lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Stresi Bölüm 2: Eşiniz ile ilişkiniz konusunda duygularınız karışıyorsa

Tüp Bebek Stresi Bölüm 2: Eşiniz ile ilişkiniz konusunda duygularınız karışıyorsa

Kısırlık tedavileri sırasında eşiniz ile ilişkiniz konusundaki duygularınız karışıyorsa.

Kısırlık tedavileri sırasında eşler arasında ilişki de de yoğun stres yaşanabilir. Tedavi kararının alınması, belki bir tarafın bu karara tam uyum gösterememesi ,tedavinin mali yükü, sonuçların daima belirsiz olması çift üzerinde büyük bir baskı yaratabilir. Çiftlerden biri istemeyerek bu tedaviye girmiş olabilir , sorun kendisinde olmadığından bu tedavide kendini sürükleniyormuş hissedebilir. Tedavilerin maliyeti zaten başlı başına bir stres nedenidir.
Bu duyguların hepsi normal duygulardır
Bunun dışında

  • Bu tedaviler konusunda sürekli yada zaman zaman kendinizi savunmak durumunda kalıyor musunuz?
  • Eşinizin sizi terk edeceğinden endişe duyuyor musunuz?
  • En son ne zaman birlikte bir şey yaptığınızı, eğlendiğinizi unuttunuz mu?

O zaman evliliğiniz konusunda da yardım alma zamanınızın geldiğini düşünmelisiniz.

Tedavilerde zamanlı ilişkiler cinsel performansı yok ediyorsa ve zevk alma sorun olduysa sadece hamile kalmak için çaba gösteriyorsanız ilişkilerinizde yaklaşımları değiştirmeyi düşünme zamanı gelmiş demektir.
Kısırlık cinsel yaşamınızı etkiledi mi ?

Çocuk sahibi olamıyorsanız ve bu süre uzuyorsa bir zaman sonra cinsel yaşamdan utanma ve isteksizlik getirebilir. Cinsel ilişkinin sadece seks yapmaktan daha fazla bir şey olduğu zamanla unutulabiliyor. Cinsel yaşamınızı ciddi bir şekilde etkileyebilir.Cinsel isteğin azalması , zevk alamama, sertleşme güçlüğü ,ereksiyon psikolojik nedenlere çok bağlıdır.

Depresyon ve anksiyete de cinsel sağlık daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, bazı hormonal dengesizlikler (yani neden kısırlık ) ayrıca cinsel yaşamı etkileyebilir. İlişki endometriozis ve bazı üreme hastalıkları nedeniyle ağrılı olabilir. Bu da, cinsel yaşama zarar verebilir.

Kolayca sinirleniyor ve kızgınlık durumuna geçiyorsanız.;
Öfke ve stres kısırlık sorunu tedavisi süresince ortak bir tepkidir .Daha kolay sabrınızı kaybedebilirsiniz, daha çabuk öfkelenebilirsiniz.

Kısırlık sorunu üzerinde yaşadığınız öfke ve hayal kırıklığı nedeniyle etrafınızdakileri de bazı konularda farkına varmadan yanlış yönlendiriyor olabilirsiniz. Çok küçük şeylerde bile etrafınıza kendisini bir şeyler söylerken yakalayabilirsiniz.

Öfke ve kızgınlık nereden gelirse gelsin aslında diğer tarafta içten içe derin bir hüzün, üzüntü kırıklığı, incinmişlik vardır . Etrafınıza da aslında bu gözle bakarsanız çevrenizde olup biten olayları daha çabuk kavrayıp halledebilirsiniz.

Devam edecek ..

Sevgiyle kalın

Aliye Sibel Tuzcu

Tüp bebek stresi ile ilgili onlarca makaleyi bu linkten okuyabilirsiniz.

Tüp Bebek Stresi Bölüm 3: Kendinizi izole olmuş mu hissediyorsunuz?

Tüp Bebek Stresi Bölüm 4 : Uyku, yemek ve yaşamdan zevk almama

 

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ