lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Stresi Ve Depresyon

Tüp Bebek Stresi Ve Depresyon

Yapılan çalışmalar kısırlık ve tüp bebek tedavilerinin kadınlarda depresyonu tetikleyici bir unsur olduğu göstermiştir.
Birçok kadın tedavi sürecinde ne yazık ki iyimserlik ve hayal kırıklığı arasında gidip gelen  duygusal iniş çıkışlar yaşamaktadır. Bu tedavilerden önce geçmişinde yoğun stres olan hanımlarda depresyonun  ilaçla tedavisi başarılı olmuştur.
Çalışmalar Tüp bebek tedavisi için başvuran hanımlarda emin olamama duyguları, endişe ,kendi öz saygısında düşüklük yaşanmakta olduğunu göstermiştir.

Depresyon, stres , öfke duygusu  ilk  tedaviye başlama zamanında , transferden  önce  embriyo transferi  ve gebelik testi öncesinde kadınlarda daha yüksek olma eğiliminde bulundu.
Başarısız  bir tüp bebek tedavisinden sonra kadınlarda özgüven duygusunun daha da düştüğü  ,ikinci tedavi öncesi  yaşadıkları depresyonda da  görünür bir artış yaşandığı tespit edildi.

Tekrarlanan tüp bebek tedavileri  ile ilk kez tüp bebek tedavisine katılanlar arasında yapılan karşılaştırmada tedavisi devam edenlerde stres ve karamsarlık  durumlarında artış olmaktadır.
Kısırlık tedavisi sırasında Depresyon ve stres önem kazanmaktadır. Stres ve depresyonun  kısırlık tedavisinde başarı oranlarını olumsuz yönde etkileyebileceği,erken gebelik kayıplarına neden olabileceği düşünülmektedir.

Nedeni olarak da kortizol gibi stres hormonları embriyonun rahime yerleşmesini (implantasyonu ) önlemede rol oynayabileceği ve  embriyo rahime yerleşse bile  anne ile fetus arasında beslenme de rol oynayan plasental fonksiyonlarıda etkileyebileceği düşünülmektedir.
Stresi Müdahaleler sonuçları azaltmak ve  iyileştirme çalışmaları yapmak yardımcı olabilir. Gevşeme teknikleri ,stres azaltma grupları , ve bunu hedefleyen her çalışma ve psikolojik müdahale daha yüksek gebelik oranlarına yol açar.

Kısırlık tedavisi gören bir çok kadın depresyon ilaçları alma konusunda isteksiz olsa da stres yönetimi açısından bazı durumlarda uygun olabilir. İdeal olarak gebelik boyunca devam edebileceği hafif ve zararsız bir ilaç seçimidir. .Stresi yaratan durum sadece kısırlık ve tüp bebek sürecinin belirsizliği ise hamilelik durumu belirlendikten sonra ilaçların kesilmesi mümkün olabilir. Ancak bir çok kadında başarılı bir hamilelik geçirdikleri dönemde bile stres ve depresyon belirtileri yaşamaya devam edebilmektedir.

Konu ile ilgili mutlaka uzman bir psikologdan yardım alınması gerekmektedir.

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular.

Uykusuzluk ve stres de hamile kalmanızı engelleyebilir
Kısırlığa bağlı stres yaşadığınız nasıl anlaşılır?
Stres kısırlıkta ne gibi bir rol oynuyor.
Doğum Kontrol hapı doğal ne kullanıyorsunuz? Stres mi?

İnfertilite Sırasında Stresi Azaltma Yolları

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
BİR YORUM YAZ