lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek Tedavisinden sonra Hamilelik haberi vermek

yonetim

Sevgili dostlarım merhaba

Bugün size uzun süre tüp bebek yada doğurganlık tedavisi olduktan sonra hamilelik haberinizi diğer  tedavi gören arkadaşlarınıza haber verirken yaşadığınız duygusal durum hakkında bir şeyler söylemek istedim.

Suçluluk duygusu uzun uğraşlardan sonra hamile kaldığınızda bunu diğer tedavi olan arkadaşlarınıza haber verirken  beklenmeyen ama genelde içine düşülen bir duygudur .Sizden ricam suçluluk duygusunun esiri olmayın ve Kişisel Çocuk İstiyorum Kartınızı da kaybetmeyin. Neden mi?

Bu heyecan verici mutlu  haberi akrabalarınızla ve yakın çevrenizle iş arkadaşlarınızla paylaştığınızda etrafınızda bir sevinç fırtınası oluşur. Sıra kısırlık tedavilerini birlikte yaşadığınız ve paylaştığınız arkadaşlarınıza gelince tereddüt ve endişe yaşanır.Arkadaşların incinebileceği duygusu ve karşındakilerin bu haberden dolayı burkulabileceğini düşünürsünüz.

Bir taraftan tedavinin başarıyla sonuçlanmasından duygunuz zafer duygusu ile geçmişteki acı günlere sünger çekip yepyeni bir sayfa açma duygusu ,diger tarafta aylarca günlerce belkide yıllarca aynı konu etrafında tartışmalar yapıp birbirinizi desteklediğiniz artık akrabalarından bile daha yakın hissettiğiniz kader arkadaşlarınız vardır. Çok yoğun duygusal gel gitler yaşanır.Aslında Çocuk İstiyorum  üyeliğini yani kısırlık kulübü kartını bir an önce yırtıp atmak istersiniz..Onu yok ettiğinizde sanki acılarınız da yırtılıp ortadan kaybolacaktır.Ona baktığınızda hala kısır gibi  hissedersiniz kendinizi. Hala İnanamazsınız hamileliğinize ve karnınızdaki bebeğe..

Şimdi kendi duygularımdan bahsetmek istiyorum.Bana göre Dernek yada Kulüp üyeliği kartını hiçbir zaman yırtılmamalısınız ve o bir zafer anıtı gibi yanınızda kalmalıdır. Bir zamanlar hissettikleriniz ,tedavileriniz, dostlarınızla birbirinizin sıkıntılarını paylaştığınız zaman duyduğunuz empati duygusu ve yoğun duygusallık ,bir olayı geliştirerek araştırarak uğruna bir çok acı çekerek meydana getirdiğiniz  bebeğinizin zafer kağıdı olarak sizde kalmalıdır.

Bana göre bu savaşın izlerini silmeyin.Siz yola çıkarken yanaklarınıza savaş boyalarını sürdünüz  ve mücadele ederek diğer tarafa geçmeyi başardınız.Hamilelik duyurusunu bu zafer duygusu ile arkadaşlarınıza verin. Hala mücadele eden bu nedenle bir zamanlar sizin olduğunuz gibi bazen umutsuzluk bazen endişe içinde olan arkadaşlarınıza bu haberle birlikte en değerli  şeyi de verin .UMUDU.

Sevgilerimle

Aliye Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ