lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Başarısız Tüp Bebek Tedavilerinde neler incelenmeli ?

Başarısız Tüp Bebek Tedavilerinde neler incelenmeli ?

Tekrarlanan tüp bebek tedavilerindeki  negatif sonuçları  iki yönlü incelemek gerekir . Birincisi iyi kaliteli embriyo transfer edilmesine rağmen gebe kalamayanlar ile her defasında embriyo kalitesi kötü olanlar. Embriyo kalitesi kötü olan grupta gerçekten de sonucu değiştirecek mucize bir  yöntem ne yazık ki çok yok. Bu gibi durumlarda çifte kromozom anormalliği yönünden bir genetik inceleme yapılması iyi olur. Bazen çiftlerin ikisinden birinde kromozom bozukluklarına rastlanabilir. Bu gibi durumlarda oluşan  embriyoların  %80′ inden fazlası anormal veya taşıyıcı olacaktır.

Eğer kadında  yeterli sayıda embriyo oluşuyorsa tüp bebek tedavisi sırasında Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD) yapılarak en iyi embriyoyu seçip  rahim içine koymak  hamilelik şansını artırabilir. Genetik herhangi bir sorunu olmayan ama sürekli düşük  embriyo kalitesi olan durumlarda başka  yöntemlerde denenmiş ancak bunların geçerliliği kanıtlanamamıştır. (Sitoplazma transferi, Ko-Kültür’ler, destekli yuvalama )

Tekrarlayan negatif tüp bebek tedavilerinde kötü embriyo kalitesi nedeni  genelde kadın  yumurtalarına bağlıdır. Bazen de sperm kalitesizliğine bağlı olabilir. Özellikle azosperm sorunu olan  erkeklerden alınan  olgunlaşmamış  spermler ile laboratuvar ortamında dölleme yapıldığında embriyo kalitesi kötü olur .Çoğunlukla bu  embriyoların transferi ile hamilelik şansı olmaz. Eğer çiftlerde genetik incelemeler sonucu  normal  çıkarsa   bu  genellikle kadında yumurtalık seviyesinde bir genetik problem düşünülebilir ki  bunun düzeltilmesi mümkün değildir.

Embriyo kalitesi

İyi kalitede embriyo olmasına rağmen hamilelik elde edilemeyen çiftlerde başka araştırmaların yapılması gerekebilir.  Rahimde  herhangi bir sıkıntı olup olmadığının araştırmak için Histeroskopi yapılmalıdır. Histeroskopi   rahim içine girilerek rahimin su ile şişirilmesinden sonra içine ışıklı bir teleskop yardımı ile gözle bakılması işlemidir. Önceki tedavilerde  gözden kaçmış olan miyom polip veya yapışıklıkların bu teknoloji ile görülme imkanı vardır . Bu işlem esnasında  bu problemlerin tedavisi de çoğu zaman mümkündür.
Kötü embriyolar ve  zor yapılan  embriyo transferleri de hamile kalma oranını düşüren işlemlerdir . Embriyo transferlerinde her zaman zor olan rahim ağzının genişletilmesi  ve Histeroskopi ile tıraşlamasıdır. Tüpleri tıkalı olan kadınlarda genelde tüplerin içinde su birikmesi yaşanabilir.  O zaman  (hidrosalpinks) yeni bir tüp bebek denemesinden önce bu tüplerin çıkarılması gerekebilir.

Eğer bu işlem yapılmaz ise içinde su birikmiş tüplerle yapılan tedavi tüp bebek başarısını yarı yarıya azaltır
Daha önceki tüp bebek tedavilerinde transferler daima 2 veya 3. günlerde yapılmışsa embriyoları 4 4.ci veya 5. güne kadar bekletip Blastokist aşamasında  rahime transfer edilmesi yararlı olabilir ve hamilelik şansı artırılabilir.
Bunların dışında  hastaya verilecek kan sulandırıcıların hamileliğe ve tüp bebek tedavisine  herhangi bir yararı görülmemiştir. Preimplantasyon genetik tanı (PGT) çalışması ve sonuçları  bu tür hastalarda bilgilendirici olmasına rağmen hamilelik oranlarında herhangi bir artışa neden olmamaktadır.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ