lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Endometriozis,  Endometrioma , Çikolata kisti ;  Ameliyat mı yoksa tüp bebek mi daha doğru? Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu

Endometriozis,  Endometrioma , Çikolata kisti ;  Ameliyat mı yoksa tüp bebek mi daha doğru? Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu

Endometriozis problemi yaşayan ve çocuk sahibi olmaya çalışan hanımlar ilk önce ameliyat mı olmalı yoksa direk tüp bebek tedavisine mi başlanmalı ?  bu soruyu  Bursa Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu bize yanıtladı.

Endometriozis,  Endometrioma Çikolata kisti  ameliyat mı yoksa tüp bebek mi daha doğru?

Gelinen nokta içerisinde  eğer endometrioma veya endometriozis var ise ve eger bebek istemi ile hasta başvuruyorsa kesinlikle tüp bebek dışında yapılabilecek bütün tedavilerden tüp bebek başarısının gölgesinde kalıyor. Geçmiş dönemlerde özellikle tüp bebek başarısı bu kadar yüksek değilken ve tüp bebek tedavilerine bu kadar rahat ulaşılmazken ameliyatlar daha çok ön plandaydı. Ama ameliyatların bize getirdiği iki tane dramatik sıkıntı oldu.Bunlardan birincisi ne yazık ki çok iyi ellerde ameliyat edilse dahi yumurtalık rezervi zarar görebiliyor ki bu bizim asla yerine koyamadığımız bir durum bizim için çok çok önemli .Bir ikincisi de tekrarlama olasılıkları çok yüksek oluyor  ve gebelik elde edebiliyorsunuz karşılığında ortaya koyduğunuz maliyet çok daha yüksek .Gelinen nokta içerisinde endometriozis veya endometrioma olan hastalarda bebek istemi nedeniyle cerrahi yapılmasını çok uygun görmüyoruz.


Hastanın kendi sağlığı ağrıları nedeniyle ameliyat endikasyonları halen devam etmekte ama bu hastaları direk olarak tüp bebek uygulamalarına almak başarı şansı açısından  bize çok daha yüksek şans sağlıyor. Dolayısıyla bu hastalarda ameliyat  değil direk olarak tüp bebeğe alınmasını öneriyoruz.Bunun tabiî ki istisnaları var ama tüp bebeğin getirdiği başarı şansı çok daha yüksek seviyelerde. Özellikle tüp bebek diyorum.

Çok teşekkür ediyorum.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bu konuyu inceleyenler aşağıdaki konuları da incelediler ;

 

 

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu Danışma formu ile kendisine ve bize ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ