lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri Soruları, FSH ve AMH değerleri, mikrotese, çikolata kisti,oligoospermia ve Cevapları -39-

Ankara Gürgan Klinik Başkanı Prof.Dr.Timur Gürgan ‘ın Facebook Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubunda  hastalarla yapmış olduğu online soru cevap çalışmasıdır.

Soru: Merhaba hocam yaşım 36 . 9 yıllık evliyim FSH değerim 35 i gördü AMH değerim 0,08 6 defa tüp bebek denedim (iptaller hariç) 2 defa pozitifi gördüm biri 7.haftada diğeri 9.haftada kalp atışları durdu 3 defa da kimyasal gebelik yaşadım. Bundan sonra ne yapmamı tavsiye edersiniz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Cevap :  36 olmasına rağmen over rezerviniz azalmış görünüyor. Ancak daha önce iki kez klinik gebelik oluşması  umut verici. Kişiye özel ön tedavi sonrasında uygun ilaç ve doz seçimi ile gerekirse pooling yöntemi kullanılarak ve immün modülasyon yapılarak, tekrar tedavi şansınızı kullanabilirsiniz.


Soru:
 Hamilelik de diş yapılmaz diye söyleniyor ama dolgu veya çürük diş için illa doğum bitmesini mi.beklememiz lazım yoksa belli bir aydan sonra yapılabilir mi ? ilk 3 ay tehlike düşük riski var deniliyor doğru mu hocam yani 3 aydan sonra mı yapılıyor?
Cevap: Diş hekimi ve kadın doğum uzmanınızın önerileri doğrultusunda  gebelikte diş tedavisi gerekli ise yapılabilir.

Soru: Hocam merhaba 1 yıl önce eşim mikrotese ameliyatı oldu ancak hiç bir şey bulunamadı ve de bize ikinci kez ameliyat olamayacağını ve de uğraşmamamız gerektiğini söylediler ama ben böyle umutsuzca beklemek istemiyorum biz Uludağ üniversitesinde denedik sizce başka yerlerde denemeli miyiz ,yada bu süreçte yapılabilecek şeyler var mıdır ikinci ameliyatın riskli olabileceğini vurguladılar ama inanmak istemiyoruz lütfen bize bir yol gösterin bende hiç bir sorun yok şuan yaş ilerledikçe kafama vurmak istemiyorum şimdiden teşekkürler.
Cevap: Merhabalar. Eşiniz bir ön tedavi sürecini takiben gerekli hormon testleri yapıldıktan sonra tekrar tese olabilir. Ancak bize eşinizin daha önce yapılmış olan hormon, genetik testler ve varsa biyopsi sonuçlarını gönderirseniz tarafımdan değerlendirip, sizin için uygun olan tedavi yöntemi seçilebilir. Başkanı olduğum dünya tüp bebek cemiyeti erkek infertilitesi ile ilgili çalışmalar yapmaktadır.

Soru: Merhaba hocam benle ilgili değil de eşimde Azosperm problemi var hiç spermi yok maalesef Manisadan Ankara’ya bir uzmana  gittik şu an eşim tedavi aşamasında. İğne kullanıyor menogon kullanıyor geçen ay sperm fish boyaması yapıldı haploid hücre çıkmadı tekrar iğneye devam edilcekmiş yani bu durumla karşılaştınız mı hiç sperm olmadan tedaviyle sperm çıkışı olupta Bebek sahibi olundu mu bir Ümit var mıdır sizce ?
Cevap: Merhabalar Zeynep Hanım. Eşinizin hormon tetkikleri genetik testleri ve biyopsi sonuçlarını uzman kadromuz ile birlikte değerlendirip, size en uygun yöntemi seçebiliriz. Maalesef kök hücre teknikleri henüz insanlarda uygulanabilir aşamaya gelmemiştir. Ancak, bütün dünyanın ilgiyle izlediği çalışmalar devam etmektedir. Takibimizdeki size benzer durumdaki hastalara konuyla ilgili gelişmeler hakkında bilgi dönüşleri yapmaktayız.


Soru: İyi günler hocam eşimin spermleri nasıl bir sorun var mı yok mu eşim bende bir şey yok diyor eşime üroloji sigarayı bırakmalısın ve başkasından çocuğun olabilir gibi şeyler söylemiş bu ne kadar doğru ve benim AMH düşük FSH yüksek bu şekilde olup doğal normal yolla gebelik oluşabilir mi?
Cevap: Merhabalar. Tüp bebek tedavisi kadın veya erkeğin ayrı ayrı tedavisi anlamına gelmez. Çifte yönelik özel tedavi yöntemleri seçilir. Yumurta rezerviniz az olsa da, yumurta elde edilip döllenebilir. Özel inkubatörler  leembiyoskop ile embriyo gelişimi takip edilip, kaliteli embriyolar oluşturulup bu esnada balanslama tekniği ile embriyo ve rahim içi zarının gebelik için dengelenmesi yapılarak, gebelik elde edilebilir. Normal yollarla gebelik oluşması için fazla beklemeden, tüp bebek yaptırmanızı tavsiye ederim.


Soru: Çok teşekkür ederim hocam son bir şey sormak istiyorum eşimin sperm testi nasıl sorun var mı yok mu peki eşim bende sorun yok sende var diye iddaa ediyor da benim üroloji Dr ile konuşma şansım olmadı sonucun ne olduğunu merak ediyorum.
Cevap:Eşinizin sperm sonucu iyi görünüyor.


Soru:Benim yumurtalar ham çıkıyor döllenemiyor üç tüp bebek tedavisi yapıldı 10 dan fazla yumurta toplandı bir tane sağlıklı bulunamadı çaresi yok deniyor her ay toplanmalı sağlıklı olan bulunmalı deniyor takdir edersiniz ki buda her ay para demek sizce başka çare var mi.?
Cevap:, Yumurta döllenemesinin sebepleri araştırılıp, yumurtaya sperme ve laboratuvar koşullarına bağlı olabilir. Kişiye özel uygun ilaç seçimi doz ayarlaması ve oosit aktivasyonu teknikleri kullanılarak döllenme sağlanabileceğini düşünüyorum.


Soru: Hocam merhaba çikolata kistim var benim doktorum ameliyat önermiyor . İki aşılamam da kimyasal gebelik oldu şimdi tüp bebek yapacağız tedavi öncesi ve sonrası neler yapmam gerek birde tutma şansı nedir ?Şimdiden teşekkür ederim.
Cevap: . Çikolata kistleri doğurganlığı olumsuz yönde etkileyen kistlerdir. Yumurta gelişimini engellemeyen küçük kistlerde ameliyat önerilmemektedir. Ancak zaman zaman ameliyat edilmesi gereken durumlar da olabilir. Bu durumda ameliyatınızı mutlaka bizler gibi infertilite alanında uzmanlaşmış doktorlar tarafından over rezervi korunarak yapılması gerekir. Kliniğimizde laparaskopik yöntemlerle yumurtalık koruyucu cerrahi olanakları sunulmaktadır.

Soru: Hocam bende 5 tüp denedim sadece 2.denemede gebelik oluştu 6 haftalıkken gelişimi durdu 3 tane negatif sonucum var ve bir tanede kimyasal gebelik genetik testleri yaptım bağışıklığım yüksek çıktığını öğrendim .Birde kan pıhtılaşması varmış bu son denemede kan sulandırıcı iğne göbekten aspirin ve intralipid serum 2 ünite aldım ama sonuç negatif ve bu son denememde 5. Gün embriyosu dondurulmuş transfer edildi ve şimdi ne yapacağını bilmiyorum madden ve manen çökmüş durumdayım . Allah yardımcımız olsun.
Hocam birde eşimin test sonuçluklarından birinde oligoospermia yazıyor bu nedir hocam şimdiden çok teşekkürler bizi aydınlattığınız için.
Cevap:  Kliniğimizde daha önce başarısız denemeleri olan hastalarımız immün modülasyon kapsamında uygulanan, doğurganlık aşısı teknolojisinden fayda görerek, gebe kalmışlardır. Son teknoloji kullanılarak chip yöntemi ve polarize microskop kullanılarak dölleme yeteneği en yüksek spermler seçilerek, gebeliğe giden yolda önemli adımlar atılmaktadır.

Soru: Merhaba hocam isminizi ve başarılarınızı çok duydum. Benim sorum 44 yaşındayım iki kez tüp denedim negatif şimdi başka bir dr gittim bana folikülerin canlı menopoza girmemişsin sana %98 şansın var dediler çocuğun olur gittiğim dr tüp bebek dr değil eşimin sperm hareketliliği % 98 az bu durumda bana bu kadar emin konuşuyor ve
inanamıyorum benim gelecekte çocuğum olur mu bu duruma ? Şimdiden teşekkür ederim .
Cevap . Sorunuza yanıt verebilmek için sizin ve eşinizin tetkiklerinizi 08502014325 nolu fax numaramıza ulaştırınız. Yardımcı üreme teknikleri konusunda uzmanlaşmış hekimlerin önerilerini dikkate almanız sizin için faydalı olacaktır.

( Devam edecek )

 

Prof.Dr.Timur Gürgan’ın diğer makalelerini buradan okuyabilirsiniz. 

Gebelik Aşısı Nedir? Nasıl uygulanır?

Polarizasyon Mikroskobu ile seçilern spermler tüp bebek tedavilerinde başarıyı önemli ölçüde artırır.;

Tüp Bebek tedavilerinde yumurtaların artırılması tedavisi

Tüp bebek tedavisi sonrası nelere dikkat edilmeli.?

Hanımlarda Yumurta Rezervi ve buna bağlı tüp bebek başarısı 

Tüp Bebek Tedavisinde AMH Testi

Tekrarlayan tüp bebek tedavileri için rahim zarı tedavisi

Tüp bebekte embriyo transferi neden çok önemlidir ?  

Tüp bebek tedavisine başlarken doktor ve merkez seçimini nasıl yapmalısınız ?

Tüp bebek tedavisinde rahim zarı önemlidir.

Negatif tüp bebek tedavileri için Co-Kültür uygulaması

Obezite sizi çocuk isteğinden uzaklaştırır

Laparoskopi ne için yapılır ? Gerekli midir.?

Tüp Bebek’te Balanslama Tekniği nedir? 

Azospermi de canlı hücre yokluğu ne demektir? 

 

..

Tüp Bebek tedaviniz ile ilgili Prof.Dr.Timur Gürgan a  buradan doktor  danışma formu ile ulaşabilir ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ