lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Embriyo transfer sonrası nelere dikkat edelim.? Testleri ne zaman yaptıralım? Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu

Embriyo transfer sonrası nelere dikkat edelim.? Testleri ne zaman yaptıralım? Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu

Tüp bebek tedavilerinde en netametli sorulardan biridir. Herkes bir yerden bilgi okur ama herkes gene de kendi bildiğini içinden geleni yapar. Yat desen olmaz kalk desen olmaz kimse birbirine yaranamaz. Tüp bebek transferinden sonra neler dikkat edilmeli Testler ne zaman yaptırılmalı diye birde Bursa Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu’na sorduk.:

Şahin Bey ; Embriyo transfer sonrası nelere dikkat edelim.? Testleri ne zaman yaptıralım? 

Transfer sonrası kadınların gerçekten çok hassas olduğu bir döneme denk geliyor bizim hastalarımızdan edindiğimiz izlenim tedavi sırasında geçirdikleri zamanı çok hızlı geçtiği çünkü geliyor doktoru ile görüşüyor hemşiresi ile görüşüyor uygulamaya giriliyor ama transfer yapıldıktan sonra kadın kendi kendi ile baş başa kalıyor ve bu süreyi çok daha zor geçirdiklerini ifade ediyorlar.
Ben öncelikle bu konuyla ilgili vurgulamak istediğim nokta çok istirahat edilmesini önermiyoruz buradaki kastımız tabiî ki direk olarak aktif yorucu bir çalışma değil ama yatak istirahati gibi uygulamalar tüp bebek tedavi başarısını artırmadığı gibi azaltabiliyor da ama ne yazık ki geleneksel olarak transferden sonra hastalar daha çok istirahat etmeye meyilli oluyorlar.
Benim önerim normal yaşamlarına makul olduğu ölçüde devam etmek şeklindedir ancak ağır işlerden kaçınılmasını dengeli beslenilmesini mümkün olduğu ölçüde stresten uzak durulmasını ,çünkü sonuçta onlar da bizde bir bekleme sürecinde oluyoruz ve bunun üzerine birde stresin gerilmenin negatif etkisi oluyor.
Test için yaklaşık olarak 12 gün transferden 12 gün sonra testin yapılmasını istiyoruz.Bazen çok hassas hastalarımız onu her gün yaptıranlarda oluyor.

5.gün den itibaren test yapmaya başlayanlar oluyor?
Yaptırıp bize grafiği çıkartan şu gün bu rakamdaydı bugün bu rakam diye getirenler var.Böyle bazen olumlu etkisi de olabiliyor bunun daha erken sonuç aldıkları da oluyor ama geneline bu gerginlik olarak yansıyor o yüzden elden geldiğince sabırlı olup ekstra bir problem olmadığı taktirde ki küçük kasık ağrıları bazen hafif lekelenme tarzında kanamaları normal karşılıyoruz. Test gününü bekleyip pozitif olduktan sonra yeni bir tedavi rejimi üzerinden gitmek çok daha mantıklı .

..

Çok teşekkür ederim gerçekten çok güzel bilgilerdi bunlar.

 

Aliye Sibel Tuzcu

..

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.

 

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu Formu ile kendisine ve bize ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ