lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hamilelikte Kramplar

Hamilelikte Kramplar

Gebeliğiniz sırasında, bebek zamanla büyüdüğünden bedeninizde bir takım sıkıntılar belirir. Bunların bir kısmı da kramplardır. Kramplar,  bir ya da birden fazla kas demetinde aniden görülebilen ve acı veren, kısa, bazı durumlarda ise 10 dakikaya varabilen kasılmalardır. Kramplar, hamileliğinizin ikinci ve üçüncü üç aylık periyodunda özellikle de 6-7. aylarda görülmeye başlar.

Hamilelik krampları hangi vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanır ?
Kalsiyum, sodyum, magnezyum ve potasyum gibi mineral eksiklikleri kas kramplarının önemli sebeplerindendir.
Hamileliğiniz esnasında meydana gelen kramplar, dolaşım problemlerinden ve kasların düzgün çalışması için oldukça gerekli olan minerallerin eksikliğinden dolayı ortaya çıkar. Mineraller, bebeğin anne karnındaki gelişiminde harcandığından, anne adayının metabolizmasında eksiklik meydana gelebilir.

Bebeğinizin gelişimi için kullanılan minerallerin yerine getirilmesi ve dengenin sağlanması için yemeklerinizde mineral içeren besin maddelerini düzenli olarak tüketmelisiniz.

Kramplar sıklıkla bacaklarda olmak üzere kalça, bel ve karın kaslarında da oluşabilir. Kramp giren uzuv oldukça gergin ve dokunmaya karşı bile aşırı duyarlı olur. Gebelerde kramplar genellikle dinlenme pozisyonunda özellikle de yatakta ortaya çıkarlar. Hamileliğin sonlarına doğru anne adaylarının karınları oldukça büyüdüğünden, istedikleri gibi özgürce yatamazlar. Geceleri kan dolaşımı yavaşlar ve bu yüzden kaslara az oksijen ulaşır. Ayakların altına yastık koyarak yükseltmek, kan dolaşımına faydalı olur ve kaslara oksijen gitmesini kolaylaştırır.

Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde bebeğinizin hızlı gelişme göstermesiyle bacaklara binen yükün artar, büyüyen uterusun toplardamar sisteminde yarattığı baskı ve buna bağlı gelişen dolaşım problemleri (varisler), eskiye oranla fizik aktivitenin azalması ve kas yorgunluğunun kolaylaşması sonucu kramplar meydana gelebilir. Krampların ortaya çıkışı iklim şartlarından da kaynaklanabilir. Özellikle kış aylarında, havaların çok soğumasıyla, kasların ani bir şekilde kasılmaları oldukça sık yaşanabilir. Çok sıcak yaz günlerinde ise, normalden daha hızlı sıvı kaybedilir. Bu dönemlerde daha fazla su tüketilmelidir. Ayrıca hamilelik döneminde progesteron hormonunun etkisiyle damarlar gevşer ve kan dolaşımı engellenir. Rahmin büyümesiyle de damarların baskı yapması sonucunda kanın kalbe doğru gitmesi engellenir. Bu nedenle, ayaklara ve baldırlara az oksijen gider, bu da istemdışı kasılmalara neden olur.

Bacak veya ayak bölgesinde kramp olduğunda kasları nazikçe gererek kramp giderilmelidir. Bacak yukarı kaldırılmalı ve ayak parmakları yukarı doğru gerilmelidir. Isıtılmış ılık bir bez veya ılık ıslak havlu ile ağrılı bölgeyi sarmak kasın dinlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kramplara şiddetli ağrılar ekleniyorsa ve gittikçe artıyorsa damar sistemi ile ilgili bir problem olup olmadığını öğrenmek için doktora başvurmak gereklidir.

 

Hamilelikte kramplarla ilgili sorunlarınız için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ