Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Bilinçli Farkındalık Mindfulness ile Anne ve baba adaylarının stresini azaltabilir miyiz?

Bilinçli Farkındalık Mindfulness ile Anne ve baba adaylarının stresini azaltabilir miyiz?

Bilinçli Farkındalık Mindfulness ile Anne ve baba adaylarının stresini azaltabilir miyiz?
Psikolog /Co-Active Koç  Meltem Büyükerdoğmuş ile Derneğimizde bu sıralar üzerinde yoğunlukla çalıştığı ve eğitim aldığı Mindfulness (Bilinçli Farkındalık)  ile ilgili konuştuk ve tabiî ki bu çalışmaların tüp bebek tedavisi olan hastalara ne tür bir yararı olabileceği konusuna ..
Bilinçli farkındalık ile tüp bebek stresi yenebilir mi ? Meltem hanım bu konunun yararı olabileceği görüşünde ve hatta birkaç ay sonra bununla ilgili dernek üyelerimize açıklamalı bir grup çalışması da yapılacak. Konuşmalarımızı da kısa kısa videolara alarak sizi bu konuda bilgilendirmeye çalıştık.

.
Meltem Hanım merhaba  ;Çocuk sahibi olmayanlarda yoğun bir stres yaşanıyor,Bu stresi nasıl azaltabiliriz.? Siz bilinçli farkındalık konusunu çalışıyorsunuz. Bu çok yeni bir kavram  biraz bize bahsedebilir misiniz.?

Bilinçli farkındalık Türkiye için yeni bir kavram yurt dışında özellikle Amerika ‘da uzun yıllardır üzerinde çalışılan gerek iş hayatında gerek özel hayatınızdaki stres seviyelerini  azaltmak için uygulanan bir yöntem. Bir yandan da sunu söylemek istiyorum bilinçli farkındalık aslında terimini Türkçede kullanıyoruz ama bunu Türkçe ye kazandıran  şu an birlikte çalıştığımız eğitimlerini aldığımız Doç.Dr.Zümra Atalaydır. Ona da buradan sevgilerimi göndermek istiyorum . Ben onun öğrencisiyim aynı zamanda .Daha öncede söylemiştim benim öğrencilik durumum bitmiyor bitmeyecek herhalde.

Stres azaltmak için önemli tekniklerden biri çok kısaca tanımlamak istiyorum aslında “Bilinçli Farkındalık Nedir?”

Biz genellikle zamanı zamanımızın çoğunu ya geçmişteki pişmanlıklarımızı düşünerek , onlara üzülerek geçiriyoruz, yada gelecek için endişeleniyoruz. Hiçbir zaman olduğumuz anı layığı ile yaşayamıyoruz aslında. İşte bilinçli farkındalıktaki teknikler bize olduğumuz ana dikkatimizi toplayarak orada biraz kalmamızı  ,kendimizi anlamamızı ,kendimiz ile birebir kalmamızı ve o anı değerlendirmemize neden oluyor. Tabi bir çok tekniği var yöntemi var. Birazdan onlardan da bahsederiz.

Tamam teşekkür ederiz.
Aliye Sibel Tuzcu

 

.

Tüp bebek stresi ile ilgili diğer konuları bu linkten bulabilirsiniz.

 

..

Tüp bebek tedavisi stresi ile ilgili  Psikolog Meltem Büyükerdoğmuş ile bu formla iletişim kurabilirsiniz.

 
  •   
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ