lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sekonder Kısırlık Neden Meydana Gelir?

Sekonder Kısırlık Neden Meydana Gelir?

İnsanoğlunu işleyen bir mekanizma olarak ele aldığımızda, vakit ilerledikçe bu mekanizmada kimi aksamalar, bozukluklar oluşmasını uygun karşılamak gerekir. Nasıl her makinenin bir kullanım süresi, düzgün çalışma müddeti varsa, insan üreme sisteminde de giderek aksamalar olabilmektedir. Sekonder  infertilitenin en başta gelen sebebi hem erkek hem de kadın tarafında ilerleyen yaş sorunudur.

Sekonder infertilite çoğu kez kadının yumurtalık rezervine bağlı olarak veya erkeğin sperm sayısı ve kalitesindeki bozulmadan dolayı olmaktadır. İlk çocuğa sahip olan çift çoğunlukla ikinci çocuğa sahip olmakta aceleci davranmamaktadır. İnfertilitede olduğu gibi sekonder infertilitede de, 1 senelik korumasız cinsel birliktelik neticesinde bir gebeliğin oluşmaması vaziyeti söz konusudur.

Toplumumuzda infertilitenin çoğunlukla kadına bağlı sebeplerden oluştuğu gibi yanlış bir ön yargı söz konusudur. Oysa erkek kaynaklı kısırlık  yüzdesi hiçte hafife alınacak boyutlarda değildir.

Özellikle yaşa, strese, sigara kullanımına bağlı olarak sperm sayısı ve kalitesinde ciddi düşüşler yaşanmaktadır. Bazen en başından beri bu söz ettiğimiz sıkıntılara sahip erkek tesadüfi olarak bebek sahibi olabilmektedir. Ancak 2. gebelik isteği gündeme geldiğinde aradan geçen giderek beraber spermlerin vaziyeti daha da kötüleşmekte ve natürel yollarla çocuk sahibi olmak zorlaşmaktadır.

Kadının üreme uzuvlarında olabilecek aksaklıklar da gebeliğe engel teşkil edebilmektedir. Bunların başında endometriozis gelmektedir. Aynı şekilde yumurtalıklarda oluşan çeşitli kistik yapılar, rahimde oluşan polip veya  miyomlar da gebeliği engellemektedir.

Bir diğer sebep ise kadında oluşabilecek tiroit bezi rahatsızlıklarıdır. Tiroit hormonundaki karışıklık gebe kalmayı engellediği gibi oluşan gebelikte de düşük ihtimalini yükseltmekte ve risk oluşturmaktadır.

Annede yumurta, babada da sıhhatli sperm bulunduğu sürece yumurtlama tedavisinde , tüp bebek tedavisine kadar uzanan çeşitli tedavi seçenekleriyle çocuk sahibi olmalarına çalışılacaktır.

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konularıda incelediler

İkinci çocuğa hamile kalamamak Sekonder Infertilite

Sekonder Kısırlığın Tedavisi

 Sekonder Kısırlık Neden Meydana Gelir

Sekonder Kısırlık Nedir?

Sekonder İnfertilite Nedenleri ve Tedavisi anlama

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için  Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın Danışma Formunu doldurup bize ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ