lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hamilelikte Çatlaklar

Hamilelikte Çatlaklar

Anne adaylarının birçoğunu rahatsız eden bedensel değişimlerden biri de karın çatlaklarıdır. Hamilelik, bazı cilt değişikliklerine sebep olabilir. Bu değişikliklerin büyük çoğunluğu hormonal değişimlerden kaynaklanır. Yüzdeki renk değişimleri, avuç içlerinde kızarıklık ya da kaşıntılı deri döküntüleri gibi durumlar nispeten daha nadir görülürler. Karnın ortasından geçen siyah bir çizginin ortaya çıkması, hemen hemen her gebede görülen bir durumdur. Ancak, karında ortaya çıkan çatlaklar anne adaylarını daha fazla rahatsız etmektedir.

Ciltte ortaya çıkan pembe beyaz renkli, yara izine benzeyen değişimlere gebelik çatlakları adı verilir. Tipik görüntüsü deride ufak ve fazla derin olmayan çöküntüler şeklindedir. Açık tenli kadınlarda pembemsi bir rengi olabilir. Esmer tenlilerde ise etrafındaki cilt bölümlerinden oldukça açık renkte, hatta gümüş rengindedir. Ciltte bulunan kolajen adı verilen maddenin ayrılmasından dolayı görülürler. Ağrılı değillerdir ancak hafif bir kaşıntıya yol açabilirler. Gebelik çatlakları, hem mekanik gerilmeye bağlı olarak hem de hormonal nedenler ile ortaya çıkabilirler. En çok karnın alt bölümlerinde görülmekle birlikte kalçalarda, uyluklarda, memelerde ve hatta kollarda bile görülebilirler.

Genetik faktör, çatlakların oluşmasında en önemli faktördür. Yani, annesinde ya da kız kardeşlerinde olan kadınlar çok büyük olasılıkla bu sorunla karşılaşacaklardır. Siyah kadınlarda hemen hemen hiç görülmezken, Asyalılarda daha nadir görülür. Beyaz kadınların ise yaklaşık %75-90’ında değişik oranlarda karın ya da cilt çatlaklarına rastlanmaktadır.

Karın çatlakları genellikle son 3-4 ayda yavaş yavaş ortaya çıkarlar. Ancak bazı zamanlar son 3-4 haftaya kadar görülmeyip daha sonra belirebilirler.

Genetik dışında karın çatlakları için bir diğer risk faktörü de ani ve fazla kilo artışıdır. Hızla büyüyen karın ciltte gerilmeye ve elastikiyet kaybına neden olur, bu da çatlak oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle dengeli ve ideal sınırlarda kilo alımı çatlak oluşumunu bir ölçüde engelleyebilir.

Ne yazık ki ortaya çıkan çatlaklar, doğumdan sonra kaybolmazlar. Renk değiştirerek gümüş ya da sedef benzeri bir hal alırlar. Bazı kadınlar bu durumdan rahatsızlık duymaz ve bunu anne olmanın bir işareti olarak gururla taşır. Bazıları ise çatlaklardan kurtulmak ister. Bu amaçla geliştirilmiş pek çok cerrahi teknik vardır ve bu teknikler plastik cerrahlar tarafından uygulanır.

Karın çatlakları ve bunların önlenmesi doğal olarak kozmetik üreticilerinin de dikkatini çekmektedir. Bu amaçla üretilmiş pek çok ürün piyasada satılmaktadır. Ancak bunların çatlakları önlemedeki ve oluşmuş çatlakları gidermedeki etkinlikleri bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Bununla beraber kullanımlarının gelişmekte olan bebeğe ve anne adaylarına olumsuz bir etkileri de bulunmamaktadır.

Çatlakların önlenmesinde alınabilecek en iyi önlem cildin nemini korumaktır. Bu da dengeli ve sağlıklı bir beslenme ve yeterli sıvı alımı ile mümkündür. Gebelikte su tüketiminin önemi, çatlakların engellenmesinde de kendini göstermektedir. Dengeli beslenme ani ve gereğinden fazla kilo artışına engel olacağı için karın cildinin olması gerekenden daha fazla gerilmesini engeller. Bu ani gerilme çatlak oluşumunda önemli bir faktördür.

Çatlak oluşumunu önlemek için neler yapılabilir?

Duş sırasında karnınızı yumuşak bir sünger ya da fırça yardımı ile dairesel hareketler ile masaj yapar şekilde ovalayarak ciltteki kan dolaşımını hızlandırmış olursunuz bu da elastikliğinin korunmasına yardımcı olabilir.

Bir diğer önlem, gebeliğin ikinci üç aylık döneminden başlayarak düzenli şekilde cildin nemlendirilmesidir. Bu amaçla piyasada satılan kozmetik ürünler kullanabileceğiniz gibi, basit nemlendiriciler, bebe yağları ve badem yağı da kullanılabilirsiniz. Bunlar arasında badem yağı kötü kokusuna rağmen en etkili üründür. Bu ürünlerin temel ortak özelliği ani gerilmeye karşı cildin dayanıklılığını arttırmalarıdır.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ