lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

PCO, Azosperm Miyomlar ve Kanal tıkanıkları ile ilgili sorularınız ve cevapları

PCO, Azosperm Miyomlar ve Kanal tıkanıkları ile ilgili sorularınız ve cevapları

Bir çok üyemizi ilgilendiren sizlerden gelen soruları Doç.Dr.Ulun Uluğ’a sorduk.
1 )  Tese ameliyatı olumsuz(sperm bulunamadı) 1 mikro tese ameliyatı başarısız(sperm bulunamadı) bizim durumumuz için yapılacak bir şey var mı? Başka bir tedavi veya yeni bir mikro tese öneriyor musunuz?

TESE ameliyatlarında teknik 2001 yılından sonra değişmiş ve mikro TESE denilen mikroskop altında operasyon uygulanmaya başlamıştır. Anladığım kadarıyla her 2 yöntemde de eşinizde sperm bulunmamış. Burada önemli olan işlemi yapan üroloğun ve embiryoloğun tecrübesidir. Eğer bu konuda tecrübeli ellerde işlem yapılmış ise açıkçası bir kez daha tavsiye edemem. Ancak unutmamak gerekir ki daha önce başarısız TESE işlemlerinden sonra sperm bulunduğu olgular da olmuştur. Kendinize iyi bakmanız dileğimle

 2) Benim polikistik overim var yumurtalıklarım yavaş çalışıyormuş bu sorunlardan dolayı çocuk olmama ihtimali var mı?

Polikistik over sendromu olan hastalarda yumurtlama işlevi olmadığı için çocuk sahibi olmakta zorlanabilirler. Ancak bu bir kural değildir. Eğer evliliğinizde 1 yıldan fazla zaman geçmiş ve çocuk sahibi olmak istiyorsanız, size önerin konunun uzmanına başvurmanızda fayda var. Çok basit tedavi ile gebe kalma şansınız vardır. Kendinize iyi bakmanız dileğimle

Benim problemim PCO eşimde de sperm sayısı 18 milyon yıkamalı sperm sayısı 9 milyon tüp bebekle mi hamile kalabilirim yoksa aşılama yaptıralım mı?

PCO olan hastalarda çocuk sahibi olmada problem olabilir. Burada önemli olan konu nasıl bir tedavinin uygulanacağıdır. Eğer evlilik süresi kısa ve beyde problem yoksa direk yumurtlamayı arttırıcı hap ile tedavi olunabilir. Bazı durumlarda vücut kitle indeksi yüksek olanlarda insülin hassaslaştırıcı ilaçlar da kullanabiliyoruz. Anladığım kadarıyla eşimizde sperm sayısında hafif bir azalma var. Evlilik süreniz 3 yıldan fazla ise aşılama hatta sperm sonucu daha da aşağılarda olursa tüp bebek tedavisi bile önerilebilir. Kendinize iyi bakmanız dileğimle

2 tüp bebek 1 aşılama sonuçlar negatif oldu.Erken yumurta yetmezliği teşhisi 2 defa tüp bebek denendi..ilkinde 2 yumurta sonrakinde tek yumurta oluştu..8 hücreli tutmadı.Ne yapmalıyım?

Şimdiden size kolay gelsin. Yumurtalık rezervinde azalma günümüzde çok sık karşılaştığımız ancak bir o kadar da zorlandığımız bir durum. Burada önemli olan hastanın iradesi veya ne kadar daha tedavilere katlanabileceği. Sonuçta gebeliğe yol açan tek sperm ve tek yumurta. Maalesef azalmış yumurtalık rezervini arttırıcı bir yöntem yok. Ancak bu tip hastalarda azalmış rezerv ile birlikte yumurta kalitesi de azalır. Bunla ilgilenmek önemli olabilir. Devam etmenizden başka bir önerim olmayacak. Son çare ise tabiî ki kişisel tercihler ön planda olmak üzere yumurta donasyonudur.

Nisan 2009 da tüp bebek tedavisi gördüm yumurtalık rezervim az olduğu için yüksek dozda ilaca rağmen 3 adet yumurtam oluştu.2 adet embriyo oluştu ve doktorum iki hücreli olduğunu ve 2 embriyo transferi ile şansımın %25 olduğunu söyledi. şimdi ne yapmam lazım benim eşime yapılan bütün testler hep normal çıktı. Sadece rezervim az bu yüzden fazla vakit kaybetmek istemiyorum bana ne önerebilirisiniz?

Tüp bebek tedavisine başlarken hastalara başarı oranları verilir ve çiftler bu sonuçlara göre tedaviye başlarlar. Artık tedaviye başladıktan sonra tekrar bir başarı yüzdesi vermenin anlamı yok. Anladığım kadarıyla size azalmış yumurtalık rezervi var olduğu söylenmiş. Bu durumda zaten başarı oranı %25 üzerinde olmaz. Ben size devam etmenizi öneririm. 2 hücreli embiryo eğer 3. gün de ise gebe kalma şansınız oldukça azdır

Teşhis amaçlı laparoskopi ve histereskopi yapıldı evre 2 endometriozis odakları tespit edildi ve müdahale edildi şimdi bir sorun yok,yumurtlama tedavileri,2 defa negatif aşılama 1 defa tüp bebek yapıldı, 28 tane yumurtam oluştu sadece sağlıklı olan 3 tanesi transfer edildi.Negatif oldu.Bundan sonra ne yapmalıyım?

Endometriozisli hastalar tüp bebek tedavisinde fayda görürler. Özellikle sizin gibi fazla yumurta üretenlerde sonuçlar yüz güldürücüdür. Burada anlayamadığım herhalde embiryo kalitesinde problem olmalı ki geriye dondurulacak kalmamış. Tekrar denemenizi tavsiye ederim

 Mikro tese yöntemini denedim hiç sperm çıkmadı tekrar denesem çıkma olasılığı ve bana ne gibi zararları olur. Canlı sperm oluşa bilmesi için uygulana bilir bir tedavi yöntemi var mı?

Canlı sperm oluşabilmesi için maalesef geliştirilmiş bir yöntem yok. Bu konuyla ilgili çalışmalar yapılıyor ancak pratik hayata geçmesi için oldukça uzun bir süre gerekecek gibi gözüküyor. Mikro TESE ‘de sperm çıkmadığı zaman bir kez daha denenebilir ancak eğer tecrübeli bir merkezde olduysanız tekrar bulunma şansı azalmıştır.

4 ay önce rahim filminde tüpler kapalı olduğu için kapalı ameliyat oldum ve 1 tüpüm açılmadı. İkinci tüpümde de 3,5 cm genişliğinde miyom çıktı ama ameliyatta almamışlar hala duruyor.Tüp bebekte şansım nedir hiç hamile kalmadım 37 yaşındayım 10 yıllık evliyim.10 kilo fazlam var veremiyorum ilişki sırasında ve sonrasında adet döneminde hep ağrım var bu da ilişkiden de tamamen soğutuyor birde ilişki esnasında zevk almak hamile kalmayı kolaylaştırıyor mu çünkü ben hiç zevk alamıyorum.

Cinsel hazzın gebe kalma ile bir bağlantısı yoktur. 37 yaşında tüplerde problemi olan 10 yıllık evli bir çifte zaman kaybetmeden hemen tüp bebek öneririm. Gebe kalma şansınız %45 civarındadır.

Eşimin sperm sayısı az, benim de rahim içi miyomlarım oluyor. Nasıl bir tüp bebek tedavisi geçirmeliyiz?

Rahim içi myomlar için ilk önce kamerali bir alet ile rahme bakılmalı (histeroskopi). Eğer problem yoksa direk tüp bebeğe başlanabilir.

Rahim filmi çekildi,rahim eğriliği var denildi,tek bir tüpe sahipsiniz ,tüpün biri kapalı gibi denildi.vs. tedavi olarak adet son günlerinde şuan adını hatırlayamadığım yumurta geliştirici ilaç verildi.Eşimde son sperm tahlilinde düşüklük vardı. biraz maddi sıkıntımız olduğu için düzenli doktor tedavisi göremedim.5 senedir bebek sahibi olmayı çok istedik ama maddi olanaklar her ay düzenli tedaviye imkan vermedi bu yüzdende bi sonuç alamadık. Tedaviye imkan olmadan doğal yönden ben hiçbir zaman bebek sahibi olamayacak mıyız.en büyük sorunum adet düzensizliğim.yaklaşık 7-8 aydır da adet görmüyorum.Nasıl tedavi izlemeliyim?

Tabiî ki maddi imkansızlıklar tedavi görmede çok önemli bir faktör. Ancak şunu unutmamalıyız ki dünyanın en zengin insanı olsak dahi zamanı geri döndüremeyiz. Şartlarınız el verdiği en kısa sürede tüp bebek tedavisi öneririm.5 yıllık evlilik adet düzensizliği ve eşinizde problem olması doğal yollardan hamile kalma şansınızı oldukça zorlar

 

Sürekli vaginal akıntı tekrar ediyor cinsel ilişkiden sonra evliliğimin ilk aylarında vaginismus vardı ama daha sonra hep ağrılı ve sorunlu birliktelik oluştu hala da aradan 10-15 gün gibi bir zaman geçtiğinde ilk defa oluyormuş gibi acı hissediyorum ertesi gününe vagina girişinde inanılmaz bir yanma oluşuyor,İdrar yaparken de hissediyorum ve ardından yoğun akıntı başlıyor bu durumun tekrar etmemesi için ne yapabilirim?ayrıca bir sürü fitil kullandım ve eşli mantar tedavisi de gördüm bir fayda sağlamadı.
2)tüplerim gerideymiş benim bu çocuk olmamasında bir etken mi?
3) yumurta neden oluşmaz hormonsal bir durum mu?
4) polikistik over teşhisinde aşılama tedavisi uygulanmalı mı yoksa direk tüp bebek mi yapılmalı?

Vajinal akıntı ve idrar yollarındaki şikayetleriniz için jinekolojik muayene olmanız gerekir. Diğer sorularınızın cevapları ise: hayır, tüplerin geride olması çocuk olmasını etkilemez, yumurtanın gelişmemesine yol açan bir çok neden vardır. Bunları burada tartışmak çok uzun sürer ve teknik bir konu. Polikistik over hastalığı olanlarda hiçbirzaman eğer başka eşlik eden bir problem yok ise tüp bebek birinci tercih olamaz.

 

 

Tüp bebek tedavileriniz İçin Çocuk İstiyorum Forumu doldurmalısınız

 
 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
BİR YORUM YAZ