yasadım normal yoldan gebe kalıyorum fakat şuan tekrar gebe kalmaya çok korkuyorum bazı tahlillerim yapıldı fakat 3 gende mutasyon var bunlar düşüklere sebep değil dendi kafam çok karışık ne yapmam lazım bilmiyorum.
Cevap :  Öncelikle mutlaka stresten uzak durmalısınız. Stres biyolojinizi de etkiliyor. Adım adım ilerlemeyi deneyin. Aynı anda tek ve küçük bir hedefe odaklanın. Örneğin önce tedaviye başlamanın tarihine karar vermek gibi.
Hastanın cevabı : Teşekkür ederim İnşallah gebe kalmayı planlıyorum rüyalarımda bile kürtaj oluyorum o derece yani


Soru
: Merhaba Yeliz hanım eşimle severek evlendik ve bir yıllık evliyiz ancak tüp bebekle çocuğumuz olabileceğini öğrendik daha tedaviye başlamadık bu ay başlamayı düşünüyoruz ama çok korkuyorum olumsuz olacak veya hiç çocuğum olmayacak diye her gün kendi kendime düşünüp Ağlıyorum. Çocuğu olan insanların yanına gitmek istemiyorum bu sorunu nasıl aşabilirim ?
Cevap: Stresli bir yaşam olayı ile karşılaştığımızda önce şok evresini yaşarız. Siz muhtemelen o evredesiniz. Süreç içinde kabul artacaktır. Lütfen kaçınmayın, yalnız kalmayın. Uzak kaldıkça stres artar.


Soru : Ailemden ve arkadaşlarımdan uzakta yaşıyorum eşimin ailesine de söylemek istemiyorum durumu.
Paylaşacak birileri olsa daha rahat ederim.
Cevap : Bu destek grubuna dahil olarak da çok iyi bir şey yapmışsınız kendiniz için.


Soru :  Merhaba Yeliz Hanım Aralık ta ilk tüp denedik maalesef negatif ardından düzensiz adetler tedavimi mecburiyetin Eylüle bırakmak zorunda kaldım buda beni çok yıpratıyor. Eşimde kasık ameliyatından kaynaklı azospermi var ilkin tutmamasını hep kendimden biliyorum yıkım içindeyim inanın ağlamadan geçen günüm yok lütfen yardım edin.
Cevap :  Bu süreçte ciddi kaygı ve depresyon semptomları görülebilir. Tüm sorumluluk size ait değil. Bu iki kişilik (eşiniz ve siz) bir yol. Psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bununla ilgili bir duyuru yapacağım lütfen takip edin.


Soru : Merhaba ben bir tüp bebek denedim tutmadı esimin morfolojisi iyice düşüşte benimde yumurta rezervem düşük doktorumuz bize havuz sistemini önerdi , biraz maddi açıdan bizi zorlayacak bir tedavi yöntemi olduğundan tekrar tüp bebek yöntemini denemek istiyorum. Tüp bebekte başarı sansım nedir nasıl bir yol izlemeliyim yardım ederseniz sevinirim saygılar.
Cevap : Bu uzman hekimlerin cevaplayabileceği bir soru. Ama size şunu söyleyebilirim başarı şansınız ne olursa olsun, iyi hissederseniz vücudunuz tedaviye daha olumlu yanıt verir.


Soru :  Yeliz hanım ilk tüp bebek denememiz olumsuz ben artık hiç. Çocuğum olmayacak diye düşünüyorum gülmek istemiyorum kimseyle görüşmek istemiyorum. Çocuğu olan herkes şanslı ben şanssızım diyorum hayattan koptum.
Cevap : Siz sadece anne adayı olarak değil, Sibel hanım siz insan olarak çok değerli ve önemlisiniz. Sonuç ne olursa olsun bu sizi diğerlerinden farklı, şansız, başarısız vs yapmaz.

 

Soru : Bizim sorunumuz eşimde ama eşim in umurunda değil üzülmüyor bile ben istiyorum diye deniyor sadece ne yapmalıyım.?
Cevap : Erkekler ve kadınlar genel olarak kısırlık sorununa ve tedavi sürecine farklı tepkiler verirler. Kadınlar daha duygu odaklı baş etme mekanizmaları kullanırken erkekler çözüm odaklı düşünürler. Eşiniz kafasında meseleyi çözmüş bu nedenle tekrar bu konuyu açmada isteksiz davranabilir. Ancak sizin duygusal odaklı olduğunuzu, taleplerinizi ve ihtiyaçlarınızı ihmal etmemeli.

Soru : Merhaba Yeliz hanım ben iki aşılama iki tüp bebek tedavisi oldum polikistim ikinci tüp bebek denemem bu ocak ayında kimyasal olarak sonuçlandı ve kardeşim bu ayın sonunda doğum yapacak ve refakatçi ben kalacaktım ama atlatamadım henüz neredeyse her gün ağlıyorum eşime yansıtmak istemiyorum nasıl atlatabilirim teşekkürler şimdiden cevap için.
Cevap : Eşinize yansıtın. Size destek olmasına izin verin. Duygularınızı kardeşinizle de paylaşın. Örneğin onun için sevindiğinizi ancak zorlandığınızı dile getirin. Kendinizi asla geri çekmeyin.
Hastanın cevabı : Eşimin desteği çok sağ olsun kardeşimle de konuşmaya çalışırım sağ olun vakit ayırdığınız için.


Soru :  3 üncü evliliğim hiç hamile kalmadım. Hiç çocuğum olamayacağını düşünüyorum 2 aşılama, bir tüp hepsi negatif doktor yumurta rezervini az olduğunu söylüyor yoruldum artık .
Cevap:  Yorulmanız çok anlaşılır. Siz makine değilsiniz. Olumsuz hissetmeniz çok normal ancak toparlayabilir, yolunuza da devam edebilirsiniz. Doktorların söyledikleri kesinlikle çok önemli ama sonucu belirlemede tek etken değil. İyi hissetmenin olumlu etkilerini göz ardı etmemek lazım.
Hastanın cevabı :Doktor böyle hamile kalan var diyor ama ben kalamadım 2 evliliğim çocuk olmuyor diye bitti aynı sorunlar 


Soru  :Burada olan bir çok arkadaşım bir çok negatif tedaviden sonra özgüvenini yitiriyor. Bu da daha sonra evliliklerine yansıyor. Burada yaşanan en büyük sıkıntımız bu. Aşama aşama özgüvenimizi nasıl yükseltebiliriz.” Ben yapabilirim, ben başarabilirim ” duygusunu yeniden kazanma konusunda sizin önerilerinizi almak isteriz. Bugün hemen olmayabilir ama bu başlı başına bir eğitim konusu olarak ele alınmalı bence . Çünkü tedaviler çok uzun soluklu tedaviler
Cevap : Dediğiniz gibi bu uzun soluklu ve engebeli bir yol. Ve herkesin yolu aynı değil. Bu konuda en son birkaç şey söyleyelim.

 

Soru : Merhaba Yeliz Hanım ben 19 yıllık evliyim 2 aşılama 4 tüp bebek denedim negatif sonuç tabi bu 19 yılda nerede ne duyduysam koştum bir umut uğruna yine sonuç alamadım son 1 senedir çok kötüyüm sedef hastası oldum strese bağlı. Şu an eşim bir doktor da tedavi görüyor tüp bebek düşünüyordum ama korkularım beni hep farklı tedavilere çekiyor onlardan da sonuç alamayınca daha kötü oluyorum ne yapmalıyım birde yeni depresyon ilacına başladım.
Cevap :  Çocuk sahibi olma güçlüğü yaşayan kadınların en yoğun olarak hissettiği duygulardan biri de kontrolü kaybetme duygusu. Siz aslında kontrolün sizin elinizde olmadığı inancıyla pek çok yere başvurmuşsunuz. Bu iki taraflı bir süreç. Bir tarafı tedavi; inandığınız, güvendiğiniz, iyi referansları olan bir yerde tedavi olmak örneğin. İkinci tarafı da sizsiniz. İyi hissetmek, olumlu düşünmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Çalışmalar stresin düşük olmasının hormon düzeylerinde bile olumlu etkileri olduğunu söylüyor.İlacın yanında (ve hatta mümkünse ilacın yerine) psikolojik destek almak depresyonu hızla yenmenize yardımcı olacaktır.

 

Soru : Yenemiyorum sonrası hastalık olarak geri dönüyor dediğim gibi sedef hastalı oldu. 1 seneden fazladır ilaca yeni başladım zaten ama oda beni sersemleştiriyor ne yapmalıyım ilaca devam edeyim mi yoksa bırakayım mı teşekkürler Yeliz Hanım.
Cevap :  Doktorunuza danışmadan ilacı bırakmanızı tavsiye etmem. Ancak tek başına ilaç depresyon tedavisinde etkili olmayabiliyor. Bu nedenle imkanınız varsa psikolojik destek almanız iyi olur.

 

Soru :  Merhaba Yeliz hanım bizim sorunda ilk etapta eşimdeydi 1 aşılama 3 tüp bebek yaptırdım ve şuan transfer olalı 9 gün oldu sabırsızlıkla bekliyorum buda negatif olursa nasıl kaldıracağım 10 senelik evliyim tedavilerden sonra bende de yumurta rezervim azaldı kendimi eksik başarısız toplumlardan kaçıyorum yalnızlığı tercih ediyorum.
Cevap :  Kaçınmayın. Kendinizi kapatmayın. Doktorlarınızın izin verdiği ölçüde aktif olun. Hassas bir dönemdesiniz. Moralinizi yüksek tutmaya gayret gösterin. Sonuç ne olursa olsun bu sizin başarısızlığınız değil.

 

Soru :  Selamlar hocam 10 negatif  denemem var psikolojik olarak çok çöktüm esim bir daha deneyelim diyor tüp bebek öncesi destek almak gerekiyor mu ne yapmam lazım
Cevap :Deneme yapacağınız yerde psikolojik destek ekibi var mı mutlaka sorun. Tedaviye rahat başlamak sürecin olumlu ilerlemesine çok büyük katkı sunar. Tek başınıza üstesinden gelmek yerine mutlaka destek alın.


Soru :  Tüp bebek tedavisi sırasında psikolojik ilaç almak zararlı olur mu?
Cevap : 
Bu uzman hekimlerin cevaplayabileceği bir soru. Bazı ciddi durumlarda ilaç kullanmak tavsiye edilirken, diğer zamanlarda önerilmeyebiliyor.

Son birkaç tavsiye ile tamamlayalım.

Bu süreçte kendinize fazlaca odaklanabilir, kusurluluk, mücadele etmede güçlük, yetersizlik ve umutsuzluk duyguları yaşayabilirsiniz. Aşama aşama ilerlemekte fayda var. Aynı anda tek bir probleme odaklanın. Beklentilerinizi ufak ufak artırın. Tüm sorunlarla tek başınıza mücadele etmeye çalışmayın. Sizi en iyi anlayacak olan insanları çevrenizde tutmaya özen gösterin. Tedavinin bir ekip çalışması olduğunu unutmayın.

Bu soruna herkes farklı düzeylerde psikolojik tepkiler verebilir. Kendinizi diğerleriyle karşılaştırmamaya özen gösterin. En önemlisi mutlaka destek alın. Yalnız kalmayın.

Grupta duyurumu yapacağım ama buradan da yazayım.Ben çocuk sahibi olma güçlüğü yaşayan kadınların bu süreci nasıl anlamlandırdıkları üzerine bir doktora tezi yazıyorum. Bu kapsamda internet üzerinden sizinle birebir 1 saatlik görüşmeler yapacağım. Katılmak isteyenler bana özelden mesaj atabilirlerse sevinirim. Duyuruda ayrıntılı bilgi vereceğim.

 

 

Tüp bebek tedavilerinizde psikolojik sorunlarınız ve sorularınız için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz. Psikolog  Yeliz Şimşek Alphan a iletilecektir.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ