lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kromozom anormalileri neden ölü doğum veya düşüğe sebep olur?

Kromozom anormalileri neden ölü doğum veya düşüğe sebep olur?

Kromozom anomalileri, düşük veya ölü doğumların ortak suçlusu olarak bilinir. Peki, neden bazı çocuklar Down Sendromlu doğar veya  trizomiler (İki kromozon yerine üç kromozomun olduğu genetik durum) olur ve düşükler yaşanır?

Çoğu durumda, bilim insanları,  kromozom anomalilerinin neden düşüklere sebep olduğunu tam olarak bilememektedirler.

Bir teoriye göre, annenin bağışıklık sistemi, gelişmekte olan bebeğin genlerinde bir sorun tespit eder ve böylece gebelik biter. Bu duruma, bir bakıma  “doğanın kalite kontrolü”dür denebilir.

Başka bir teoriye göre,  belirli bir genetik problemi olan bebek, bir noktaya kadar gelişmeye devam eder. Bazı genlerin sürekli gelişimini sağlamak için ekstradan kopyalarına ihtiyaç olur, böylece bebek düzgün büyüyemez, plasenta gelişemez. Bu teori, kromozomal anomalilerinin bazı türleri için bir açıklama olarak düşünülse de,  neden diğer türlerinin düşüğe sebep olmadığını açıklayamamaktadır.

Kromozomal sorunların, tam olarak hangi mekanizma ile düşüğe sebep olabileceği konusunda çok daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

kormozal anomali olduğu saptanan durumlarda çiftlere tüp bebek tedavisi önerilerek embriyolarına PGT ( Preimplantasyon Genetik Tanı) yapılarak en sağlıklı embiryonun anne rahmine koyulması önerilir.

Kromozom anomalisi nedeni ile düşük yaşadıysanız Prof.Dr.Bülent Tıraş Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ