lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde beslenme nasıl olmalıdır?

Tüp Bebek Tedavisinde beslenme nasıl olmalıdır?

Gebelik her kadın için; öncesi ve sonrası olarak hayatının ikiye ayrıldığı ayır açtır. Öncesinde kişi sadece kadındır, sonrasında ise; annedir. Anne olmak hep ayrıcalık sağlar ancak zor bir süreci de beraberinde getirir. Gebe kalmayı planlayan anne doktordan beslenme önerisi almalıdır. Alınacak folik asit kadını gebeliğe daha çabuk hazırlayacaktır.

Tüp bebek yöntemi ile gebe kalmak da yine bu durum aynıdır. Burada kilo kontrolü de önemlidir. Gebelik sürecine başlanmadan; çok fazla kilo varsa buna yönelik öncesinde diyetisyen yardımı gerekebilir. Yapılacak vitamin destekli diyet ve uygun egzersiz bu açıdan kadın için yararlı olacaktır.Tüp bebek tedavisinde doktorlar anne adayı için öneriler sunmaktadır. Bu beslenme önerileri şu şekildedir.

Tüp bebek tedavisi planlanan kişilere günde 2,5 litre kadar su içmesi tavsiye edilecektir. Sıvı alımı diğer ürünlerden karşılanıyor diye düşünmeden çay ve benzeri içeceklerden değil bol su tüketmeye özen gösterilmelidir.

  1. Sigara ve alkol kullanan kişilerin; bu aşamalar için zararlı alışkanlıklarına son vermeleri istenecektir. Bu ürünler; yumurtalık üzerine zararlı etkiler yaparak tüp bebek şansı üzerinde olumsuz etkiler doğurabilecektir. Aslında bu dönemlerde sigara içilen ortamlardan bile uzak durulması bebek açısından oldukça önemlidir.
  2. Asitli içecekler, kahve çay gibi kafeinli içeceklerden de mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.
  3. Protein açısından zengin gıdalar ile beslenmek fayda sağlayacaktır. Özellikle omega3  kaynağı; balık tüp bebek tedavisi düşünülen kişiler için yenilmesi tavsiye edilen besin kaynaklarındandır.
  4. Süt ile ürünleri de kalsiyum açısından vücutta denge sağlayacaktır. Çünkü tüp bebek ile gebelik sağlanabilirse sonrasında bebek açısından da bol miktarda kalsiyuma ihtiyaç duyulacaktır. Yumurtlama üzerine de olumlu yönde etkiler sağlayan beslenme düzeni oldukça önemlidir.
  5. Doktor gebelik öncesinde anne adayına folik asit içeren tabletler tavsiye edecektir. Anne bu şeklide yeni bir canlıya vücudunu da hazırlamış olacaktır. Aynı zamanda folik asit ceviz, fındık, badem, yeşil salata, sebzeler ve baklagillerde de bol miktarda bulunduğu için tüp bebek tedavisi ile birlikte yeni bir dönem oluşturularak bu yiyeceklerden de yeterli miktarlarda alınması tavsiye edilecektir.
  6. Tüp bebek uygulamaları döneminde kadın için yararlı olacak bir diğer öneri de; çiftlerin uyku düzeni ve kadının yapması gereken egzersiz hareketleridir. Bu şekilde kadın uyku gıdasını tam almış ve yaptığı egzersizler ile metabolizmasına fayda sağlamış olacaktır. Yapılan düzenli yürüyüş olumlu yönde kadına geri dönecektir.
  7. Her kadın ayrı bir dünyadır. Tüm bu açılar ayrı ayrı ele alınır. Tansiyon problemi, kilo problemi, diyabet hastalığı, psikolojik faktörler ayrıca değerlendirilerek her anne adayı için ayrı bir beslenme programı oluşturulabilir.
  8. Tüp bebek tedavisinde ilk aşama beslenme programı ve kadını psikolojik açıdan gebeliğe hazırlamaktır.

 

Bu yazıyı okuyanlar Tüp Bebek tedavisi öncesi Beslenmede bunları da okudular

 

Tüp bebek tedavisi öncesi beslenme Sebzeler ve Meyveler
Tüp bebekte sağlıklı yumurta için 90 gün gerekli -3-
Tüp Bebek Tedavisinde Sağlıklı yumurta icin 90 gün -2-
PCO Hamile kalma şansınızı doğal yoldan %50 artırmak
Tüp Bebek Tedavisine Nasıl Hazırlanabilirsiniz?
Erkek kısırlığında hangi vitamin neye yarar?
Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Kaliteli Yumurta Elde Edilir?
Çocuk İstiyorum Danışma Formu
Azosperm tedavisi
Spermin yapısı ve erken boşalmayı önlemek için bitkisel tedavi
Tüp Bebek Tedavisinde beslenme nasıl olmalıdır?
Tüp Bebek Tedavi Öncesinde Hangi Vitaminler Önerilir?
Beslenme Şeklinizi Değiştirmek Doğurganlığınızı Artırabilir.
Tüp bebek tedavisi için Multivitamin alarak şansı artırılabilirsiniz.
Tüp bebek tedavileri öncesi beslenmede alınan doğal vitaminler
Kolay hamile kalmak için nasıl beslenmelisiniz
Tüp bebek tedavisine destek haftalık yardımcı menü örneği
Tüp bebek tedavisi öncesi beslenme örnek tarifler
Tüp bebek tedavileri beslenme Omega 3 ün yararları
Tüp bebek tedavisi öncesi beslenme vitaminler
Tüp bebek tedavisi öncesi beslenme Vücudumuzun ihtiyacı mineraller
Erkeklerin kısırlığı önleme içinde beslenme diyeti gereklidir
Mimoza’dan Sevgiler

www.cocukistiyorum.com
‪#‎tüpbebek‬ ‪#‎tüpbebektedavileri‬ ‪#‎çocukistiyorum‬ ‪#‎çiderindirimleri‬‪#‎tüpbebekmerkezleri‬ ‪#‎bebek‬‪#‎çocuk‬‪#‎cocukistiyorum‬ ‪#‎hamilelik‬ ‪#‎doğum‬ ‪#‎çider‬ ‪#‎gebelik‬

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
BİR YORUM YAZ