Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hamilelikte Cinsel Hayat

Hamilelikte Cinsel Hayat

Gebelikte cinsellik konusu, bir çeşit tabu gibidir. Çiftler genellikle bu konuda soru sormaya dahi çekinebilirler. Bunun sebebi, kültürel eğilimlerdir. Çoğunlukla, annelikle cinselliğin bağdaştırılamaması önyargısından kaynaklanır. Anne adayları, cinsel ilişkiye girmenin bebeğe zarar vereceğini, düşük ya da erken doğuma sebep olacağını düşündüklerinden  cinsel ilişkiye girmekten kaçınırlar.  Halbuki ,gebelik “normal seyrinde” ilerlediği sürece istedikleri  sıklıkta cinsel ilişkiye girebilirler.

Peki “normal gebelik”nedir? Normal gebelik, düşük veya erken doğum belirtilerinin ya da risklerinin olmadığı gebeliktir. Doktorunuzdan,  gebeliğinizin nasıl seyrettiği konusunda bilgi alabilirsiniz.

Normal bir gebelik geçiren çoğu kadın, gebeliğinin son gününe kadar (sularının gelmesi veya doğum eyleminin başlamasına kadar) cinsel ilişkide bulunabilir. Cinsel ilişkiye girmeniz bebeğinize zarar vermez. Amniotik kese (bebeğinizin bulunduğu içi amnion sıvısıyla dolu kese) ve rahminizin güçlü kasları bebeğinizi korur. Ayrıca rahim ağzındaki kalın mukus tabakası enfeksiyonlara karşı bariyer oluşturur. Erkeğin cinsel organı  cinsel ilişki sırasında bebeğinizle temas etmez.

Orgazm yaşamanız hafif rahim kasılmalarına sebep olabilir. Aynı şekilde meme ucu stimulasyonu ve semen içeriğindeki prostoglandinler de hafif rahim kasılmaları yapabilir. Ancak tümü genellikle geçicidir ve zararsızdır.

Gebelikte cinsel ilişkiye girmek düşük riskini arttırmaz. Aslında gebeliğin erken dönemindeki düşüklerin çoğunluğu kromozom anomalilerinden  veya diğer problemlerden kaynaklanır.

Gebelikte en güvenli pozisyon

Rahat olduğunuz sürece gebelikte pek çok pozisyona izin verilir. Kendiniz için en iyisini bulmaya çalışmalı ve bunu kendiniz deneyimlemelisiniz. Karnınız büyüdükçe cinsel ilişkideki en rahat pozisyonu bulmanız zorlaşacaktır.
Örneğin, misyoner pozisyonu (erkek üstte) gebeliğiniz ilerledikçe zorlaşır ve hatta gebeliğin geç dönemlerinde imkansızlaşır. İlk 3 aydan sonra bu pozisyona devam ederseniz altınıza bir yastık koyarak açı verin, eşinizin ağırlığını sizin karnınıza doğru vermediğinden emin olun.

Gebeliği yeni pozisyonlar denemek ve yaratıcılığı arttırmak için fırsat olarak görün. İşte bazı seçenekler:

 • Eşiniz sırtüstü yatıyorken üstte olmanız halinde göbeğinize hiçbir ağırlık verilmeyecektir ve daha derin teması kontrol edebilirsiniz.
 • Eşiniz sağlam bir sandalyede veya koltukta otururken üstte olabilirsiniz.
 • Eşinizle yan yana yatıyorken eşinizin sizin arkanızda olması.
 • Sırtüstü yatın, eşinizin yüzünü görecek şekilde sırtınıza yastıkla açı vererek destekleyin. Bu pozisyon eşinizin ağırlığını sizin üzerinize vermekten koruyacaktır.
 • Kalçanızı veya ayağınızı yatağın bir kenarından sarkıtın ve sırtüstü yatıp dizlerinizi kırın. (ilk 3 aydan sonra, altınıza yastıkla açı vermelisiniz.) Partneriniz sizin önünüzde ayakta veya dizleri üzerinde olabilir.
 • Dizleriniz ve dirseklerinizle kendinizi destekleyin, partneriniz arkanızda diz çökerek vajina içine girebilir.

Birlikteliğinizden alacağınız zevki ve konforu korumak için yaratıcılığınızı yüksek tutun.

 

Gebelikte  cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl korunulur?

Eğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından risk altındaysanız yani eşiniz cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyorsa veya eşinizle tek eşli ilişki yaşamıyorsanız ya cinsel ilişkiye girmeyin, ya da her cinsel ilişki esnasında lateks kondom kullanın. Eğer lateks allerjiniz varsa poliüretan olan kondomları tercih edin.

Orgazm olmak erken doğuma sebep olur mu?

Orgazm olmak, rahim kasılmalarını arttırır, ama bu kasılmalar doğum kasılmalarından farklıdır. Orgazm olmak, erken doğum riskini arttırmaz veya erken doğuma neden olmaz. Benzer şekilde, gebeliğin son günlerinde bile cinsel ilişkiye girmek doğum kasılmalarını tetiklemez.

Ne zaman cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir?

Bazı durumlarda hamileyken cinsel ilişkiye girmek tehlikeli olabilir. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine  aşağıdaki durumlarda cinsel ilişkiye girmekten kaçınmalısınız.

 • Geçmişte düşük yaşadıysanız veya şu an düşük riskiniz varsa
 • Daha önce erken doğum yaptıysanız (37 haftadan önce doğum yaptıysanız) veya şu an erken doğum riskiniz (rahim kasılmalarınız) varsa
 • Multiple gebelik (ikiz, üçüz.gibi) varsa
 • Beklenmeyen vajinal kanamanız varsa
 • Amniotik sıvı geliyorsa (suyunuz geliyorsa)
 • Serviks (rahim ağzı erken açıldığıysa (servikal yetmezlik)
 • Plasenta (bebeğinizin eşi) kısmen veya tamamen rahim ağzını kapatıyorsa (plasenta previa)

Gebelikte  cinsel arzu

Bu durum kadından kadına farklılık göstermektedir. Kimileri çok daha zevk aldıklarını ifade ederken, bazıları da cinsel arzularının çok daha azaldığını söylerler.
Önceleri hormonal dalgalanmalar, yorgunluk ve mide bulantısı nedeniyle cinsel isteğiniz azalacaktır. Gebeliğiniz ilerledikçe kilo alımı, sırt ağrısı ve diğer belirtiler cinsel heyecanınızı olumsuz etkileyebilir. Pelvik bölgedeki kan artışı nedeniyle genital organların dolgunluğu da artar. Artmış hassasiyet cinsel ilişki sırasında aldığınız zevki arttırır. Vajinal akıntılarınız ve nemliliğiniz artar.

Diğer yandan, bu değişikliklerden hoşlanmayabilir ve genital organlarınızdaki dolgunluğu rahatsız edici bulabilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında veya hemen sonrasında karında hafif kramplar veya kasılmalar hissedebilirsiniz
Göğüslerinizde özellikle ilk 3 ayda dokunmakla hassasiyet, duyarlılık ve dolgunluk hissedebilirsiniz. Bu hassasiyet genellikle azalır ama duyarlılık devam eder. Bazı kadınlar bu artmış duyarlılığı tahrik edici bulabilir ama bazı kadınlar da bu durumdan hoşlanmaz ve göğüslerine dokunulmasını istemez.
Eğer cinsel ilişki esnasında rahatsız hissediyorsanız bu durumu eşinize söyleyin. Fiziksel yakınlığın sekten daha önemli olduğunu unutmayın.
Özellikle ilk 3 ayda ,kendinizi çok yorgun, huysuz ve cinsel ilişkiden tiksinir halde bulabilirsiniz. Bu fiziksel ve duygusal değişiklikler tarafından boğulmuş hissetmeniz normaldir.

Son 3 ayda,  ilk 2 aydaki huzursuzluğunuz geri dönebilir, kendinizi çok iri, şekilsiz ve seks sırasında rahatsız hissedebilirsiniz.

Eşiniz nasıl hissettiğinizi ve onu hala sevdiğinizi bilmelidir. İletişimi korumak ve bu değişiklikler sebebiyle birbirinize destek olmanız önemlidir.

Cinsel ilişkiye girmek istemiyorsanız bunu eşinizle açık yüreklilikle paylaşmalısınız. Vajinal cinsel ilişkiye girmeden de cinsellik yaşanabilir. Eğer sizin için cinsel ilişkiye girmek zorlaştıysa, zevk almıyorsanız sarılmak, öpüşmek, okşamak veya masaj yapmak gibi başka temas yollarını deneyin.

Bebeğiniz doğduktan ne kadar zaman sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz?

Normal doğum veya sezaryende yapmış olsanız, vücudunuzun iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır. Pek çok doktor doğumdan sonra cinsel ilişkiye girmek için 4-6 hafta beklenmesini önerir. Bu süre  rahim ağzının kapanması ve epizyotomi hattının iyileşmesi için gereklidir.

Eğer kendinizi cinsel ilişki için hazır hissediyorsanız; yavaştan alın ve yeni bir gebelikten korunmak için güvenilir bir korunma yöntemi kullandığınızdan da emin olun.

Hamileliğiniz  eşinizin  cinsel arzusunu değiştirtirir mi?

Çoğu erkek  hamile eşlerini öncesinden çok daha çekici bulabilir, bazıları da bulmayabilir. Eşinizin cinsel arzuları ebeveynlik sorumluğu ve endişeleri nedeniyle etkilenebilir.

Muhtemelen cinsel ilişki esnasında bebeğe zarar vermekten korkarlar.  Eğer eşiniz hamilelikte cinsel ilişki konusunda endişe yaşıyorsa, bir sonraki doktor randevunuza eşinizi de beraberinizde götürün.
En önemlisi, korkularınızı ve endişeleriniz hakkında birbirinizle konuşun, ihtiyaçlarınızı ve arzularınızı da söyleyin. İletişim kurmak gerginliği azaltır ve kendinizi cinsel ilişki esnasında rahat hissettirir.

Hangi belirtilerde doktorunuzu  aramanız gerekir?

Cinsel ilişki sırasında, hemen sonrasında veya orgazm yaşadığınızda bazı kasılmalar hissetmeniz normaldir. Ama bir kaç dakikadan sonra halen kasılmalarınız devam ediyorsa veya ağrı duyuyor ya da kanama yaşıyorsanız doktorunuzu aramalısınız.

 

 

Tüp bebek tedavileriniz ve Hamilelikle ilgili sorularınız için Çocuk İstiyorum Formu  ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ