lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek kaç yaşına kadar yaptırılabilir.? Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu

Tüp bebek kaç yaşına kadar yaptırılabilir.? Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu

Kaç yaşına kadar tüp bebek yaptırılabilir? Hangi yaşlar riskli diye Acıbadem Bursa Tüp Bebek Merkezi Başkanı  Prof.Dr.Şahin Zeteroğluna sorduk.;

Şahin Bey tüp bebek kaç yaşına kadar yaptırılabilir.?

Tüp bebek yapılmasının temel olarak üst sınırı yok. Ama şunu çok önemle göz önünde bulundurmak gerekiyor. 35 yaşından sonra kadındaki yumurtalık havuzu ,yumurtaların kalitesi ,ciddi anlamda düşmeye başlıyor. Dolayısı ile 35 yaşından sonra bizim başarımızda azalmaya başlıyor. Teknik anlamda kadın adet gördüğü sürece iç mekanizmalarının çalıştığı öyle yada böyle yumurtalarının hala üretime devam ettiği varsayılsa da 45 yaşından sonra çok tesadüfi gebelikler elde ediliyor.Dolayısı ile 45 yaşından sonra bu tedavilerin devam edilebilmesini önermek pek mantıklı kalmıyor. Ancak 35 yaşından sonra her yaşta giderek düşüyor.
Özellikle kritik yaşlar 35-40-42 çok önem kazanıyor. 45 den sonra ise dediğim gibi sıfır değil ama çok insidental tesadüfi gebelikler elde ettiğimizi söyleyebilirim

..
Bu arada 45 yaşında olup çok yumurta üretse dahi aynı kadının daha önceki daha genç grubundaki  yaşına göre karşılaştırdığımızda öyle yada böyle bireysel olarak yumurta kalitesi düşüyor. O yüzden  bu konu ile ilgili özen gösterip yaşın belli bir rakamın üstüne çıkmadan önce fertilitesini ,gebe kalma olaylarını tamamlamalarını arzu ediyoruz.

Ben burada bir şey sorabilir miyim.?  45 yaşında olup yada aşan çok yumurtası olan bir hastaya rastladınız mı?

A evet var  🙂  Binde bir bir şey… Ben inanamadım. Ben “Binde bir şansınız var denemeyin” dedim . O devam etmek istedi. Onun ardından kendi yumurtalarından ikiz olarak da şu anda devam ediyor. Dediğim gibi bunu yayın yapalım dedim ama sonuçta kimseyi inandıramayız dedik kendi yumurtaları olduğunu. 🙂  46.7 yaşında ve ikiz.

Çok teşekkür ederiz Şahin Bey. Yaşı ileri olup da yumurta rezervi hala olanlar için harika bir haber bu…

 

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu ile  bu form ile iletişim kurabilirsiniz.

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ