lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sperm sayısı sıfır olduğunda ne yapılması gerekiyor?

Sperm sayısı sıfır olduğunda ne yapılması gerekiyor?

Baba olmak istiyorsunuz ve uzun süreden beri heyecanla beklediğiniz hamilelik haberi bir türlü gelmiyor . Sperm tahlili yaptırdınız ve sperm sayınız “sıfır” çıktı. Büyük bir şok geçiriyorsunuz … Ne yapmanız gerek.? Sonsuza kadar baba olamayacak mısınız? Yoksa bunun bir tedavisi var mı? .
Acıbadem Altunizade Tüp Bebek Merkezi Başkanı  Prof.Dr.Tayfun Bağış bize bu konu hakkında bilgi verdi;
Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman hemen telaşlanmayın lütfen. Mutlaka 2 yada 3 kez tekrarlanması gerekiyor kesin tanı koyabilmek için ki bu duruma Azospermi diyoruz. Azosperminiz varsa bu iki kez üç yapılmasıyla teyid edildiyse lütfen bir üroloğa gidin. İlk yapmanız gereken şey bu .Orada bir takım testler yapılacaktır. Mesela hormon tahlilleriniz, genetik tahlilleriniz, testis ultrasonografisi yapılacaktır. Ve buna göre bir karar verilecektir esasında ne olduğuna dair.Eğer hormonal bir nedense bazen hormonları dışarıdan hormon vererek bir miktar artırmak mümkün ama genetik bir nedense  veya tam tanı koyulamıyorsa ancak tüp bebekle gebe kalma şansınız var,bunun içinde bir cerrahi girişime ihtiyacınız var.

Nedir bu cerrahi girişim ?; Testisiniz kesilecek,açılacak,küçük bir parça alınıp sperm aranacaktır. Eğer sperm gerçekten üretiminiz varsa,tüp  bebekle gebe kalma şansınız var, hatta hiç kimseden de aşağı değil. Böyle bir durum var. Yani “benim testisimden sperm alındı ,ancak 3-5 tane bulundu, benim şansım daha azdır” diye endişe etmeyin.Ama testisten sperm bulma şansı %50 civarındadır.Kişiler arasında farklılık göstermesine rağmen,demek ki  azosperm olmasına rağmen gene de %50 şansınız var demektir. Bu bardağın dolu tarafına bakmaktır. Tabi %50 de şansınız yoktur. Ben o tarafa bakmayı tercih etmiyorum  dolu tarafına bakmayı tercih ediyorum.
Sonuçta önce ürolojik muayene,sonra tüp bebek yapılacak ,orası kesilip testisinizden sperm bulunmaya çalışılacak,ki bu işleme tese işlemi diyoruz.Bunun mikroskopla bakılarak alan büyütülerek çok küçük alanlarda araştıran yönteme de mikrotese adını veriyoruz.

Dolayısı ile doktorunuz sizin için en uygun yöntemi seçecektir.

Çok teşekkür ediyoruz.

Aliye Sibel Tuzcu

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Tayfun Bağış  Doktor formunu doldurarak kendisine ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ