lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hamilelikte Üçüncü Üç Aylık Dönemde Baş dönmesi

Hamilelikte Üçüncü Üç Aylık Dönemde Baş dönmesi

Gebelik üçüncü trimesterinde baş dönmesi sizin için sıkıntılı olabilir, ancak bu belirti genellikle endişe kaynağı olmamalıdır.

Gebelik ve Kardiyovasküler Sisteminiz

Gebelik, karnınızın büyümesinin yanı sıra vücudunuzda bir takım değişikliklere  de neden olur Örneğin:

 • Vücudunuzdaki kan miktarı yüzde 40 ila 45 arasında değişir.
 • Kalp atış hızı artar.
 • Kalbiniz dakika başına daha fazla kan pompası yapıyor.
 • Kan basıncı ilk üç ayda kademeli olarak azalır, ancak tekrar yükselmeye başlar ve üçüncü trimesterin sonuna kadar normal seviyesine döner.

Çoğu kadın için, kardiyovasküler sistemdeki bu değişiklikler hemen hemen fark edilir. Bununla birlikte, ara sıra baş dönmesi olabilir.

Gebelikte Baş dönmesi Nedenleri Üçüncü Trimester

Üçüncü trimesterinde hamile bir kadının başını çarpıklığına katkıda bulunabilecek birkaç farklı faktör vardır. Neyse ki, çoğu evde kolayca tedavi edilebilir.

Açlık veya susuzluk

Yeme içme yetecek kadar alamamanız, düşük kan şekeri ve dehidrasyon nedeniyle baş dönmesi hissetmenize neden olabilir. Günde en az sekiz bardak su içmeniz gerekir. Gün boyunca yemek yemek iyi bir fikirdir; Üç büyük öğün yemek yerine daha küçük ve daha sık yemek pişirmeyi deneyin. Çantanızda yanında birkaç sağlıklı atıştırmalık ve bir su şişesi bulundurmayı da düşünebilirsiniz; böylece baş dönmesini hissetmeye başladığınızda yemek yiyebilirsiniz.

Anemi

Anemiden muzdarip insanlar genellikle beyindönmesi hissederler çünkü beyne ve diğer organlara oksijen taşımak için daha az kırmızı kan hücresi vardır. Anemi herkesin başına gelebilir, ancak hamile kadınlarda daha sık görülür. Prenatal vitaminlerinizi her gün almayı unutmayın. Prenatal vitaminler yardımcı olmazsa, doktorunuz ek bir demir takviyesi önerebilir.

Egzersiz

Bazı hamile kadınlar aşırı egzersizin kendilerini çekingen hissetmelerine neden olduğunu bulur. Fiziksel uygunluk önemlidir, ancak üçüncü trimesterde vücudunuzu aşırı derecede zorlamamaya özen gösterin. Egzersiz programınızı yavaşça başlatın ve başınızı dönmeye başlarsa ara verin.

Aşırı Isınmak

Üçüncü trimesterde, birçok hamile kadın ısı için daha az toleransa sahip olduğunu bulur. Sıcak bir odada olmak veya sıcak bir duş almak bile kendilerini çekingen hissetmelerine neden olur. Sıcak hissetmeye başlarsanız giysileri kaldırabileceğiniz katmanlar giyinmek bu sorunun üstesinden gelmenin en iyi yoludur. Evinizin odalarının olabildiğince serin olmasını sağlamak için birkaç ekstra fana yatırım yapmayı isteyebilirsiniz.

Sırt üstünde uzanmak

Üçüncü trimesterde TV’yi uyku, okuma veya izleme için ideal konum yan yatış olmalı . Bebeğiniz büyüdükçe, rahmin vücudun alt yarısından kanını geri getiren damarı sıkıştırarak bacaklardaki dolaşımı yavaşlatır. Bu, kalp atış hızının artmasına ve kan basıncınızın düşmesine neden olur. .

Yan yatmayı zor buluyorsanız, kalçanızın altına veya arkasına yerleştirilmiş bir yastık bu konumu daha rahat hissetmenize neden olabilir.

Çok Hızlı Hareketlerde bulunmayın

Uzun süre oturduktan sonra, kanınız alt ekstremite bölgelerinde toplanmaya başlar. Aniden ayakta kalırsanız, bu genellikle baş dönmesi hissi yaratabilir. Destek çorapları giymek ani hareketlerden kaçınmak bu sorunun basit bir özümüdür, ancak yardımcı olabilir.

Ne zaman Endişe Etmelisiniz ?

Genel olarak, gebelik üçüncü trimesterinde baş dönmesi, kaygı gerektirmeyen normal bir semptomdur. Bununla birlikte, sersemlik halinize aşağıdaki semptomlar eşlik ediyorsa derhal doktorunuza danışmalısınız:

 • Şiddetli baş ağrısı
 • Uyuşma
 • Ekstremitelerde karıncalanma
 • Vajinal kanama
 • Bulanık görme
 • Bayılma
 • Konuşma bozukluğu
 • Kalp çarpıntısı

Son zamanlarda düşmüş iseniz ve başınızı dönmüş gibi hissediyorsanız, başka hiçbir belirtiye rastlamamış olsanız bile doktorunuzla konuşmak için bir randevu almalısınız. Plasenta bebeğinizi oldukça iyi korurken, olası herhangi bir komplikasyonu ortadan kaldırmak için bir muayene gereklidir. Düşüş şiddetine bağlı olarak, başın dışına çıkma hissi, tıbbi müdahale gerektiren bir kafa travmasının bir işareti olabilir.

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Tüp bebek tedavisinde Çoğul gebelikler

Hamilelikte Kramplar

Hamilelikte Çatlaklar

Gebelik Hamilelik

Hamilelikte Cinsel Hayat

Hamilelikte Patolojik Ağrılara dikkat edin

Hamilelikte ilk ay agrıları Mide ekşimesi ve kabızlık

Hamilelik İlk ay belirtileri

Bizim hamilelik süremiz diğer daha uzun sürüyor.

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

Tüp bebek Tedavisinden sonra Hamilelik haberi vermek

 

 

Tüp bebek tedavileriniz ve hamilelik doğum bilgi ve danışma için Yrd.Doç.Dr. Turgut Aydın Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ